Devreden Sgk Matrahı

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-03-2026
Merhaba Sayın denese.

Çok güzel bir çalışma olmuş. Emeğinize sağlık.
Geniş bir zamanda detaylı olarak inceleyeceğim.

Sayın nongeyikm ben cevap yazmadan bulmuşsunuz ne güzel. Sıklıkla kullanıyorum, ekstra bir veri sütunu açmama gerek kalmadan kullanımı güzel oluyor.

Merak eden arkadaşlar için yazayım;
Hücre biçimlendir bölümünden
Sayı Sekmesi --> İsteğe uyarlanmış seçeneğini seçiyoruz.
Tür kısmına 0 " İstediğimiz Açıklamayı Yazıyoruz "
Buradaki 0 sayı olduğu için " " arasında da ne istiyorsak yazıyoruz, 0 kısmını kuruşlu yada yüzde olarak belirleye biliriz. Açıklamanın başta olmasını istiyorsak ta " " arasında veriyi başta yazıyoruz.

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.
Merhaba Sayın KarıncaZ,

İncelemenizin ardından kıymetli görüşlerinizi ve önerilerinizi paylaşabilirseniz çok mutlu olurum.

İyi çalışmalar dilerim

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 , 2013 ve 2016 TR.
...

Toplam Çalışma ( Saat / Gün )
Hücre biçimini İsteğe Uyarlanmış dan :dd:nn Olarak seçersen tam olarak çalışma saatini girebilirsin.
Saati =(SAAT_YAZILI_HÜCRE*1440)/60 formülü ile sayı ya çevirip hesaplamaları yapabilirsin. Böylelikle yarım gün dahi çalışsa , onbeş dakika önce çıkmış olsa dahi gerekli hesaplamayı yapabilirsin.

Ödenekler kısmına
SGK Primine tabi ödenekler
GV ye tabi ödenekler
DV ye tabi ödenekler

Şeklinde belirlemende fayda var.
Çünkü her ödenekten tüm hesaplamalar yapılmaz. Size gönderdiğim daha önceki dosyada PEK_SGK_GV_DV sayfası var. Orada tüm ödemelerden hangi hesaplamaların yapılacağı belirtilmişti. Eğer bulamadıysan söyle tekrar o dosyayı yüklerim.

ÖRNEK: Giyecek ödeneğini Ayni olarak verirsen SGK Hesaplanmaz, Gelir Vergisi Hesaplanır, Damga Vergisi Hesaplanmaz.
Giyecek Yardımını Nakit olarak verirsen, SGK 4958/36 ya göre var, gelir vergisi ve Damga vergisi de hesaplanır.

ÖRNEK: Yol parasını nakit verirsen SGK, GV ve DV hesaplanır.
Servis yada Abonman bileti olarak sağlarsan hiçbiri hesaplanmaz.

ÖRNEK: Kıdem tazminatından sadece Damga vergisi hesaplanır diğerleri hesaplanmaz.

Sende bu kısmı benzer bir mantıkla düzenlemişsin zaten. Bende detaylı açıklayayım istedim.

İlave AGi başlığını ne için kullandın anlayamadım.
Formüllerde göremediğim için şu açıklamayı yapayım. AGİ tutarı o ay için hesaplanan GV den fazla olamaz.

ÖRNEK: O ay için hesaplanan GV tutarı 80,13 TL olsun. Kişinin hakettiği AGİ 173,31 dahi olsa o ay için sadece 80,13 lira AGİ alabilir.

Devreden SGK Matrahları hesaplanmıyor. Sanırım formülünde ufak bir hata sözkonusu. Gözden geçirirsen iyi olur.

Tespitlerim şimdilik bu kadar. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026
Merhaba Sayın KarıncaZ,

Çalışma saati ve ödeneklerle ilgili tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

İlave AGİ konusu;

2016 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki ücretlerde, işçinin diğer kazançları ile birlikte toplam net ücretinin 1.300,99 TL’nin altına düşmesi ile bunun altına düşen tutar arasındaki farkın, ilave asgari geçim indirimi yoluyla telafisi durumudur. (294 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği)

Ancak işçinin, ücret aldığı dönemde işe başlaması veya işten ayrılması, ücretsiz izin ve benzeri nedenlerle net ücretinin 1.300,99 TL’nin altına düşmesi durumunda ilave asgari geçim indirimi uygulanmıyor.

Bu durum 2017 yılında da 1.404,06 TL olan asgari ücret için devam etmektedir. Dosyada ilave Agi sütununu da bu durum için oluşturdum.

Örneğin; tabloda aralık ayında bekar bir çalışan için "S" sütunundaki ödenek tutarını "0" yaptığımızda 35,70 TL ilave Agi uygulandığını görüyoruz. Kişinin ay içinde eksik günü olması durumunda ise ilave Agi uygulanmayacağından ilgili sütunu bu kurala göre formülize ettim.

Normal AGİ tutarını ise, o ay için hesaplanan GV den fazla olamayacak şekilde formülize etmiştim.

Örneğin AK sütununda herhangi bir kişinin GV Kesintisi 100 TL girildiğinde, AGİ sinin bu tutarı geçmediğini göreceksiniz.

Devreden SGK matrahı konusunda da yanılıyorsam lütfen düzeltin; "S" sütunundaki Ödenek değerini sgk tavanının üzerinde bir değer örneğin 15.000 TL olarak değiştirdiğimizde "AM" sütununda Devreden Sgk Matrahı' nın oluştuğunu göreceksiniz.

Değerli görüşleriniz için çok teşekkür eder, işlerinizde kolaylıklar dilerim.

Excel Vers. ve Dili
...

AGi konusunda ben o kısmı atladım, Asgari ücretin GV dilimi aşması durumuna alışamadım herhalde odandır.

Devreden SGK da ise Toplam Ücreti 15.000 nin üzerine çıkartınca hesaplamadı. Çıplak ücret dediğiniz kısmı 15.000 yapınca hesaplamıyor. Devreden SGK PEK e tabi kazançlar toplamı tavanı aşıyorsa oluşuyor.

Çıplak Ücret ( benim anladığım Sözleşmedeki Bürüt Ücret ) 15.000 yapınca Toplam ücret sizin tablonuzda başka bir veriyi değiştirmezsem 16.500 çıkıyor. SGK Matrahını olması gerektiği gibi 13.331,40 olarak hesaplıyor ancak devreden SGK yı yazmıyor.

İiki ay devir kuralını uygulamadan yaptığım örek çalışma aşağıdaki linkte. Bu dosyada AJ1 hücresini değiştirirsen AGİ hariç ücreti bu tutara eşit olacak şekilde Brüt Ücreti değiştiriyor.

Çalışabilmesi için Çözücü Eklentisinin aktif olması ve VBA da Tools --> References den Solve ninde işaretli olması gerekiyor. Makroları etkinleştirirsen çalışır.

Baştaki yılı değiştirirsen de tüm veriler ona göre hesaplanır.

Sayfa korumalıdır ama şifre yok.

http://s6.dosya.tc/server8/pr3861/KanunaGoreUcretHesaplama.xls.html

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026
Merhaba Sayın KarıncaZ,

506 sayılı yasa kapsamında prime esas kazanç matrahlarının belirlenmesi sırasında sigortalıya ilgili ayda ödenen ücretin yanında kendisine sağlanan sigorta prim kesintisine tabi ödemeler toplamı da dikkate alınmaktaydı. Ancak ödemeler toplamının prime esas kazanç tavanını aşması halinde prim kesintileri, geçerli tavan üzerinden yapılmaktaydı.

5510 sayılı yasa bu durumu değiştirdi. Yeni durumda sigortalıların ücretleri eskiden olduğu üzere ilgili ayda prime tabi tutulmakta, ancak sigortalıya yapılan ücret dışındaki ödemelerin prime tabi tutulması konusunda yeni düzenlemeler yapılmış durumda.

5510 sayılı Kanunun, 01.10.2008 tarihinden buyana uygulanmakta olan ikinci fıkrasında şu ifade yer almaktadır;

“……………………ücret dışındaki ödemelerin, yapıldığı ayda üst sınırın aşılması nedeniyle prime tabi tutulamayan kısmı, ödemenin yapıldığı ayı takip eden aydan başlanarak iki ayı geçmemek üzere üst sınırın altında kalan sonraki ayların prime esas kazançlarına ilave edilir.”

Bu nedenle tabloda matrah devri hesabında çıplak ücreti (kök ücret, temel ücret) dikkate almadım.

İyi çalışmalar dilerim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
...

Merhaba Sayın denese.

Ek ödemelerle sınır açılırsa şeklinde uyguluyoruz. Yani Zaten asıl ücret sınırın üzerindeyse sürekli devreden olacağı için hiçbir zaman devir kullanılmayacak. Bu sebeple sonraki aya ilave yok. Ama hesaplama yapıcak.

Örneğin Çıplak ücreti 13.331,00 yazın. İlave ödemeyle birlikte Tavan aşılacağı için devredeni hesaplaması gerekir. Ben yazıyorum hesaplamıyor.

Devreden hesaplayan bir ücreti tablonuza yazıp göndere bilir misiniz. Muhtemelen aynı şeyden bahsediyoruz ancak ufak bir yerde farklılık var.

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026
Merhaba Sayın KarıncaZ,

Evet aynı şeyden bahsediyoruz aslında:), sanırım kanunun ilgili maddesini hatalı yorumlayıp dosyaya da hatalı uygulamışım.

Uyarınızı dikkate alarak dosyayı güncelledim, ekten ya da aşağıdaki linkten dosyaya ulaşabilirsiniz. Tekrar kontrol edebilirseniz çok sevinirim.

İyi çalışmalar.

http://s6.dosya.tc/server8/c3plah/Bordro_Hesaplama__Devreden_SGK__li_.rar.html

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
...

Merhaba sayın denese

Başlıkları da değiştirmişsiniz. Teşekkürler.

Hesaplama yapıyor ama. Şöyle bir durum var.

Çıplak Ücret 14.410,57 Pek hesaplanacak ekstra ödenek 1.000,00 lira. Devreden SGK matrahı 1.000,00 lira olması gerekir. Sizin hesabınızda 15.410,57 - 13.331,40 = 2.079,17 olarak hesaplanmış. Yani zaten çıplak ücretin aşan kısmı da devire dahil edilmiş gibi hesaplanmış. Çıplak ücret sonraki dönemlere devretmediği için devir bakiye de yer almaması gerektiği kanaatindeyim.

.

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
...

Merhaba Sayın denese

Ocaktan Devreden SGK : 999,60

Şubat Çıplak Ücret : 12.442,27
Şubat İlave Ödenek : 1.000,00
Toplam : 13.442,27

Şubattan Marta Devreden : 110,87

Ocaktan Marta Devreden
( Kullanılmayan ) : 999,60

Toplam Devreden : 1.110,47 Bu tutar Marttaki PEK e ilave edilecek.

Eğer Martta da tutar kullanılmazsa Ocaktan devir 999,60 artık kullanılmayacak. Şubattan devreden kalacak.

Önceden bu işlem daha kolaydı , yasaları işin içerinde olmayanlar çıkardığı için böyle uğraştırıyorlar :)

.

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026
Sayın KarıncaZ,

Ocaktan Devreden SGK: 999,60 değerini örnek olarak mı verdiniz? Yoksa tabloda bu değer mi yer almalı anlayamadım. Gecenin bu vaktinde geçekten kafam bulandı:uyku:

Dediğiniz kuralları ve mantığı aynen uyguladım ve formüller de bu şekilde hesaplıyor, ya da fark edemediğim bir yer var. Bir türlü ortak bir noktayı bulamadık:(

Excel Vers. ve Dili
Sizin gönderdiğiniz tablo dan aldım.
yapmış olduğunuz hesaplama doğru. Her ayın devreden SGK matrahını doğru olarak buluyor. Sonraki aya devreden de bir önceki aydan geleni de dikkate alması gerekli.

Ocak ayındaki Çıplak Ücreti 13.331,00 yaparsanız benim gönderdiğim hesaplamayı görürsünüz.
Ocaktan Devreden : 999,60
Şubattan Devreden : 110,87

Eğer Tablonuzda yer alan Devreden Sgk Matrahı başlığı, bir önceki aydan devredeni gösteriyorsa hesaplama hatalı bir önceki aydan geleni dikkate almıyor demektir.

Eğer İlgili aydan sonraki döneme devreden ise doğru. Tablonuzda ayrıca Devreden Sgk Matrahı ( Bir Sonraki Ay) sütunu olduğu için belirtmek istedim.

Her ayın kendi içinde devreden SGK matrahını doğru olarak buluyor. Sorun yok.

.

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026
Merhaba Sayın KarıncaZ,

Çalışma; hem saatlik hem de aylık sözleşme türüne göre hesaplama yaptığından, Ocaktan Devreden 999,60 değerini saatlik sözleşme türü olan satırda aradığım için, çıplak ücreti 13.331,00 yapsam da toplam çalışma ücretini 31 gün üzerinden hesaplaması sebebiyle 13.775,37 çıkıyor. Bu nedenle de Ocaktan Devredeni 1.000,00 olarak buluyordum. Yani yanlış kişi üzerinden deneme yapıyormuşum. :)

Sizin de bahsettiğiniz gibi "Devreden Sgk Matrahı" başlığı, ilgili aydan sonraki döneme devreden olarak işlem yapıyor. Yani karışmaması için tekrar belirtmek isterim;

Devreden Sgk Matrahı : İlgili aydan sonraki döneme devreden sgk matrahı (1. devir),
Devreden Sgk Matrahı ( Bir Sonraki Ay) : İlgili aydan "bir sonraki" döneme devreden sgk matrahı (2. devir)

Hocam; bu çalışmada emeğiniz ve sabrınız çok büyük, desteğiniz için tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Saygılar, selamlar.

Excel Vers. ve Dili
Rica ederim.

Bir faydamız dokunduysa ne mutlu.

nongeyikm

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR-64
15-04-2025
Sn. Denese,

Kıdem tablonuzda kıdem tavanını dikkate almamışsınız.

nongeyikm

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR-64
15-04-2025
Sn. Karıncaz,

Ayrıca maaş hesaplama tablosunda değer girince makro hatası alıyorum. Denesene arkadaşın bu çalışmasını gözden geçirip hataları giderebilirmisiniz,

Saygılar,

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026
Değerli arkadaşlar Denese ve KarıncaZ,

Konudaki tüm mesajlarınızı inceledim. Gerçekten iyi bir sonuç çıkartmışsınız. Meslektaşınız olarak dosyadaki emeğin büyüklüğünü çok net anlıyorum.

Maaş hesaplama gerçekten çok sıkıntılı bir iş, benim de Kodlama yöntemi ile bir bordro programı ile birebir aynı özellikleri taşıyan bir Excel dosyası üzerinde çalışmalarım devam ediyor.
Bakalım bitirmeye muvaffak olabilecek miyiz?

İlave olarak, sevgili Denese arkadaşım, bunu ExcelDepo da yayınlamak isterim, müsadeniz var mı?

Emekleriniz için teşekkürler, eminim ki çok kişinin işine yaramaktadır.
Merhabalar,

Çalışmalarınızı yakından takip ettiğimi öncelikle belirtmek isterim ki, sizin gibi bu konuda işin ehli olan bir profesyonelden böyle bir rica almak beni çok mutlu etti.

Dosyayı elbette yayınlayabilirsiniz. Bundan onur duyarım. Ancak altını çizmek istediğim bir konu var ki; Sevgili KarıncaZ' ın desteği, sabrı ve duyarlılığı için kendisine tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Dosyanın oluşmasını kendisine borçluyum.

Çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim.

Sevgiler

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026
Dosyada, Toplam GV İndirimi sütunları güncellenmiştir.

.

Son düzenleme:

sirkülasyon

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 LTSC TR
18-06-2026
Sayın denese
Kızmazsanız bir şey daha söyleyeyim de
1 - BES kesintisinde yaş sınırı var bordro da baktığım kadarı ile "K" Sütununda oran seçtiğin zaman "AF" sütununda hesaplıyor. Ama yaş engeli yoktur. 01.04.2017 olması lazım. Bu tarih itibari ile 45 yaş
2 - Çocuk parası (Erkek 18 yaş "Tahsilde ise 25 yaş") Kız ise evlenene kadar
böyle bir engelleme olsa iyi olmaz mı?

Bende kullanacağım için taleplerimi sunayım dedim. Hakkını Helal et