yapılan son kayıtın listboxta en üst sıraya gelmesi

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-01-2022
Arkadaşlar merhaba listboxta yapılan kayıtlar sonsıraya atıyor. fakat liste uzadığı zaman sürekli son kayıt için imleçi aşağı kardırarark bulmak kayıtlar arttıkça zor oluyor. yapılan son kaydın listenin ilk başına gelmebilimesi için ne yapmamız gerekiyor.

Sub Listele1_Siparisler()

Lb1_SipList.Clear
SonSatır = WorksheetFunction.CountA(wsSiparis.Range("A:A"))

For satır = 2 To SonSatır
On Error Resume Next
Buldum = WorksheetFunction.Search(Aranan, wsSiparis.Cells(satır, 1), 1)
If Err.Number > 0 Then
Err.Number = 0
Else
Lb1_SipList.AddItem wsSiparis.Cells(satır, 1)
End If
Next satır
End Sub

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
01-01-2022
Hocam Çok Teşekkür ederim elinize sağlık...

TURKOLOG

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 64 TR
29-10-2026
Hocam bende aşağıdaki koda uayrlamay çalıştım ama olmadı. açınca sıralamanın en son kaydın ilk sıraya gelmesini sağlayamadım. Yardımcı olabilir misiniz.
Sadece P2 P aralığındaki hücreler görünüyor. Tersten sıralamak için kodu nasıl revize edebilirim.

Kod:
Private Sub UserForm_Initialize()
Sayfa7.Activate
With Sayfa7
ListBox1.RowSource = "KONTROL!" & "P2:P" & Sayfa7.Range("P" & Rows.Count).End(3).Row
End With

End Sub

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
01-01-2022
hocam senin listende bi sorun olabilir tam çözemedim ama bir link gönderecem ordaki videodaki adımları izlersen senin bbenim yazdığım kodlara yönlendirir ordanda hocamızın belirttiği gibi for satırını değiştirirsen istediğin şekilde üste gelir son kayıtlar

TURKOLOG

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 64 TR
29-10-2026
Hocam videoyu izleyeyim. Çok teşekkür ederim

TURKOLOG

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 64 TR
29-10-2026
Hocam bende aşağıdaki koda uayrlamay çalıştım ama olmadı. açınca sıralamanın en son kaydın ilk sıraya gelmesini sağlayamadım. Yardımcı olabilir misiniz.
Sadece P2 P aralığındaki hücreler görünüyor. Tersten sıralamak için kodu nasıl revize edebilirim.

Kod:
Private Sub UserForm_Initialize()
Sayfa7.Activate
With Sayfa7
ListBox1.RowSource = "KONTROL!" & "P2:P" & Sayfa7.Range("P" & Rows.Count).End(3).Row
End With

End Sub
Malesef yapamadım:((

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
01-01-2022
:( yardımcı olmak isterdim ama bende senden beterim

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
RowSource yöntemi kaynak sayfadaki veri nasılsa o şekilde ListBox nesnesine yükleme yapar.

Tersten sıralamak için yapabilecekleriniz; (Aklıma ilk gelenler)

Kaynak sayfayı istediğiniz sütuna göre Z-A sıralaması yaptıktan sonra ListBox'a yükleyebilirsiniz.
Kaynak sayfadaki verileri başka boş bir (geçici) sayfaya kopyalayıp burada Z-A sıralaması yaptıktan sonra bu veriyi ListBox'a yükleyebilirsiniz.

Bu iki teknikte RowSorce kullanılacağı için BAŞLIK satırı kullanımına uygundur. Başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için en kolay tekniklerdir.

Son olarak kaynak sayfadaki veriler tersten döngüye alınarak uygunluğuna göre (10 sütun sınırı) AddItem, Dizi ya da ADO yöntemiyle ListBox'a yükleyebilirsiniz. Bu yöntemde veriler döngü yöntemi ile yükleneceği için BAŞLIK satırı sorunu yaşarsınız. Başlıklar içinde ListBox üzerine Label ekleyerek sütun başlığı gibi kullanabilirsiniz.