.zzp dosyaları

Arkadaşlar merhaba;

Mail ile uzantısı .zzp dosyaları alıyorum. Bunları açmak için uzantısını .zip olarak değiştirdiğimde excel dosyasını açabiliyorum.

Nedir bu .zzp dosyaları. Açabilmem için illa ki .zzp - yi .zip mi yapmalıyım?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba;

Eğer bilgisayarınızda aşağıdaki dosyalardan bir veya bir kaçı varsa, bir virüs bulaşmış olma ihtimali var.

zmndpgwf.kxx
bcegfds.lll
zhcarxxi.vvx
syst32win.dll
spoofed_recips.ocx
winsys32xx.zzp
winhex32xx.wrm

Excel Vers. ve Dili
office xp tr
Sayın Balca güvenliğiniz açısından tanımadığınız kişi veya kuruluşların mail ile yolladığı dosyaları özellikle uzantısı exe olanları hiç açmaya uğraşmayın silin gitsin

Arkadaşlar;

Ã?nerileriniz için teşekkür ederim. Bu .zzp dosyaları Resmi Kurumdan gelen güvenli mailler ve bu dosyaları mutlaka açmam gerekli. Açmasına açıyorum da neden .zzp dosyanın uzantısını .zip yapıp açabiliyorum.

Edit;
Sayın Haluk Bilgisayarımda virüs olma ihtimali çok düşük çünkü daha yeni format atıldı... :kafa:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Merhaba;

Söz konusu *.zzp dosyasını çift tıklayınca eğer bu uzantılı bir dosya ile ilişkilendirlmiş bir program yoksa, Windows size bu dosyayı hangi programla açmak istediğinizi soracaktır.

Aşağıdaki resimler WindowsXP işletim sisteminde bu işin yapılması sırasında alınmış ekran görüntüleridir.

Kendi bilgisayarınızdaki işletim sisteminde de bu veya buna benzer pencereler ekrana gelecektir.

*.zzp uzantılı dosyalarla daha önce hiç uğraşmadığım için bilemiyorum ama kullandığınız sıkıştırma programı (WinZip, WinRar,....) eğer *.zzp uzantılı dosyaları destekliyorsa ( programın kurulumuna göre destekleyebilir ama sizin bilgisayarınızda ilişkilendirilmemiş olabilir), aşağıdaki belirtilenleri uygulayabilirsiniz.

Yapmanız gereken, birinci resimde belirtildiği gibi "Listeden bir program seç" seçeneğini işaretleyip daha sonra ekrana gelecek olan 2nci resimdeki pencerede, sizin bilgisayarda *.zip dosyalarını açmak için kullandığınız sıkıştırma programını seçip, onaylamaktır.

Daha sonra sözkonusu dosyanın üzerinde çift tklayıp, denemenizi yapın.

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
Bu uygulama en son mynetin mail adresine bağlı olarak verdiği web alanlarında yapılıyor.rar,zip uzantılı dosyaların uploadına izi vermiyor.Sebebi serverların dosya deposuna dönüşmesi ve buralardan downloadın yoğun yapılması nedeni iel band sorunu yaşanmasınadan kaynaklanıyor.Ancaaaaaaaak.Her konuda olduğu gibi bu konudad da uzmanlığımızı göstererk dosya uzantılarını ryr,zyp,zzp şeklinde upload edip çektikten sonra uzantıyı değiştrerek açabiliyorsunuz.Mevzu bundan ibaret.Ama siz yinede gelen dosyaları kaynağı ne olursa olsun taratmadan açmayın.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sayınbalca,

Eğer bu bahsettiğiniz *.zzp uzantılı dosyaları *.zip'e çevirmek için çok uğraşıyorsanız, o zaman aşağıda anlatacağım şekilde uygulamaları yaparsanız, oldukça rahat edeceksiniz ... :mrgreen:

1) Ã?rnek olarak aşağıda Pic1.jpg resminde görüldüğü gibi 3 adet *.zzp uzantılı dosyamız olsun ve biz bunları *.zip uzantılı olarak değiştirmek istiyoruz. Eğer Windows *.zzp uzantılı dosyaları tanımıyorsa, bu Pic1.jpg resminde görüldüğü gibi dosyaların ikonları, Windows'un "tanımsız" dosyalar için atadığı ikon olacaktır.

2) Bu *.zzp dosyalarının üzerine sağ klik yaptığımızda, bu uzantılar tanımsız olduğu için Windows'un standart menüsü çıkacaktır (bakınız resim Pic2.jpg).

3) Þimdi biz, işte bu sağ klik menüsüne bir menü daha ilave edip (bakınız resim Pic3.jpg), bununla dosya uzantılarını otomatik olarak *.zip olarak değiştireceğiz.

4) Bu iş için yapmanız gereken işler basit. İlk önce ekli ChangeExt.zip dosyasını indirin ve içindeki bat dosyasını C:\ChangeExt.bat olarak bilgisayarınıza yerleştirin. Daha sonra, ChgExt.zip dosyasını indirin ve içindeki reg dosyasini örneğin masa üstüne yerleştirin. Þimdi bu ChgExt.reg dosyasını çift tıklayın ve ekrana gelecek mesajları onaylayın.

5) Yapmanız gerekenler bitti. Þimdi, istediğiniz herhangibir *.zzp dosyasının üzerinde sağ klik yaptığınızda, o dosyanın içinde bulunduğu klasördeki tüm *.zzp uzantılı dosyalar, ekli resim Pic4.jpg de görüldüğü gibi *.zip formatına çevrilmiş olacaktır.

6) Son olarak bir not: Eğer bu eklentiyi kaldırmak isterseniz o zaman ekli ChgExt-UnInstall.zip dosyasını indirip, içindeki reg dosyasını çift tıklayarak çalıştırın ve ekrana gelen mesajları onaylayın.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
İlgili dosyalar ektedir ...

Sn Haluk;

Sizleri çok meşgul ettim. Gerçekten çok teşekkür ederim.

Ã?nerdiğiniz 3 dosyayı indirdim programlar maalesef çalışmadı sistem yöneticileri tarafından kısıtlamalar koyulmuş.... Müdahale şansımda yok. Belki kolay bir yolu vardır diye foruma yazmıştım ne yapalım eski yoldan devam edeceğiz galiba.

Esasen mail olarak gelen .zzp dosyasını farklı kaydet dediğimde .zzp yi .zip yaptığımda açabiliyorum fazla bir vakitde almıyor.
Ellerinize sağlık...
:D

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
O zaman şunu deneyin;

İndirdiğiniz dosyalar içinden ChangeExt.bat dosyasını, söz konusu *.zzp uzantılı dosyaların olduğu klasöre yerleştirin ve çift tıklayıp çalıştırın.

Bunun Admin tarafından yasaklanmış olacağını sanmıyorum.

Evet ChangeExt.bat dosyasını ilgili klasöre yerleştirdikten sonra oldu. Çok teşekkür ederim. :hihoho: