Yil ve saat otomasyonu

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2016 Pro - Türkçe
Arkadaşlar herkese merhabalar ve kolay gelsin....
Şu anda askerdeyim ve askeriyeye giren işçilerin excel de kaydını tutmaktayım. Benim sıkıntım şöyle:
Excel kitabında işçilerin doğum yıllarının girildiği bir alan ve içeriye giriş çıkış saatlerini yazdığımız bir başka alan daha var.
Doğum yıllarını yazarken her seferinde 1976 yazmak yerine sadece 76 yazıp enter ladığımda 19 un otomatik eklenmesini ve giriş çıkış saatlerini yazdığımda da saat ve dakika arasında ki ":" yı yazmak yerine excel in bu işi benim yerime yapmasını istiyorum. Bunun mümkünatı var mı acaba ?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.....

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
2/5/76 yazıp enter a bastığınızda otomatik olarak
02/05/1976 yazar.
Saat de aynı şey var mı bilmiyorum

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Saat konusunda da şunu diyebilirim. Saati saat gibi yazmayıp örneğin 730 yazıp bunu başka bir hücrede saate dönüştürebilirsiniz. Böylelikle saat girişi de hızlanmış olur.

Ekteki dosyada B ve C sütununda veri kontrolu yapılmıştır. 700 - 2400 arasında girişe izin verilmiştir. Bunu siz mesai başlama saati ve bitişine göre ayarlayabilirsiniz.

D ve E sütunları ise normal saat gösterimi için formüle edelmiştir. İsterseniz bu sütunları gizleyebilirsiniz ama hesaplamalarda kullanabilirsiniz.

Bu konu Excel Dersanesinde yayınlanan Tarih ve Saat fonksiyonlarının detaylı analizinde Askeri saat bölümünde de açıklanmıştır.

İyi teskereler

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Alternatif :
Hücre Biçimlendir > Genel > İsteğe Uyarlanmış > Tür(kutucuğu silin) > Yerine :
00":"00 yazıp enterleyin. Ve sadece rakam girin. Herhangi bir işaret filan kullanmayın. Saati ile dakikayı ayıran iki noktanın otomatik yazıldığı görülecektir.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Doğum tarihlerini yazarken sadece yılı yazmak yeterliyse, İsteğe Uyarlanmış biçimlendirmede "19"Genel yazın. Bu durumda 76 yazınca sol başına 19 ekleyecek ve 1976 olacaktır.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2016 Pro - Türkçe
Arkadaşlar yardım ve tezkere dilekleriniz için teşekkür ederim....
Seyit Tiken arkadasimizin önerisi işime yaradı saolun...
Saygılar....