YTL RAKAMLARINI YAZIYA ÇEVİREN EXCEL FORMÜLLERİ SIRALAMA

Excel Vers. ve Dili
İŞ : Microsoft Office Excel 2003
EV : Microsoft Office Excel 2003
YTL RAKAMLARINI YAZIYA ÇEVÝREN EXCEL FORMÜLLERÝ SIRALAMA

ARKADAÞLAR YTL'Lİ BİR RAKAMI YAZIYA ÇEVİRMEK İÇİN FORMÜL SIRALAMASINA İHTİYACIM VAR. AMA VBA KODLARI OLMASIN NORMAL FORMÜLLER

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sayıyı yazıya çeviren bir fonksiyon vba ile yapılmadan olamaz,çünkü böyle bir hazır fonksiyon yoktur. Forumumuz bünyesinde hazırlanmış olan "EXCEL İÇİN YTL PROGRAMI" YTL yi yazıya çeviren bir fonksiyonuda içermektedir. Bu programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=2236

X

xxrt

Misafir
Sayın Leventm'nin dediği gibi böyle bir fonksiyon hazır olarak yok.
A1 Hücresine Max 9 karakter uzunluğunda bir sayı yazınız;
1,256,256.
Bunun yanındaki C1 Hücresine 1,ve D1 Hücrelerine 1 yazınız.C1 ve D1 Hücrelerini altındaki 9 Hücreye kadar sürünüz.
B1 Hücresine şu formülü yazınız.
=PARÇAAL($A$1;C9;D9)
ve aşağıya kadar hücreleri sürükleyiniz.
Karşınıza Þöyle Bir Rakam Çıkacak.

1
12
125
1256
12562
125625
1256256
1256256

Bu Rakamlar arasında Birler Hanesinin Milyon-Bin hanelerinin olup olmadığını anlamak için Hücredeki karekterleri saydırmanız gerek.Bunun içinde =uzunluk fonksiyonunu kullanıp eğer şartları ile koşulu sağlayan karekteri bulduğunuzda Milyon veya Bin yazısını yazdırmanız gerekecek...Değilse kuruş..Bunun gibi
Kod:
=EÐER(B1="1";"Yüz";"")&EÐER(PARÇAAL(B2;1;1)="2";"Yirmi";"")
Bu kod ilk ve tamamlanmamış hali,daha uzunluğua göre sorgulama yapacak ve önüne belki onlarca fonksiyon eklememiz gerekecek.
Bu böyle uzar gider ve koskocaman bir formül yığını çıkar.
Þimdi soruyorum Neden YTL Kodunu bir kereye mahsus XLA Olarak kaydedip;
Her hücreye
Kod:
=yaziylaYTL(A1)
Kodunu yazıp;
Kod:
BirmilyonİkiyüzellialtıBinİkiyüzElliAltı YTL
Sonucunu almak kadar basit bir fonksiyonu kullanmak istemiyorsunuz.??

benimde ihtiyacım oldu ve yaptım

Bende kamu kurumunda çalışıyorum sistemlerimiz activedirectory ile kısıtlandığı için vb kodları işime yaramıyor o yüzden ytl yi yazı ile yazan biraz kompleks bir formül yazdım çalışma sayfasını kendi kitabınıza kopyalayıp kullanabilirsiniz.

merhaba arkadaşlar benim bi sıkıntım var ama konu dışında kalabilir öncelikle özür diliyorum.
daha önceleri tl kullanımında iken excel bi sorun yoktu. ytl 'ye geçtiğimizde bi dosya yükledim programa "Turkish Lira Update Tool". Bilgisayara format attığımdan dolayı bu dosya gitti bana yardımcı olabilirmisiniz
rakamların sonuna hücre biçimlendirden ytl koyamıyorum yok çünki

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
by_musty' Alıntı:
merhaba arkadaşlar benim bi sıkıntım var ama konu dışında kalabilir öncelikle özür diliyorum.
daha önceleri tl kullanımında iken excel bi sorun yoktu. ytl 'ye geçtiğimizde bi dosya yükledim programa "Turkish Lira Update Tool". Bilgisayara format attığımdan dolayı bu dosya gitti bana yardımcı olabilirmisiniz
rakamların sonuna hücre biçimlendirden ytl koyamıyorum yok çünki
http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=14484

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
Sn ocamsul'un sorusu için, belki bir faydası olur.
Bu forumda görüp de arşivime kaydettiğim bir çalışma, nereden bulduğumu hatırlayamadım ve arama sonucu da bulamadım.
O yüzden dosyayı buraya ekliyorum