YÜzde Hesaplama

Excel Vers. ve Dili
microsoft excell
AlmiŞ OlduĞum Mal Tutari 25 Ytl Olsun Kar Mİktarimda 1,5 Ytl Olsun Bu Mİktari Nasil YÜzdelİk Hesaba DÖkebİlİrİm.formÜlÜ Lazim.yÜzde X Olarak.

Excel Vers. ve Dili
XP - Türkçe
Merhaba

Aşağıdaki sekilde osan gerek

toplam satıştaki oranı için
=1,5/(25+1,5)
Bu formulu yaptıktan sonra excelin yukarıda kısayol menülerinden % işareti olan bir buton olacak onu işaretlerseniz istediğiniz olacaktır.

Excel Vers. ve Dili
microsoft excell
Olmadi

ŞÖyle Yapalim
E SÜtunu İle H Sutunlarinda
Esutununda AldiĞim ÜrÜnÜn Fatura Tutari Var
H SÜtununda AldiĞim ÜrÜnÜn Kari Var
Ve Bu SÜtunlara SÜreklİ Olarak Yenİ Verİ Gİrİlİyor Her GİrdİĞİm Yenİ Verİyle Beraber YÜzdelİk Dİlİmİnde DeĞİŞmesİnİ İstİyorum.
GÖsterge Olarakda I 2 SÜtununda GÖzÜksÜn İstİyorum.
Bunu Formuluze Edersenİz Sevİnİrİm

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Önce kar yüzdesinde anlaşalım.

Bulacağımız kar yüzdesi fatura tutarı (mal oluş fiyatı) üzerinden mi? Yoksa fatura tutarı+kar toplamı üzerinden mi hesaplanacak?

Siz en iyisi bir örnek dosya ekleyin. Ve bu dosya da ne olması gerekeni açıklayın daha kolay olur bizim açımızdan.

Excel Vers. ve Dili
microsoft excell
OK

GENEL OLARAK:E ALINAN MAL;H ALINAN MALIN KARI;bana genel olarak tüm alışverişlerin yüzdesel olarak hesabını yeni bilgilerde eklendikce otamatik olrak hesaplasın ve değişsin.
yüzde hesabını I 2 DE hesaplasın

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Artık hangi sütundaki % işinize yararsa...

Dosyanız ekte.

Excel Vers. ve Dili
türkçe
Ekteki dosyaya bakın.
AFEDERSİNZİ AMA BEN ANLAMADIM:roll: ŞİMDİ BENİM İSTEDİĞİM ŞEY ; MESELA, BEN Bİ MALI 1.00 YTL ALIYORUM... 1.50 YTL SATIYORUM % DE KAÇ KAZANMIŞ OLUYORUM.. BUNU OTOMOTİK OLARAK ÇIKARMAK İSTİYORUM...BAŞKA YOLARI VARSA VE BİLİYOSANIZ RİCA EDEBİLİRMİYİM.. BİRDE ORATALAMA VADE HESAPLAMA PROGRAMI VARSA ONUDA ALABİLRMİYİM...( BUNLARI ELLE YAPMAK ÇOK ZAMANIMI ALIYODA:???: ) İLGİNİZİ BEKLİYORUM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM....

SONGÜL.... (LAST ROSE)

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
AFEDERSİNZİ AMA BEN ANLAMADIM:roll: ŞİMDİ BENİM İSTEDİĞİM ŞEY ; MESELA, BEN Bİ MALI 1.00 YTL ALIYORUM... 1.50 YTL SATIYORUM % DE KAÇ KAZANMIŞ OLUYORUM.. BUNU OTOMOTİK OLARAK ÇIKARMAK İSTİYORUM...BAŞKA YOLARI VARSA VE BİLİYOSANIZ RİCA EDEBİLİRMİYİM.. BİRDE ORATALAMA VADE HESAPLAMA PROGRAMI VARSA ONUDA ALABİLRMİYİM...( BUNLARI ELLE YAPMAK ÇOK ZAMANIMI ALIYODA:???: ) İLGİNİZİ BEKLİYORUM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM....

SONGÜL.... (LAST ROSE)

1.00 liradan alıp,1.50'ya satıyorsanız (1.50-1.0)/1.0=0.5 yani %50 kar etmiş olursunuz.

Ortalama vade ile ilgili olarak forumda aratırsanız bir şeyler bulursunuz.

..