Program Lisans İşlemleri yada Kopya Koruma

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Merhaba sevgili arkadaşlar.

Mümkün mertebe Access'ten uzak durmaya çalışsamda bazı sebeplerden dolayı kullanmaktan uzak duramadım. Dolayısıyla Access'i fazlaca bilmeyen birisi olarak geliştirmiş olduğum bu uygulamada meydana çıkacak hatalardan dolayı şimdiden özür dilerim.

Daha önceden Visual Basic bilmenin avantajını kullanarak ama bolcada araştırmayla yapmış olduğum programı korumak için adım atmaya başladım.

Peki tam olarak ne yaptım ? Öğretici olması açısından adım adım anlatmak istiyorum:

1- Öncelikli olarak eğer program Lisanslı değilse benim belirlemiş olduğum noktalarda lisans kontrolü yapıyor ve uyarı vererek programı kapatıyor.

2- Diyeceksiniz ki iyide MDE olan programı MDB haline çeviren program var hatta VBA şifresi olsa bile. Biliyorum çünkü bende de var o programlardan. Ama bendeki program tüm tabloları, formları ve makroları kurtarsada işin Kod kısmını kurtarmıyor. Dolayısıyla programdaki bazı işlemleri sadece Kod aşamasında yaparsanız adam çevirse bile MDB ye programı kendisi neredeyse baştan yazması gerekecek.

3- Madde 1 de belirttiğim kontrol işleminden dolayı kullanıcı programı kullanamayacağından mecburen Lisans İşlemleri Formuna gidecektir.

4- Lisans menüsünde 2 adet metin kutusu var. 1. kutuda hard diskin C sürücüsüne göre seri numarasını üretiyor. Bu seri numarasını tabiki aynen almıyorum bazı işlemlerden geçirip (seri numarasını bazı sayılarla 4 işlemden geçirip sonucun sadece 4 veya 5 karakterini Metin kutusuna yazdırıyorum)

5- Elde ettiğim program kodunu örnek 400 ile toplayıp 23 ile çarpıp 15 çıkarınca programın Lisans Numarasını elde ediyorum. Eğer kullanıcı bu Lisans numarasını 2. metin kutusuna yazar ve Lisans Kontrol tuşuna basarsa Lisans İşlemi tamamlanıyor.

6- Lisans İşlemi tamamlanıyor dedim ama eksik söyledim çünkü arka planda bazı işlemler yapılıyor. Excel.web.tr de gördüğüm şey lisans numarasını tabloya kaydediyorlar genelde. Ben tüm örneğimin hiçbir noktasında bir tane tabloya kayıt yaptırmadım ayrıca formda da işlem yaptırmadım.

İşte eğer programı shift ile açarlarsa yada MDE --> MDB yaparlarsa tablolardan yada formdaki formüllerden yararlanarak nasıl hesaplama yapıldığını öğrenip orjinal halini direkt lisanslı yapabilirler. Zaten bana mantıksız gelende bu işlem olmuştu. Neden lisans numarasını hangi metotla yaptığımı söyleyeyim ki? Yaparım tüm işlemleri Kod aşamasında işi zorlaştırırım.

7- Program Koduna karşılık yazılan Lisans Kodunu Kod penceresinde hesaplattıktan sonra orjinal ve lisans kodlarını bilgisayarda kendi belirlediğim bir klasöre TXT dosyasına yazdırıyorum.

8- Lisans kontrolünü yaptırdığım yerlerde Program Kodu ve Lisans Kodlarını kontrol ettiriyorum. Eğer bu dosyalar yoksa direkt kapanıyor program. Dosyalar varsa bu defa içini okutup karşılaştırıyorum doğrumu yanlış mı diye. Eğer doğru ise normal çalışmaya devam ediyor. numaralar eşit değilse yine kapattırıyorum.

-----------------------------------------------------------------------

Şimdi gelelim daha neler yapabilirdim meselesine:

A) Lisans kaydını yaptırdıktan sonra dosyaları direkt TXT uzantılı yapmazdım da uzantısını kafama göre birşey yapardım mesela z3g şeklinde. Birisi tüm TXT leri listelerken bu neymiş yahu deyip keşfetmezdi kaza ile.

B) Şimdiki halinde Program Kodunu ve Lisans Numarasını aynen yazdırıyorum. Halbuki bunları şifreleyip (forumda örnekleri var) ekstradan da başka karakterlerde eklerdim. z3g uzantılı dosyamı bulsalarda zaten içi karma karışık olacağından çözmeleri çok zor olurdu.

C) Bilgisayarda C sürücüsü olmayabilir bu da bir ihtimal. Bundan dolayı işimi sağlama almak için TXT dosyalarını kopyalayacağım yerlerin olup olmadığını kontrol ettirip ondan sonra kopyalardım.

-----------------------------------------------------------------------

Bu sistem ne işe yarar?

*** Hani bazıları soruyor ya "sadece benim istediğim bilgisayarda çalışsın başka bilgisayara kopyalanınca çalışmasın." buyrun istediğiniz şey

*** Hani modül vs vs uğraşmadan ve de çok zor olmayan etkili bir lisans sistemi yada program koruma sistemi isteniyorya buyrun istediğiniz şey.

*** Ne yaparsam yapayım Shift ile programım açılınca tüm tablolar ve formlar ortada olduğundan Lisans Formunda tüm hesaplamalarım belli oluyor diyorsanız buyrun istediğiniz şey.

TEŞEKKÜR NOTLARIM :

Her ne kadar hiç bir yerden kopyalamasamda lisans sistemini Bina tuğlalardan oluşur misali faydalandığım bir sürü kişi oldu.

Sevgili Modalı, şimendifer, beab05, mehmetdemiral ilk aklıma gelenler. Kendilerine teşekkür ederim.

Son NOT:

Sorularınız olursa buraya yöneltirseniz ben elimden geldiğince yardımcı olurum. Zaten bana kalmadan bu işin üstadları yardımcı olacaklardır.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Lisans kodunun nasıl olduğunu ve vba şifresini vermeyi unutmuşum :)

Lisans kodu için size verilen Program Kodunu 90 ile çarpın sonra 900 ekleyip tekrar 90 ile çarpın lisanslı olacaktır.

VBA için şifre

www.zumrut.org

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sayın alpeki99, valla iyi bişi yapmışınızdır ama vba şifresi için adres göstermenizi anlamayamadım doğrusu tam olarak ne yapmak istiyorsunuz açık olun!?

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
vba nın şifresi www.zumrut.org siteye girip oradan öğrenin manasında değil o link.

nasıl ki işin sahibi işin kendine ait olduğunu belirtir bir işaret,imza vs. koyuyorsa bende (böyle bir ürün ortaya koyabildiğim için mutluyum) bu mutluluğumu bana ait belirgin bir işaretle sonlandırdım.

eğer reklam mı yapıyorsun manasında diyorsanız hayır reklam yapmıyorum. reklam yapacak bir durumum zaten yok çünkü reklam yapmak isteseydim ticari sitemin adresini koyardım :)

yinede rahatsızlık verici olduğunu düşünüyorsanız sizin için kaldırabilirim. fikrinizi açıkça söylediğiniz için teşekkür ederim. :)

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn alpeki99;
Gerçekten çok süper olmuş. Ellerinize, emeğinize sağlık.
Acaba "www.zumrut.org" şifresini kendimiz değiştirebilirmiyiz. Belki ben şifreyi başka birşey yazmak istiyorum.
Saygılar, İyi Çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
access
Sayın alpeki99
bazı arkadaşların yazdığı ve sorduğu gibi bende soruyorum; Ne yapmış iseniz iyi yapmışsınızdır ,ancak biz birşey anlamadık,biraz açarmısınız maden örnek olarak ekliyorsunuz,bizim birşeyler öğrenebilmemiz için şu formun açık halini eklerseniz biz daha iyi anlarız,Valla ne aça bildik,nede içeriğini keşfettik:hihoho:
Kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Sn alpeki99;
Gerçekten çok süper olmuş. Ellerinize, emeğinize sağlık.
Acaba "www.zumrut.org" şifresini kendimiz değiştirebilirmiyiz. Belki ben şifreyi başka birşey yazmak istiyorum.
Saygılar, İyi Çalışmalar.
elbette değiştirebilirsiniz. zaten bu örnek üzerinde çalıştığım programda kullandığım yapının bir benzeri.

Sevgili ahmetyurtkan --> nasıl yaptınız hala anlamadım örnekle verirseniz sevinirim.. demişsiniz.

akşama bir adım adım anlatan bir çalışma gönderirim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Sayın celoy yazdığınızı yeni gördüm pardon.

Aslında örneği MDE + VBA Şifresi + Shift Key korumalı olarak gönderip sonra MDB halinde göndermeyi düşünüyordum. Sebep ise sistemin sağlamlığının sizlerce test edilmesini istememdi. Eğer eksik veya açık kalan bir yer varsa hep beraber bunu daha iyi hale getirelim istedim.

Daha sonra direk MDB + Shift Key Koruma + VBA Şifreli gönderdim açılıp incelenebilsin diye. Shift ile program ile açabilirsiniz ve modülü silebilirsiniz. Ayrıca VBA şifresinide silebilirsiniz. Maksatım tam korumalı hali ile görebilmeniz.

Mesela siz bile böyle diyorsanız demekki kısmen işe yaramış sistem. Çünkü sizde program yapıyorsunuz(indirip inceledim) eğer siz zorlanıyorsanız bu iş tutar demek.

Eğer kendime saklamak istesem yada art niyetim olsa ilk mesajımdaki gibi adım adım hatta renkli yazılarla uzun uzun anlatmazdım.

Bence sabit konu olacak kadar değerli bu konuda daha şimdiden 2 defa olumsuz olan yazı alıyorsam bu konuyu sileyim gitsin.

Forumda o kadar şifre konulmuş program var (sizinki dahil) ayrıca sayın karaayhan'ın yakındığı konu forum kurallarına aykırıda değil ikinizin program üzerinde konuşmak yerine bana program harici eleştiride bulunmanız hevesimi kırıyor diyebilirim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın alpeki99

Merhaba..

Konu hakkındaki açıklamalarınızı baştan sona keyifle okudum.. Gerçekten takdire şayan, zekice kurgulanmış bir çalışma.. Bahsettiğiniz gibi, özellikleri nedeni ile benzersiz bir yöntem ise gerçekten gurur verici olmalı sizin için..

Meslek sırrı sayılabilecek bu bilgileri/yöntemi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Merhaba

Sevgili Taruz, benzerleri var ama genelde tabloya yazılıyor bilgiler. Dışarıya dosyaya yazan başka örnek programlar varmı açıkçası bilmiyorum. Övgüleriniz için teşekkür ederim. Ancak gurur duyacağım kadar yok :) sadece sevinçliyim. Aslında bunun daha kapsamlı ve garantili çalışanını (ilk mesajımda anlattığım konular) fırsatım olunca yapıp göndereceğim. Aslında böyle daha sade olması yeni öğrenenler için iyi oldu. Gelişmişini koysam anlaşılmayabilirdi. İlginize teşekkürler.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Öğrenmek istediğim aynı pc için HDD nosuna göre üretilen ve birçok aşamadan da geçtiğini yazdığınız seri numarası her zaman aynı mı oluyor? Demek istediğim ben bu uygulamayı kurdum ve siz bana keyi verdiniz, daha sonra tekrar kurmam gerekti ve yine sizi aradım yine keyi verdiniz? Verdiğiniz "key" dolayısıyla aynı pc ye ait HDD seri nosu her zaman aynı mı? (Aynı olur tabii denmesin, birçok işlemlerden geçiyor demişsiniz buna istinaden soruyorum)

Not: Örneği incelemedim.

slm

açıklama yazan dosyayı indire tıkaldığımda kullanıcı adı şifre yazan yer geliyor..halbuki siteye girmiş durumdayım kullanıcı adı ve şifremi yazıyorum kabul etmiyor indiremiyorum bu dosyayı başka bir yere atma imkanınız varmı ?teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Merhaba;
Öğrenmek istediğim aynı pc için HDD nosuna göre üretilen ve birçok aşamadan da geçtiğini yazdığınız seri numarası her zaman aynı mı oluyor? Demek istediğim ben bu uygulamayı kurdum ve siz bana keyi verdiniz, daha sonra tekrar kurmam gerekti ve yine sizi aradım yine keyi verdiniz? Verdiğiniz "key" dolayısıyla aynı pc ye ait HDD seri nosu her zaman aynı mı? (Aynı olur tabii denmesin, birçok işlemlerden geçiyor demişsiniz buna istinaden soruyorum)

Not: Örneği incelemedim.
Merhaba

Sevgili beab05 bu seri numarası sadece C sürücüsüne ait sanal seri numarası. Yani makine Formatlanınca yeni bir seri numarası üretecek. Ancak siz programı silseniz bile lisans numarasını bilgisayarda sakladığındna format atmadığınız sürece programı kullanabilirsiniz. Zaten kullanışlı olanda bu şekil olmalı. Yoksa programı her kurmada farklı numara istemesi kullanıcı içinde sizin içinde çekilmez olur.

Birçok işlemden geçiyor dememin sebebi serino = (HD Seri No * 5) --> serino = 234245354 olsun mesela sonucu tersten alıp sadece 5 tanesini kullanıcıya veriyorum. 45354 kullanıcıya verilir. Mesela bugün sevgili AKD nin bir örneğini gördüm forumda indirdim. Orada çıkan Seri Numarası hemen belli oluyor.(Bu arada güzel bir iş çıkarmış)

http://rapidshare.com/files/74912612/Lisans_Programi_Resimli_Aciklamalar.rar

Son düzenleme:

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Bu gerçekten incelenmesi gereken bir konu ve öncülüğünü de siz yaptınız.. Ben sadece merak etmiştim sabit mi yoksa birtakım kodlarla aynı pc ye ait "key" her kurulumda değişiyor mu diye.. Sabitmiş. Şimdi düşünüyorum bu iyi mi, kötü mü diye ;) Gerçi sizin dediğinize göre iyi ve kullanışlı olan bu..

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Aslında dinamikte yapılabilir.

Mesela bir tanede Timer konulur. Oradaki değer ile toplatılır. Program Kodu olarak onu verdirebilirim.

Ayrıca kasalım derseniz :D Program Kodunun son rakamına göre farklı algoritmalar kullanabiliriz:

Eğer Programın son rakamı:
1 ise X formülü
2 ise Y formülü
3 ise Z formülü
...
...
...
9 ise R formülü ne göre geri Kod verebiliriz.

Ancak bunlar diğer yapılabilecek geliştirilebilecek şeyler. Ben sadece en sade ve temel halini verdim ki yeni başlayanlarda faydalansın.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Haklısınız, timer, random ya da çeşitli yöntemler uygulanabilir. Bakalım konunun son hali nereye varacak ;)

Excel Vers. ve Dili
access
Sayın alpeki 99
kolay gelsin ve iyi gidiyorsunuz,yukarıdaki yazımızı yanlış anladınız,sakın yanlış anlamayın ve sevkiniz kırılmasın böyle bir amacımız yok ve olamazda bizim sadece isteğimiz bu konuyu benim ve benim gibi arkadaşların anlayacağı kadar açmanızdır,şu an ilgi ile takip edeyiorum,yanlış anlaşılmasın üzülürüz,bilgilerinize ihtiyacımz var,siz devam edin ilgi ile izleniniyorsunuz,kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Teşekkür ederim hepinize.

Pek çok kişinin faydasını gördüğümü belirtmiştim. Hazır aklıma gelmişken onlara teşekkür edeyim:

Sevgili Taruz, Celoy, Yeni54 şimdilik aklıma gelenler. Daha da var hepinize teşekkür ederim.

Bu arada ilk eklediğim örnek tüm korumalar aktifti Shift + VBA + Kısıtlı Menüler vs. Sebep daha öncede belirttiğim gibi ne kadar zorlaştırırsak açmak isteyenler zorlanacaklardır. Çoğu kişi indirip denemiştir. Artık serbest halini eklemenin vakti geldiğini düşünüyorum.

http://rapidshare.com/files/74926150/Lisans_Korumasiz_Hali.rar

bence süper bir çalışma olmuş herkes bu yöntemi aşamaz tebrik ediyorum arkadaşım..