Word soru düzenleme

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-09-2023
Merhabalar değerli hocalarım. Ekteki örneğe benzer şekilde elimde sayfalarca soru var ancak soruların sıra numarası yok. Şıklar a,b,c,d olarak otomatik olarak numaralandırılmış ve doğru şık kırmızı renkle işaretlenmiş. Benim yapmak istediğim ise sorulara sıra numarası verdirebilir miyiz acaba ve mümkünse sayfanın en altına cevap anahtarı.

Ekli dosyalar

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
İlk soru satırını seçelim
Giriş sekmesi/Düzenleme bölümü/Seç/Benzer biçimli metinleri seç (Sizin kullandığınız versiyonda farklı olabilir)
Giriş sekmesi/Paragraf bölümü/Numaralandırma.. sıra numarası seçilir. Bu kadar. :)
İstenirse seçimi kaldırmadan sağ tık, liste girintileri ayarlanarak görsel düzenleme yapılabilir.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Çok teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Sn. @dEdE örnek belgede sorunun öncüllerinde roma rakamıyla verilen maddeler var bunlar için bir çözümünüz var mıdır acaba.
İlk örnekte yüklememiştim onu tekrar bir bakabilir misiniz.

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
İlk örnekte yüklememiştim onu tekrar bir bakabilir misiniz.
Yüklemediğiniz örneğe nasıl bakayım. :)
# nolu mesajda yazdıklarım aynen uygulanır. Giriş sekmesi/Paragraf bölümü/Numaralandırma.. sıra numarası penceresinden roma rakamı seçilir. Eğer bu pencerede roma rakamı yoksa Yeni Sayı Biçimi Tanımla ... seçeneği ile roma rakamı tanımlanır.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Yüklemediğiniz örneğe nasıl bakayım. :)
# nolu mesajda yazdıklarım aynen uygulanır. Giriş sekmesi/Paragraf bölümü/Numaralandırma.. sıra numarası penceresinden roma rakamı seçilir. Eğer bu pencerede roma rakamı yoksa Yeni Sayı Biçimi Tanımla ... seçeneği ile roma rakamı tanımlanır.
örneği güncellemiştim hocam.
Hocam sorunumuz şu soruların öncüllerinde roma rakamlarıyla maddeler var. Bunlar sıralamaya dahil edilmeyecek.

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
Örnek dosyanızı inceledim. #2 no.lu mesajda belirttiğim yol izlenirse " ..roma rakamlarıyla maddeler var. Bunlar sıralamaya dahil..." edilmiyor.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Hocam maalesef orijinal dosyada bütün madde işaretlerine numara veriyor. Buraya yüklediğim örnek dosyayı ben elle düzenlemiştim. Orijinal dosyaya sizin işlemleri uygulayınca doğru sonuç alamıyorum.
Sorunun sonunda soru işareti var ise numaralandırma yap gibi bir komutla çözemez miyiz bunu.
Gerçi o zaman da roma rakamıyla başlayan öncüllere soru numarası vermeyecek her türlü elle düzeltme yapacağız sanırım.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Hocam başka bir forumda çözümü sundu arkadaşlar ama cevap anahtarı için bir öneride bulunabilir misiniz.

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
Hocam başka bir forumda çözümü sundu arkadaşlar ama cevap anahtarı için bir öneride bulunabilir misiniz.
Cevap anahtarı için bir çözüm bulamadım. Ancak başka forumda bulunan çözümü de görmek isterim. Malum burası yardımlaşma forumu.
Çözümü bizlerden esirgemeyeceğinizi umarım.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Estağfirullah hocam. "Çaylak" rumuzlu bir hocamızın çözümü. Cevap anahtarı hala çözümsüz. Word ün arama işlevi ile arka planı bulmaya çalıştım aratamadım bile. Makro kaydet ile arka planı almaya çalıştım o da çözüm olmadı. Mecburen manuel olarak devam edeceğiz.

Ekli dosyalar

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
Cevap anahtarı hala çözümsüz. Mecburen manuel olarak devam edeceğiz.
Merhaba,

Excel’e aktarmak farklı bir yaklaşım olmuş. İşin doğrusu ben Word içinde çözmeye çalışmıştım.
Cevap anahtarı için biraz karmaşık olsa da bir çözüm bulduğumu söyleyebilirim. Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmese de; Biraz Word makroları ile uğraşmak ve farklı yaklaşımlar denemek açısından öğretici oldu diye düşünüyorum.

Önce neler yaptım.
1- Word’de bir makro yazdım. Örnek Word dosyasında göreceğiniz Word Makrosunu çalıştırıp vurgulu satırlardaki vurgu rengini kaldırıyor ve font rengini kırmızı yapıyoruz. Bunu yapmamın nedeni font rengini Excel’e aktarabiliyorken vurgu rengini Excel’e aktaramamamdır. Eğer Excel’deki WorddenAl makrosunda bunu yapabilirsek Word’de makro çalıştırmaya gerek kalmayacak. İşlemi doğrudan Excel’de yapabileceğiz. Şimdilik bununla idare edelim. :)
2-WordToExcel dosyasına Cevap_Anahtari isimli bir modül ekledim ve modüldeki kodu Sayfa1’in Private Sub CommandButton1_Click() olayına ekledim.
3- WordToExcel dosyasındaki WorddenAl_Modul modülündeki kodlara üç satır ekledim. Kod içinde işaretledim kolayca görebilirsiniz.

Şimdi ne yapıyoruz?
1-Örnek isimli dosyadaki kodu Visual Basic editörü üzerinden çalıştıralım. Vurgulu satırların font rengi kırmızı olacak ve vurgu rengi kalkacak. Dosyayı kaydedip kapatalım.
2- WordToExcel dosyasını açıp Word Dosyası Seç butonuna tıklayalım.
3-Soru numaraları verilmiş ve cevap anahtarı hazırlanmış Word dosyanız hazır....

Ustalar el atarsa daha basit ve işlevsel çözümler bulunabilir. Sorun vurgu rengini excel’e aktarmak!

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Hocam zihninize sağlık çok emek vermişsiniz. Birazdan deneyip dönüş yapacağım.
Örnek dosyaların şablonu birebir aynı değil çok zora soktu beni. Umarım bu dosyalarla kesin çözüme ulaşırız.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Sn. Dede Word makronuz çok harika olmuş. Size dosyanın son halini göndersem revize edebilir misiniz acaba. Çünkü o dosyada bazı değişiklikler yapmıştık. Vaktiniz varsa eğer. Bu arada emekleriniz için çok teşekkür ederim. Epey güzel oldu.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Hocam örnek word ekleyemiyorum maalesef. Sorular gizli. Her kullanıcı word de farklı şekilde çalışma yapmış hepsi için manuel düzenleme yapmam çok zor.
Kaynak dosyanın hatalı olması yüzünden cevap anahtarı kararsız çalışıyor.

Ekli dosyalar

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
Merhaba,
Belli kurallar yoksa kod yazmak yerine manuel düzenleme yapmak daha mantıklı. #16 nolu mesaja eklediğiniz dosyalarda düzenleme yapmak için ilgili word dosyasını görmek lazım.
Yazdığım makronun işlevi, vurgu rengi kırmızı olan satırlardan vurguyu kaldırıp font rengini kırmızı yapmaktan ibaret. Eğer vurgu rengi farklı ise kodda tek kelimelik değişiklik yeterli olacaktır.

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Bu kod belki işinize yarar

not referanslarınızda bu olmalı
microsoft word xx.0 object library

Kod:
Sub tablo_word11()

Dim objDialog, intResult
Set objDialog = CreateObject("MSComDlg.CommonDialog")
objDialog.Flags = 4

objDialog.Filter = "DosyalarExcel Files (.doc)|*.doc"
objDialog.FilterIndex = 1
objDialog.InitDir = ThisWorkbook.Path
objDialog.ShowOpen

intResul = objDialog.Filename
If Len(intResul) = 0 Then
Dim Msg
Msg = "Dosya seçmediniz."
MsgBox Msg, vbInformation + vbCritical
Set objDialog = Nothing
Exit Sub
End If

Cells.ClearContents
Cells.Interior.ColorIndex = xlNone

yol = objDialog.Filename

Dim objWord As Word.Application
Dim docWord As Word.Document

Set objWord = CreateObject("Word.Application")
objWord.Visible = True

Set docWord = objWord.Documents.Open(Filename:=yol, ReadOnly:=True)
objWord.ActiveDocument.Application.WindowState = wdWindowStateMinimize

Dim son
sat = 1

If objWord.ActiveDocument.Tables.Count > 0 Then
For i = objWord.ActiveDocument.Tables.Count To 1 Step -1
objWord.ActiveDocument.Tables(i).Delete
Next i
End If

For s = 1 To objWord.ActiveDocument.Paragraphs.Count
sat = sat + 1
Cells(sat, 1) = Replace(Replace(objWord.ActiveDocument.Paragraphs(s).Range.Text, Chr(13), ""), "", "")
If Cells(sat, 1).Value <> "" Then
If objWord.ActiveDocument.Paragraphs(s).Range.HighlightColorIndex = 6 Then
Cells(sat, 1).Interior.ColorIndex = 3
End If
End If

Next s

docWord.Close False
objWord.Quit
Set docWord = Nothing

MsgBox "işlem tamam"

End Sub

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
Merhaba,
Belli kurallar yoksa kod yazmak yerine manuel düzenleme yapmak daha mantıklı. #16 nolu mesaja eklediğiniz dosyalarda düzenleme yapmak için ilgili word dosyasını görmek lazım.
Yazdığım makronun işlevi, vurgu rengi kırmızı olan satırlardan vurguyu kaldırıp font rengini kırmızı yapmaktan ibaret. Eğer vurgu rengi farklı ise kodda tek kelimelik değişiklik yeterli olacaktır.
Hocam epey hızlandırdı bu kodlar. Ama yine de manuel müdahale ettiğimiz sayfa da çok.
Tekrar düzenleyip dönüş yapacağım. Çok sağolun.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
@halit3 bey deneyip dönüş yapacağım. Çok teşekkür ederim.

Kod:
Set objDialog = CreateObject("MSComDlg.CommonDialog")
burda hata veriyor. referansları ekledim.