DOVIZ KAR/ZARAR HESAPLAMA (FIFO)

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkce 64bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-12-2022
Merhabalar
Konu başlığımda da belirttiğim gibi alım-satımda kar/zarar hesaplaması yapmaya çalışıyorum. Lakin amacım total kar zarar değilde işlem başına kar ve zararı hesaplamak.
Şöyleki; USD olarak örneklendirecek olursam, önceki bir tarihte almış olduğum 1000$+300$ toplamda 1300$ dövizim var. Bu dövizi farklı farklı tarihlerde ve farklı kurlardan toplamda 1200$ bozduruyorum. Her işlemin karını veya zararını nasıl görebilirim ?
Ben FIFO (ilk gelen ilk çıkar) yolu ile yapabileceğimi düşündüm. ama formüllerinin nasıl olması gerektiğini bir türlü yapamadım. İnternette FIFO ile stok tutmak için yapılmış örnekler mevcut. Ama bu şekilde alım satım fiyatlarını kıyaslayabilecek bir örnek bulamadım.
Ekteki örnekte;
USD-TL : Döviz alım satım işlemlerinin olduğu tablo
Döviz : Döviz kurlarının olacağı tablo
Altın : Altın kurlarının olacağı sayfa
Anapara : Hesaba giren ve çıkan tutarların olacağı sayfa şeklinde 4 sayfam mevcut. Diğer sayfaları şimdilik ben halledebilirim. Sorun yaşadığım sayfa "USD-TL" sayfası

Bu sayfa örnek bilgiler girilmiş 2 tablo var. soldaki tablo alışlar. sağdaki tablo satışlar. Doldurmak istediğim stun L stunu (Kar / Zarar).
Bu örnek tabloda göreceğiniz gibi 5. sırada yapılan 1000$ lık bir alış işlemi 3 farklı kurdan satılmış. sonrasındaki 6. ve 7. sıralardaki alış işlemlerinin toplamının bir kısmıda tek bir satış işleminde gerçekleşmiş. bu 2 farklı durumda da kar veya zarar oranları nasıl hesaplanabilir ?

yardımlarınız veya fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

** doğru yerdemi açtım emin değilim. yanlış yer ise kusura bakmayın.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkce 64bit
30-12-2022
Konu Hk yardımcı olabilecek yokmudur acaba ???

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Benim dikkatimi çeken bir konuyu aktarmak istedim. 13.03.2020 tarihinde 350 dolar satmışsınız.Bu tarihe kadar aldığınız dolar 156,49 dolar.Bu bir çelişki değil mi?

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkce 64bit
30-12-2022
Benim dikkatimi çeken bir konuyu aktarmak istedim. 13.03.2020 tarihinde 350 dolar satmışsınız.Bu tarihe kadar aldığınız dolar 156,49 dolar.Bu bir çelişki değil mi?
Aslında E stunu alış bedeli. Alınan miktar C stununda. E stunundaki formül C5*D5=E5 şeklinde aşağı doğru gidecek. Yüklemeden önce oradaki formülü güncellemeyi unutmuşum. Malum yapabilmek için birden fazla şekil ve sıralama ile deniyorum. :( Düzeltilmiş halini tekrar upload ettim

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkce 64bit
30-12-2022
Bu konuda yardimci olabilecek maalesef yok sanirsam :(

Excel Vers. ve Dili
2010 makro
15-01-2021
Merhaba,kar ettiğiniz ve zarar ettiğiniz miktarı görmek istiyorsanız kontrol eder misiniz?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkce 64bit
30-12-2022
Merhaba,kar ettiğiniz ve zarar ettiğiniz miktarı görmek istiyorsanız kontrol eder misiniz?
Merhabalar @betsfat
Ilgilendigin icin tesekkurler. Lakin konuda tam aciklayamamisim galiba derdimi o yuzden eskiklik olmus.
Gondermis oldugun excel uzerinden su sekilde tamamliyayim.
1- 14.03.2020 tarihinde yapilan satis Aslinda 10.03.2020 tarihinde alinan 1000 dolardan satilmis. Yani kar degil zarar etmis. bununla bereaber 22.03.2020 tarihinde yapilan satis islemi de yine ayni sekilde 10.03.2020 tarihli islem ile baglantili aslinda. 22.03 Tarihinde biz ilk alinan 1000 dolari doldurdugumuzdan dolayi sonraki satislar ikinci alis tarihi olan 15.03. 2020 tarihi ile baglantili olacak. Orada alinan 500$ bittiginde sonraki alis vs vs . Yani ilk yapilan alisin tamami satilmadan sonraki alis islemlerine karisilmayacak.
2- Mesala bir diger sorun : I9 hucresindeki 28/03 tarihli 500$ lik satisin 300 dolari farkli tarihte farkli kurdan 200 dolari farkli tarihte farkli kurdan alinmis. burada da iki farkli kari alip toplamak gerek :(
Guncel aciklamali exceli yine ekledim

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010 makro
15-01-2021
Şimdi çok iyi anladım fakat makro bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olmalı diye düşünüyorum,lakin bilgim istediğinize cevap verecek düzeyde değil.Her kim yapar ise yatırım planı yapan arkadaşların tablo tutması açısından değerli bir çalışma olacağı kanısındayım...Tekrar yardımcı olamadığımdan dolayı kusura bakma.İyi günler

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkce 64bit
30-12-2022
Şimdi çok iyi anladım fakat makro bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olmalı diye düşünüyorum,lakin bilgim istediğinize cevap verecek düzeyde değil.Her kim yapar ise yatırım planı yapan arkadaşların tablo tutması açısından değerli bir çalışma olacağı kanısındayım...Tekrar yardımcı olamadığımdan dolayı kusura bakma.İyi günler
Estagfirullah. Cabaniz fazlasi ile kafidir. O arkadaslarida konumuza bekliyoruz insaAllah ))
Tesekkurler tekrardan

Suskun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 19
24.05.2032
inceleyin.
Satış adetleri alış adetlerinden düşülerek maliyetlendirilip kar/zarar hesaplanır. Her işlemde Toplam kar/zarar - Maliyet - Eldeki döviz ve tutarı hesaplanır. Gülük kurla beraber Başabaş (Kara geçiş) noktası karşılaştırılabilir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkce 64bit
30-12-2022
inceleyin.
Satış adetleri alış adetlerinden düşülerek maliyetlendirilip kar/zarar hesaplanır. Her işlemde Toplam kar/zarar - Maliyet - Eldeki döviz ve tutarı hesaplanır. Gülük kurla beraber Başabaş (Kara geçiş) noktası karşılaştırılabilir.
Cok tesekkurler.
Yanliz ustteki yapmaya calistigim tablomdaki amacim yapilan islem basina kar ve zarari gorebilmekti . :(
Yinede ugrasiniz ve cabaniz icin tesekkur ederim

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
29-05-2025
Sayın ThaaLees,

Size yararlı olabileceğini düşündüğüm dosyayı ekliyorum. Her kullanımdan sonra, dosyanın bir yedeğini almanızda yarar var.

Her döviz satışındaki kâr ve zararınızı, tablo 3'de hesaplayıp, tablo 4'e yazarak izleyebilirsiniz.

Aylık dönemler itibariyle de, tablo 1 ve tablo 2'yi kullanabilirsiniz. Sayfa koruma şifresi 1'dir.

Ekli dosyalar

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Sayın Üstatlarım;

Bilindiği gibi, döviz alım satımı yapan kişi ve kurumlar; kendi özel yazılımları ya da dışarıda profesyonel hizmet veren kişi ve şirketlerden satın aldıkları programlarla; efektif ve döviz alım satım işlemlerine ilişkin değerleme, kâr ve zararlarını; piyasalardaki gelişmelere göre, yasalar ve tebliğlerdeki esasları da göz önüne alarak yatırım yapmakta; sonuçları da günlük, haftalık ve aylık raporlar alarak izlemektedirler.

Üyenin ilk giren, ilk çıkar yöntemini tablo 4 ile çözmeye çalıştım.

Yukarıda eklediğim dosyayı kendi bilgi birikimim ile "formüller, koşullu biçimlendirme ve veri doğrulama kullanıp" tablolar hazırlayarak oluşturdum.

Siz değerli üstatların dokunuşlarıyla, ekli dosyayı daha kullanışlı bir hale getirilebiliriz diye düşünüyorum.

Özellikle muhasebe ve vergiyle uğraşanların işine yararlanacak, bir kaynak olabilecektir.

Sevgi ve saygılar.

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkce 64bit
30-12-2022
Sayın ThaaLees,

Size yararlı olabileceğini düşündüğüm dosyayı ekliyorum. Her kullanımdan sonra, dosyanın bir yedeğini almanızda yarar var.

Her döviz satışındaki kâr ve zararınızı, tablo 3'de hesaplayıp, tablo 4'e yazarak izleyebilirsiniz.

Aylık dönemler itibariyle de, tablo 1 ve tablo 2'yi kullanabilirsiniz. Sayfa koruma şifresi 1'dir.
Cok tesekkurler vaktiniz icin.
Buna benzer birkac tablo yaptim aslinda. Zaten ekte olan tabloyu yapmaya baslama sebebim de bu tablolar oldu. Buradan yola cikarak sadece alisi ve satisi kurlari ile yazdigimda ilk giren ilk cikar mantigi ile kendi kar-zarar hesaplamasi yapabilen bilen bir excel yapmak istedim. Hem kullanisli ve faydali olacagini dusundum hemde kendi excel bilgimi gelistirmek istedim :)
Bu tablo daha baslangic acikcasi. Bunu fifo olayini cozebilirsek eger tablonun devaminda total hesaplamalar, tablo ve grafiklerde olacak. Ama tabiiki oncelikle temeli halletmemiz gerekiyor.

Ekli dosyalar

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
216763

Sayın İdris SERDAR üstadın formülünden yararlanarak hesaplandı. Bu nedenle kendisine , emek ve paylaşımı için bir kez daha teşekkür eder ve saygılarımı sunarım.

Son düzenleme:

Suskun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 19
24.05.2032
Satılanın maliyeti hatalı.
Alışların toplamı 48.229 olduğuna ve 31.605 kalanın maliyeti olduğuna göre satılanın maliyeti (40.229-31.605=) 16.624 olması gerekir

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Sayın Süskun,

Toplamları bir kez daha aldım ve hatamı göremedim. Sizin bulduğunuz 12 TL. fark; alışlar toplamınızın (48.229 TL), benimkinin (48.241 TL) olmasından kaynaklanmaktadır.

Paylaşımlarınızı beğendiğim altın üyesiniz.

216796

Suskun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 19
24.05.2032
Sayın @assenucler beğenileriniz için teşekkür ederim.
Ben #1 mesajdaki siz #7 mesajdaki dosyaları dikkate almışız. sonuçlar ikisinde de doğru. Soru soranın Sorun çözülmeden dosyalarda verileri değiştirmesi hatalı .
Sizin mesajınızda da giriş değerleri olmadığı için #1 mesajdaki veriler olduğunu düşündüm.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Üye arkadaşın bir kaç kez farklı dosya yolladığını ben de farkettim. Sorun yok...

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Üye arkadaşın bir kaç kez farklı dosya yolladığını ben de farkettim. Sorun yok...

Excel Vers. ve Dili
2013 std
Benzer bir uygulamaya benimde ihtiyacım var ve altın üye olmadığım için dosyayı görüntüleyemiyorum. Harici link verme şansınız var mı acaba ?