Devreden Sgk Matrahı

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-03-2026
Devreden Sgk Matrahı ve Bordro Hesaplama

Merhaba,

Sgk matrah devri konusunda, fonksiyon kullanarak örnek hesaplama yapan/yapabilen arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Kullandığınız örnek bir dosya varsa paylaşabilir misiniz.

Saygılar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 , 2013 ve 2016 TR.
Devreden SGK Hesaplama

Merhaba.

Devreden SGK ile ilgili tek bir fonksiyon yok. Devreden SGK matrahı bitene kadar ancak iki ay devrede biliyor bu nedenle bir önceki aydan devir varsa bunun bir hücrede veri olarak tutulması ve cari ay hesaplanırken bu veriyi SGK matrahına ilave edecek.

http://s6.dosya.tc/server8/l7kfdc/05_UCRET_HESAPLAMA.xls.html

Bu dosya Bordro hesaplama eğitimlerinde kullandığımız bir dosya.Hesaplama sayfasında devreden SGK matrahıyla ilgili bir hesaplama mevcut. Bordro hesaplamayı biliyorsanız zaten dosyadaki hesaplamayı çözersiniz.

http://s6.dosya.tc/server8/aboqd7/UcretHesaplama.xlsx.html

Dosyasında ise farklı bir uygulama mevcut. Devreden SGK matrahını bulmayla ilgili.

Daha detaylı sorularınız olursa cevaplaya bilirim.

İyi çalışmalar.

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026
Merhaba,

Örnek dosyanız üzerinde bazı sütunlar ekleyerek açıklamaları yaptım. Tıkandığım nokta; matrah devri 2. aydan sonra da devam ediyorsa 0 olmalı. Bir sonraki aşama da ise; matrah devrine sebep olan ücret dışı ödeme peş peşe yapılırsa.. yani ocak ayında 40.000,00 olan ücret dışı ödemenin yanı sıra, şubat ayında da 20.000,00 lik ücret dışı ödeme yapılırsa.. Biraz uç bir örnek gibi gelebilir ama bu konuda desteğinize ihtiyacım var.

İlginize teşekkür ederim.

Dosya Linki
http://s3.dosya.tc/server11/83mpof/UcretHesaplama.xlsx.html

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
...

Merhaba.

İşyerinde olduğum için dosyayı indiremedim. akşam daha detaylı bakıp bilgi veririm.

Fikir olması açısından şunu söyleye bilirim;
Devreden SGK matrahını oluşan tarih ile birlikte kayıt altına alırsanız. Cari ayı hesaplarken de tarih sorgulaması yapıp 2 aydan eski ise 0 koşulu eklerseniz isteğiniz hesaplamayı yapabilirsiniz.

Aynı zamanda devreden SGK matrahının tamamı tek seferde bitmeye bilir bu durumda yine bu veriyide dikkate almalısınız.

Örnek : Cari ay SGK matrahı 12.000 , Devreden SGK matrahı 6.000. Bu matrahın sadece 1.000 lirası cari aya eklenecek geri kalan diğer aya sarkacak. ( SGK tavanını yuvarlak olarak 13.000 kabul ettim)

sonraki ayın SGK matrahı da 10.000 olsun , Devreden den sadece 3.000 eklenecek , Geri kalan sonraki aya kalacak.

Sürekli devreden SGK matrahı oluşuyorsa zaten hiç hesap yapmanıza gerek yok. Çünkü hiçbir zaman ilave olarak bir işlem yapılmayacak.

Akşam dosyayı indirip daha detaylı bilgi veririm.

İyi çalışmalar.

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026
Sn. KarıncaZ, desteğiniz için şimdiden çok teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
...

Merhaba

Ekte ufak bir örnek yaptım. İnceleyin uygulamalarınızda bir fikir verecektir. Kümülatif gelir vergisi matrahında olduğu gibi burada da Devreden SGK matrahları ayrı ayrı takip edilmeli.

http://s3.dosya.tc/server11/ud63x6/DevredenSGK.xlsx.html

İnceleyin sonrasında tekrar yardımcı olurum.

Not: Devreden SGK ile ilgili çok sayıda varyasyon var. Bu nedenle mantığını kurup makro olarak tanımlamak ve bunu kullanıcı tanımlı fonksiyon olarak eklemek işinizi kolaylaştıracaktır.

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026
Mantığını anladım ancak formüle etmekte zorlanıyorum. Üzerinde biraz çalıştıktan sonra dönüş yapıyor olacağım.

Çok teşekkürler.

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026
Merhaba,

Sn. KarıncaZ' ın yardımlarıyla oluşturduğum Devreden SGK Matrahı hesabı ekte yer alıyor. Bu konuda uzman arkadaşların geri bildirimleri benim için önemlidir.

Saygılar, selamlar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
...

Merhaba.

Eklemiş olduğunuz dosyayı indirme yetkim yokmuş. Dosya yükleme sitelerine ekleyerek işlem yaparsanız inceleyip geri dönüş yaparım.

Form sitesi işlem ( hareket ) görsün diye mail adresimi yazmıyorum ama acil sormak istediğiniz konular olursa site yönetiminin de iznini alarak paylaşa bilirim. Bu şekilde paylaşım, özellikle bilgi paylaşım sitelerine saygımdan böyle düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
...

Merhaba.

Tablo mantığınız doğru gibi ama devir rakamları farklı, yani hatalı.

Örnek:
İlk ay PEK 45.000 lira
İkinci ay PEK 35.000 lira.

İlk ayın devreden SGK matrahı 31.668,60 . İkinci ay kendi içinde zaten SGK matrahını aştığı için ilk aydan mart a devreden rakamda yine 31.668,60 olması gerekir. Çünkü Şubatta hiç kullanılmadı eksilmedi yani. Sizin tablonuz da 23.337,20 olarak hesaplanmış.

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026
Merhaba,

Tabloyu dediğiniz şekilde revize ettim.

http://s3.dosya.tc/server11/hjf34i/UcretHesaplama.xlsx.html

Burada şunu sormak istiyorum;

İkinci ayın PEK tutarının tavanı aşaması sebebiyle, ilk aydan ikinci aya devir gerçekleşmediğinde, uygulamada yani iki ay kuralında bir değişiklik olmuyor değil mi?

Selamlar

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
...

Merhaba.

Kuralda bir değişiklik yok. Yani sadece 2 ay devrediyor.

Tabloda bir düzeltme daha yapmanız gerekecek.

Mart ayı için hesabın şu şekilde olması gerekiyor.
Mart ayının kendi PEK i 5.000

Ocaktan Marta İlave gelen 31.668,60. Bu ilaveden sonra yine tavanı aşıyor. Ama iki ay bittiği için kullanılmayan tutar bir daha devretmiyor.

Ancak Şubattan Marta devreden kullanılmadığı için Şubattan Nisana devreden tutar 21.668,60 olması gerekiyor. Yani Şubattan Marta Devreden ile aynı.

Muhasebe de ki İlk giren ilk çıkar mantığı gibi düşünün.

Excel Vers. ve Dili
...

Merhaba

Kontrol ettiğim kadarıyla doğru. Devreden SGK matrahları ve Aylık PEK hesapları doğru.

Birde bunu birden fazla kişi için takip eden aylar şeklinde yaparsanız güzel olur.

linkte hazırlamakta olduğum örnek bir dosya mevcut. Aylar itibariyle bordroları hesaplaya biliyorsunuz. Muhasebe kaydını sadece sayfa adını girerek oluşturabiliyor, Agi dahil netten brüte yada agi hariç netten brüte hesaplama yapabiliyorsunuz. Bunun için Excelinizde Çözücü eklentisinin aktif olması gerekiyor.

http://s6.dosya.tc/server8/l74oog/MaasHesaplama_Aylar.xls.html

Sizin çalışmanızı da Farklı varyasyonlarla test ederim eğer bir farklılık çıkarsa sizi bilgilendiririm.

Bordro hesaplamasıyla ilgili her konuda soru sorabilirsiniz. Bilgimiz dahilinde her zaman yardımcı olurum.

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026
Merhaba Sn KarıncaZ,

Tek kişilik yıllık bordro, özellikle de aylar itibariyle çok kişilik bordro hesaplamalarını sıklıkla kullanıyorum. Aylar itibariyle birçok sosyal yardımları içeren ve brütten nete saat ücretli işçi bordrosu hesaplamaları, yıllık bütçe ve rapor oluşturmada çok işime yarıyor.

Örnek dosyanızda birden fazla kanun teşviki uygulamaları var ve çok başarılı.

Dediğiniz gibi en kısa zamanda, birden fazla kişi için aylar itibariyle bordro hesapladığım dosyaya da bu hesaplamayı uyguluyor olacağım ve sonrasında paylaşacağım.

İlginize, tecrübenize ve bu konudaki paylaşım severliğinize hayran kaldım. Bir kez daha teşekkür ediyorum.

İşlerinizde başarılar dilerim.

Saygılar, selamlar.

Excel Vers. ve Dili
...

Merhaba.

Rica ederim. Bilgi paylaştıkça güzel. Her zaman bilgimiz dahilinde yardımcı olurum.

Sitede bir arkadaşın dediği gibi.
Sende 1 para var bende de bir para. Ben sana 1 para verdim sen bana bir para verdin. Sonuç sende yine 1 para bende yine 1 para.

Sende 1 bilgi var bende de bir bilgi var. Ben sana 1 bilgi verdim sen bana 1 bilgi verdin. Sonuç Sende oldu 2 bilgi bende oldu 2 bilgi. Bilgi paylaştıkça çoğalır :)

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
02-03-2026
Devreden Sgk Matrahı ve Bordro Hesaplama

Merhaba Sayın KarıncaZ,

Devreden Sgk hesaplamasını, birden fazla kişi için aylar itibariyle bordro hesaplama çalışmasına ekledim. Dosya, farklı ödenekler ve teşvikler ile geliştirilebilir. Faydalı olması dileğiyle..

Dosya Linki:
http://s6.dosya.tc/server8/9k5mkn/Bordro_Hesaplama__Devreden_SGK__li_.rar.html

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

nongeyikm

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR-64
15-04-2025
Sn. KarıncaZ

D1 hücresine "SGK işçi 14%" ü nasıl yazdırdınız. Hücre içeriğine girince sadece "14%" var fakat "SGK işçi 14%" yazıyor. Bunu nasıl yapabiliyoruz.

Tamam buldum :) isteğe uyarlı biçimlendirme yapmışsınız. Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Tebrikler

Merhaba Sayın denese.

Çok güzel bir çalışma olmuş. Emeğinize sağlık.
Geniş bir zamanda detaylı olarak inceleyeceğim.

Sayın nongeyikm ben cevap yazmadan bulmuşsunuz ne güzel. Sıklıkla kullanıyorum, ekstra bir veri sütunu açmama gerek kalmadan kullanımı güzel oluyor.

Merak eden arkadaşlar için yazayım;
Hücre biçimlendir bölümünden
Sayı Sekmesi --> İsteğe uyarlanmış seçeneğini seçiyoruz.
Tür kısmına 0 " İstediğimiz Açıklamayı Yazıyoruz "
Buradaki 0 sayı olduğu için " " arasında da ne istiyorsak yazıyoruz, 0 kısmını kuruşlu yada yüzde olarak belirleye biliriz. Açıklamanın başta olmasını istiyorsak ta " " arasında veriyi başta yazıyoruz.

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.

Son düzenleme: