Yaz saati uygulaması...

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba;

Forum server'ın da yaz saati uygulaması gerçekleştirilirse iyi olucak diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Hazır bu başlığı açık bulmuşken bu konudaki bir iki sıkıntı mı yaziim dedim.

1. Bu saat uygulamalarından benim kadar nefret eden var mı?

2. Günler kısa iken geri, uzun iken ileri alınmasının mantığını anlayan var mı?

3. Bu uygulamadan bilmem ne kadar KW saat enerji tasarrufu yaptığımıza inanan var mı?

4. Bu uygulamadan nefret edenlerin sayısı belli bir sayıya ulaşırsa vazgeçilme ihtimali var mı?

3. Bu uygulamadan bilmem ne kadar KW saat enerji tasarrufu yaptığımıza inanan var mı?
Enerji tasarrufu yapmak zorunda olmayan, dogal zenginlikleri gani ülkeler disinda hemen hemen her ulkede uygulanan ve ulkenin sanayilesme oranina göre yazin ve kisin ciddi oranda enerji tasarrufu saglayan bir uygulamadir.

Ancak ülkemde kacak elektrikle tüm evinin duvarlarinin içine isitici yerlestirmis, cift kisilik demir yatagini tavana astiktan sonra elektrik verip isitici gibi kullanan cok afedersiniz hayvanlar olduktan sonra, Türkiye için ancak calinan milli serveti bir nebze olsun geriye koymaya yaramaktan pek ileri gitmeyen yararli bir uygulamadir.

Demokraside bu olsa gerek, evde kacak elektrik, su kullan, ülkenin tüm alt yapisindan faydalan, sabah disari çik bayrak yak.

1. Bu saat uygulamalarından benim kadar nefret eden var mı?
Pek alakali degil ancak, gündüzlerin uzamaya basladigi günleri çok severim. Pek bir güzel olur Antalya.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
eheheee....

Analiz ve yorumların gerçekten harika ALPEN.

TV' deki yorumcular senin eline kaçak su bile dökemez walla .... :mrgreen:

T

TRABLUS

Misafir
Pek alakali degil ancak, gündüzlerin uzamaya basladigi günleri çok severim. Pek bir güzel olur Antalya.
Katılmıyorum Antalya'nın gece hayatı daha güzel olur. :eek:
Onun haricinde tümsöylediklerin doğru. :bravo: :bravo:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
Serpily' Alıntı:
Hazır bu başlığı açık bulmuşken bu konudaki bir iki sıkıntı mı yaziim dedim.

2. Günler kısa iken geri, uzun iken ileri alınmasının mantığını anlayan var mı?

2.Çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin azaltılması hedefleniyor.

3. Bu yıl için 826 milyon kilowattsaat elektrik enerjisi tasarrufu sağlanacak.Hiç de küçümsenecek bir rakam değil.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Konu buraya açıldı diye devam edeyim.

Güzel şimdi saatleri ileri aldık ve tasarruf ediyoruz.(Aslına bakarsanız bende bu tasarruf rakamlarına biraz şüphe ile bakıyorum)

Peki o zaman neden daha sonra geri alıyoruz?
Yeni neden daha sonra elde ettiğimiz 1 saatlik avantajdan vazgeçiyoruz?
Bunun da bir açıklamasını benim de anlayabileceğim bir dille anlatırsanız memnun olacağım.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
jale' Alıntı:
2.Çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor.
Sanırım bu nedenle, kışın da aynı işi yapıyoruz.

X

xxrt

Misafir
Ben kabaca şöyle bir metod teorisi kurdum.
Bugün Sabah 07:00 iken aslında 06:00 idi.
Sabah 06:00'da kalkan Bir işçi Banyoya Gircek Lambayı Yakacak Su İle Yüzünü Yıkayacak.
*Banyo Lambası Yandı.
*Su İle (Su Motorları çalıştı)
*Evde Kahvaltıda Ekmek Kızartacak(Elektrik Yandı)

Bütün bunları 1 Saat Sonra Yaparsa
Kâr'mı edeceğiz.Bende anlam veremiyorum..Bunlar enküçük örnek..Amma örnek di ama. :hihoho:

Günlerin uzamaya başladığı şu günlerde gün saat 5 sularında (saatler alındı kafam karışık biraz yoksa 4 müydü) aydınlanıyor ve akşam 7-7,5 sıralarında kararıyor. Yani yaklaşık 14 saat gün ışığı var. Biz napıyoruz 13 saat çalışıyoruz bize yetmiyor ya 1 saat daha erken kalkıp 14 saatin tamamından yararlanmaya kalkıyoruz. Hatta günler uzadıkça bu 14 saat 17 saate filan çıkacak değil mi?

Peki kışın yapılan uygulamaya bakalım bir de. Kışın yaz uygulamasına göre daha geç kalktığımızdan işyerlerimizden daha geç ayrılıyoruz. Saat 3,5 gibi hava çalışılmayacak kadar karardığından ışıkları yakıyoruz ve resmi dairelerde 5-5,5'a kadar özel işyerlerinde 8-9 a kadar habire elektrik harcıyoruz.

Bu size tasarruf gibi mi geliyor?

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Peki kışın yapılan uygulamaya bakalım bir de. Kışın yaz uygulamasına göre daha geç kalktığımızdan işyerlerimizden daha geç ayrılıyoruz. Saat 3,5 gibi hava çalışılmayacak kadar karardığından ışıkları yakıyoruz ve resmi dairelerde 5-5,5'a kadar özel işyerlerinde 8-9 a kadar habire elektrik harcıyoruz.

Bu size tasarruf gibi mi geliyor?
İşte kışın benim kafama takılanda bu.
:lol:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Meğersem bütün dünya bu hesabı yanlış yapıyormuş yıllardan beri.. :hiho: :hiho:

Meğersem bütün dünya bu hesabı yanlış yapıyormuş yıllardan beri..

Þimdi sizi tanımasan Ersin Bey herkesin bilmesi size yetiyor, bilmek için çaba harcamayı beyhude görüyorsunuz diye düşünürdüm ama neyse ki sizin bilmeye önem verdiğinizi ve güzel yurdumda ne tuhaflıklara normalmiş gibi muamale edildiğinden haberdar olduğunuzu biliyorum.

:hiho:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Linkteki Melih Aşık'ın yazısı çok ilginç geldiği için burayada yazasım geldi ;

Ayarsız saat!..
Yaz saati - kış saati ayarlamasının elektrik tasarrufu sağladığını zannediyoruz. Ancak... Bu konuyu uzun uzadıya inceleyen "Elektrik" öğretmeni İlker Kınacı'ya sorarsanız fena halde yanılıyoruz. Kınacı diyor ki:
- Yazları "ileri saat" uygulamasıyla birkaç trilyon tasarruf ediyoruz ama yerküre üzerindeki konumumuzu düşünmeden yaptığımız bir "hesap hatası" sonucu kış önceleri saatleri "geri" almak yoluyla misliyle zarar ediyoruz.
- Nedir o hesap hatası?
- Yıllarca önce ileri ve geri saat uygulamasına ilk başladığımız dönemde "1 saatlik" bir ayar yanlışı yapmışız. Sonucunu çarpıcı bir örnekle izah edeyim: Gündüzün en kısa sürdüğü tarih olan 21 Aralık'ta Almanya'da 08.25'te gün doğar, 16.16'da da batar. Yani Almanya "7 saat 50 dakika" güneş görür. Almanlar, saatleri "1 saat geri" alıp güneşi mesai saatlerine oturtmuşlar. Biz ne yapıyoruz peki? "Onlar geri aldı" diye geri alıyoruz saati. Güneşin ülkemiz üzerindeki seyrine değil, Avrupa'nın saatleri ileri - geri alışına takılmışız çünkü... Ã?rneğin Ankara'da 07.00'de gün doğuyor, 16.10'da da batıyor. Mesai ise 08.00 - 09.00'da başlıyor, 18.00 - 19.00'a kadar sürüyor. Ankara'mız Almanya'dan "1 saat 20 dakika" fazla (9 saat 10 dakika) güneş görmesine rağmen insanlar akşam 2 - 3 saat karanlıkta çalışıyor. Çünkü gün ışığını mesai saatlerine denk düşecek şekilde oturtamamışız. Akşamüstleri karanlık erken çökünce enerji tüketimi de artıyor doğal olarak. Sırf konutlarda yok yere tüketilen enerjinin parasal karşılığı 275 trilyondur. Konut ve işyerlerinin aynı andaki yoğun talebi yüzünden akşamüstleri santrallerin aşırı yüklenmesiyle oluşan zarar da cabası. Bunu ve erken basan karanlık sebebiyle atıl kalan işgücünü de eklersek 500 trilyonu bulur kaybımız.
- Coğrafi konuma uygun, "doğru" hesap nedir?.
- Doğru hesap, ülkenin gün ışığından "maksimum" yararlanacağı saatleri doğru saptamaktır.
- Peki bizim yeniden "ayar" tutturmamız nasıl mümkün olur?
- Çok basit. Geçenlerde yaptığımız "bir saat" geri alma uygulamasını hemen iptal ederek... "Bir defaya mahsus" bunu yaptığımızda coğrafyamıza uygun "doğru ayarı" yeniden bulmuş olacağız. Bahar aylarında "ileri" ve kış önceleri de "geri" almayı ondan sonra sürdüreceğiz. Bu kadar basit...

Enerji harcamamiz kabaca yataktan kalkma zamanimiz ve yataga gitme zamanimiz ile direk olarak ilintilidir.

Insanlar yataktan kalktiktan sonra yataga gidene kadar diger zamana (uyku vakti) oranla daha yogun sekilde elektrik harcarlar. ( En basitinden lambalari yakarlar , tv, seyrederler vs.)

Enerjinin büyük bölümü insanlar aksam evde iken harcanir.

Ilkbahar ve yazin günesi bir saat "geç dogurarak" yatmaya kadar olan zamani bir saat kisaltmis oluruz. Bu da daha az enerji harcamamiza neden olur. Ek olarak günesi bir saat "gec batiracagimizdan" elektrik dügmesine 1 saat gec basariz.

Simdi kaynagini hatirlayamadigim Amerikan arastirmasina göre,

Gün isigindan yararlanma uygulamasi ile tüm ulkenin elektrik harcamasinin %1'ni HER GUN kazanmis oluruz.
Peki o zaman neden daha sonra geri alıyoruz?
Yeni neden daha sonra elde ettiğimiz 1 saatlik avantajdan vazgeçiyoruz?
Ancak bu avantaj yilin en karanlik aylari olan Kasim, Aralik, Ocak, Subat'ta toplam gün isigi süresinin minimum düzeye inmesinden ve güne_in geç dogmasindan (bu sefer insanlar aksamlari + sabahlari elektrigi kullanmaya basladiklaridan dolayi dezavantaja dönüsür. Bu yüzden de gün isigindan yararlanma uygulamasini bitirir, "ögleden sora isigindan faydalanma" :mrgreen: uygulamasina geceriz.

Ek olarak,
bence olaya tasarruftan çok, bizden sonraki nesilere aktarilacak dogal kaynaklar olarak bakilmalidir.

Edit:
"Enerjinin büyük bölümü insanlar aksam evde iken harcanir. " derken tasarruf edilebilecek enerji demek istedim.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Raider' Alıntı:
Merhaba;

Forum server'ın da yaz saati uygulaması gerçekleştirilirse iyi olucak diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.
Bu arada asıl öneri buydu. :hiho:

Serverdeki saat ayarlaması tüm serveri kapsadığından bizim dışımızda Hosting şirketinin yapması gereken bir ayardır.
Bu talebimiz kendilerine iletildi.
Bekliyoruz.

T

TRABLUS

Misafir
Ben hosting şirketini beklemeden profil ayarımı gmt + 3 yaptım ve sorunu şimdilik giderdim. :keyif:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
TRABLUS' Alıntı:
Ben hosting şirketini beklemeden profil ayarımı gmt + 3 yaptım ve sorunu şimdilik giderdim.
Doğru yaw, aklıma gelmemişti.... sağolasın. :eek: