Program Lisans İşlemleri yada Kopya Koruma

Aslinda Bu Programa Bİrde 1 Yillik Sinirlama Şarti Getİrİlse Çok İyİ Olur. şÖylekİ Program Hem BaŞka Bİlgİsayarlara Kopyalanamiyacak Hemde 1 Yil Sonra Bİrdaha Kullanilamayip Yenİ Key İsteyecek SÜper Olurdu

Excel Vers. ve Dili
ms ofis 2003
linkler çalışmıyor galiba dosyayı indiremiyorum. linkler kırık ise
yönetici arkadaşlardan rica etsem. konuyu tamamen kaldırabilirler mi?

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkce
meraba lisan projesini tekrar upload edermisiniz hotfile e eklerseniz sevinirim

Excel Vers. ve Dili
2012 Excel v6.09
Merhaba sevgili arkadaşlar.

Mümkün mertebe Access'ten uzak durmaya çalışsamda bazı sebeplerden dolayı kullanmaktan uzak duramadım. Dolayısıyla Access'i fazlaca bilmeyen birisi olarak geliştirmiş olduğum bu uygulamada meydana çıkacak hatalardan dolayı şimdiden özür dilerim.

Daha önceden Visual Basic bilmenin avantajını kullanarak ama bolcada araştırmayla yapmış olduğum programı korumak için adım atmaya başladım.

Peki tam olarak ne yaptım ? Öğretici olması açısından adım adım anlatmak istiyorum:

1- Öncelikli olarak eğer program Lisanslı değilse benim belirlemiş olduğum noktalarda lisans kontrolü yapıyor ve uyarı vererek programı kapatıyor.

2- Diyeceksiniz ki iyide MDE olan programı MDB haline çeviren program var hatta VBA şifresi olsa bile. Biliyorum çünkü bende de var o programlardan. Ama bendeki program tüm tabloları, formları ve makroları kurtarsada işin Kod kısmını kurtarmıyor. Dolayısıyla programdaki bazı işlemleri sadece Kod aşamasında yaparsanız adam çevirse bile MDB ye programı kendisi neredeyse baştan yazması gerekecek.

3- Madde 1 de belirttiğim kontrol işleminden dolayı kullanıcı programı kullanamayacağından mecburen Lisans İşlemleri Formuna gidecektir.

4- Lisans menüsünde 2 adet metin kutusu var. 1. kutuda hard diskin C sürücüsüne göre seri numarasını üretiyor. Bu seri numarasını tabiki aynen almıyorum bazı işlemlerden geçirip (seri numarasını bazı sayılarla 4 işlemden geçirip sonucun sadece 4 veya 5 karakterini Metin kutusuna yazdırıyorum)

5- Elde ettiğim program kodunu örnek 400 ile toplayıp 23 ile çarpıp 15 çıkarınca programın Lisans Numarasını elde ediyorum. Eğer kullanıcı bu Lisans numarasını 2. metin kutusuna yazar ve Lisans Kontrol tuşuna basarsa Lisans İşlemi tamamlanıyor.

6- Lisans İşlemi tamamlanıyor dedim ama eksik söyledim çünkü arka planda bazı işlemler yapılıyor. Excel.web.tr de gördüğüm şey lisans numarasını tabloya kaydediyorlar genelde. Ben tüm örneğimin hiçbir noktasında bir tane tabloya kayıt yaptırmadım ayrıca formda da işlem yaptırmadım.

İşte eğer programı shift ile açarlarsa yada MDE --> MDB yaparlarsa tablolardan yada formdaki formüllerden yararlanarak nasıl hesaplama yapıldığını öğrenip orjinal halini direkt lisanslı yapabilirler. Zaten bana mantıksız gelende bu işlem olmuştu. Neden lisans numarasını hangi metotla yaptığımı söyleyeyim ki? Yaparım tüm işlemleri Kod aşamasında işi zorlaştırırım.

7- Program Koduna karşılık yazılan Lisans Kodunu Kod penceresinde hesaplattıktan sonra orjinal ve lisans kodlarını bilgisayarda kendi belirlediğim bir klasöre TXT dosyasına yazdırıyorum.

8- Lisans kontrolünü yaptırdığım yerlerde Program Kodu ve Lisans Kodlarını kontrol ettiriyorum. Eğer bu dosyalar yoksa direkt kapanıyor program. Dosyalar varsa bu defa içini okutup karşılaştırıyorum doğrumu yanlış mı diye. Eğer doğru ise normal çalışmaya devam ediyor. numaralar eşit değilse yine kapattırıyorum.

-----------------------------------------------------------------------

Şimdi gelelim daha neler yapabilirdim meselesine:

A) Lisans kaydını yaptırdıktan sonra dosyaları direkt TXT uzantılı yapmazdım da uzantısını kafama göre birşey yapardım mesela z3g şeklinde. Birisi tüm TXT leri listelerken bu neymiş yahu deyip keşfetmezdi kaza ile.

B) Şimdiki halinde Program Kodunu ve Lisans Numarasını aynen yazdırıyorum. Halbuki bunları şifreleyip (forumda örnekleri var) ekstradan da başka karakterlerde eklerdim. z3g uzantılı dosyamı bulsalarda zaten içi karma karışık olacağından çözmeleri çok zor olurdu.

C) Bilgisayarda C sürücüsü olmayabilir bu da bir ihtimal. Bundan dolayı işimi sağlama almak için TXT dosyalarını kopyalayacağım yerlerin olup olmadığını kontrol ettirip ondan sonra kopyalardım.

-----------------------------------------------------------------------

Bu sistem ne işe yarar?

*** Hani bazıları soruyor ya "sadece benim istediğim bilgisayarda çalışsın başka bilgisayara kopyalanınca çalışmasın." buyrun istediğiniz şey

*** Hani modül vs vs uğraşmadan ve de çok zor olmayan etkili bir lisans sistemi yada program koruma sistemi isteniyorya buyrun istediğiniz şey.

*** Ne yaparsam yapayım Shift ile programım açılınca tüm tablolar ve formlar ortada olduğundan Lisans Formunda tüm hesaplamalarım belli oluyor diyorsanız buyrun istediğiniz şey.

TEŞEKKÜR NOTLARIM :

Her ne kadar hiç bir yerden kopyalamasamda lisans sistemini Bina tuğlalardan oluşur misali faydalandığım bir sürü kişi oldu.

Sevgili Modalı, şimendifer, beab05, mehmetdemiral ilk aklıma gelenler. Kendilerine teşekkür ederim.

Son NOT:

Sorularınız olursa buraya yöneltirseniz ben elimden geldiğince yardımcı olurum. Zaten bana kalmadan bu işin üstadları yardımcı olacaklardır.
limk kırık

programer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2022 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-03-2025
herkese iyi akşamlar. konu eski olduğu için dosyayı indiremiyorum. Rice etsem elinde olan arkadaşlar tekrar ekleye bilirlermi.

programer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2022 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-03-2025
arkadaşlar elinde dosya olan varsa ekleyebilirmi