Winsock calismiyor.

Kemal Demir

Özel Üye
İyi akşamlar,

Winsock makinamda calismiyor.Lisans problemi var diyor.Nedeni ne olabilir konu hakkında bilgisi olan varmi?

S

Skorpiyon

Misafir
Rakkas Hocam, problem nedir bilemiyorum ama ücretsiz "WinSock XP Fix" isimli program ile tamir yapılabildiği yazıyor nette.

ALINTIDIR :

"Hemen her bilgisayar kullanıcısı firewall, spyware ya da P2P paylaşım yazılımlarını kullanıyordur. Kimi zaman güvenliği arttırmak kimi zaman da sadece denemek için kurup kullanılan bu yazılımlar işletim sisteminizin ayarlarını kendilerine göre değiştirmekten geri kalmazlar.
Genelde de denedikten sonra kaldırdığınız yazılımlar özelleştirdikleri ayarları eski haline getirmezler. İşte WinSock XP tam da böylesi zamanlarda devreye giren bir düzenleme yazılımı. Yazılım ile her türlü internet tabanlı ayarınızı eski haline getirebilirsiniz.
Yapmanız gereken sadece bu ücretsiz küçük programı çalıştırmak ve "fix" işlemini başlatmaktan ibaret. "

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Bu durumun, kullandığın Edition'dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Muhtemelen, sizde de, çoğumuzda olduğu gibi, Professional Edition kuruludur. Bahsettiğiniz nesne, Developer Edition'a ait olabilir.

Ama, bu tür nesneleri, tasarım aşamasında sıfırdan yaratamasanız da, bir kopyasını alarak, projenize dahil edebilirsiniz.

Size, ekte, bir xls dosya gönderiyorum.

İçindeki Uerformun üzerine bir tane Winsock nesnesi yerleştirdim. Bu nesneyi kopyalayarak kendi projenize dahil edin.

Böylelikle, toolbox'tan yaratamasanız da, probleminiz kopyalamayla çözülmüş olacaktır.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Ferhat Pazarçevirdi;287452' Alıntı:
........
İçindeki Uerformun üzerine bir tane Winsock nesnesi yerleştirdim. Bu nesneyi kopyalayarak kendi projenize dahil edin.

Böylelikle, toolbox'tan yaratamasanız da, probleminiz kopyalamayla çözülmüş olacaktır.
Denemedim ama, nesneyi kopyalamakla işin çözüleceğine ihtimal vermiyorum.

Nesneye ait OCX / DLL dosyasının, kodun çalıştırıldığı PC'de önceden "register" edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü, UserForm çalıştırılmak için tetiklendiği anda, Excel derleme-compile sürecinde ilgili OCX/DLL dosyasına bakacaktır.

htsumer

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003
16.08.2026
Sayın Haluk bey, tekrar setuplanması demek istiyorsunuz galiba..Bu gibi durunlarda Office'nin Ekle/kaldır bölümünde onar menüsü oluyordu galiba.Yanlış hatırlamıyorsam.Sadece bu konu için değil hepsi için.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sayın htsumer;

Offisin tekrar kurulması değil de.... bu tip sıkıntılar bazen sözkonusu OCX veya DLL dosyasının Windows'a regsvr32.exe aracılığıyla register-kayıt edilmesi sonucunda çözülebiliyor.

Bazı nesnelerde bu çözüm de işe yaramıyor.

VB5 içinde aynı sıkıntı sözkonusuydu..... (eskiden uğraştığım dönemlerde). O zamanlar Microsoft bir yama yayınlamıştı ve onun sayesinde birinci mesajda bahsedilen nesneye ait "Lisanslama sorunu" çözülüyordu.

.

Son düzenleme:

htsumer

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003
16.08.2026
Tamam o zaman,olay benim boyutumun dışındaymış.Açıklama için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Haluk üstadım,

Bir gün tesadüfen Coolbar adlı nesneyi, işyerimde projeme dahil etmeye çalışırken aynı lisanslama problemine ben de takıldım.

Akşam eve gidince, VB6 kurulu bilgisayarımda -ki birçok Windows componenti haliyle ekstradan yüklü durumda- Excel projeme, Coolbar'ı, rahatlıkla ilave ettim.

Daha sonrada işyerimde, hiçbir sıkıntı çıkarmadan, evde oluşturdum kopya Coolbar üzerinde kodlama yapabiliyor ve görüntüleyebiliyordum.

Velhasıl-ı kelam; nesne her yüklendiğinden ilgili ocx veya Dll'den bir lisans doğrulaması yapıldığına ben kanaat getirmiyorum. Muhtemelen, bu lisans (veya register) kontrolü, sadece nesne ilk yaratılırken yapılan bir kontrol ...

Tıpkı yoğurt mayalamak gibi bir şey galiba :)

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ferhat bey;

Bu tip kontroller bilgisayara sadece VB5, VB6 veya Ofis programlarını kurmakla değil, herhangibir programı örneğin bir müzik çalar (WinAmp), bir resim gösterici (İrfanView) veya başka bir programın bilgisayara kurulumu sırasında siz farkında olmadan daha önceden kurulmuş olabilir.

Burada bahsdilen "lisans" problemi, sözkonusu nesneye ait OCX / DLL dosyasının legal olarak kullanılıp kullanılmadığını denetlemekten ziyade, PC'e doğru dürüst register (kayıt) edilip edilmediği ile ilgilidir.

Yukarıda bahsettiğim yamayı, Microsoft'un sitesinde az önce buldum... VB6 için.

Winsock6.0 ile ilgili bu problemi, bu bahsettiğim yama çözüyormuş. Ama, muhtemelen PC'de VB6 kurulu ise sorunu çözüyordur.

Excel' deki VBA da 6.0 olduğu için, ufak bir ihtimal de olsa belki bu yama işi çözer. Zayıf bir ihtimal ama yine de denenebilir....

Bahsettiğim Microsoft'un sayfası aşağıdaki linktedir. Yama ve panzehiri olduğu komponentler (nesneler) de listelenmiş.

http://support.microsoft.com/kb/194751/

Not: Bende Ofis kurulu olmadığı için, herhangibir denem yapma imkanım da olmadı.
.

S

Skorpiyon

Misafir
Peki Haluk Hocam,

Şu ana kadar benim karşıma bu tür bir sorun gelmedi ve yukarıda bahsedilen "WinSock XP Fix" programını da kullanmadım ama, bahsedilen konuda işe yarar mı acaba ?

Bu konuda bilgim olmadığından soruyorum. Bahsedilen konu ile alakalı bir şey mi acaba ?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Şaban bey, doğrusu bir şey diyemeyeceğim.... denemek lazım.

Bu iş, PC'deki işletim sisteminin versiyonuyla da ilgili bir konu aslında. Ben, evde kullandığım WinXP (Home Ed.) ile bu tür sorunlarla karşılaşabiliyorum ama iş yerimdeki Win2000 (Prof. Ed.) ile aynı kodlarda problem çıkmıyor.

Bazen de tam tersi durumlar oluyor. Her iki PC'de de Ofis2000-Ingilizce yüklü.

Esasında benim bu konularda hareket noktam şudur;

Kullandığım Ofis ile birlikte gelen bir komponent (nesne) haricinde, başka bir şey mümkün mertebe kullanmamaktır..... :mrgreen:

.

S

Skorpiyon

Misafir
Sonuç olarak Rakkas Hocamın online olduktan sonra, ya sizin microsoft'un sitesinden verdiğiniz linkle, yada bahsedilen Winsock XP Fix programıyla sorunu çözüp çözemeyeceğini anlayacağız galiba.

Kemal Demir

Özel Üye
Günaydın Arkadaşlar,

Haluk,Şaban,Ferhat ve Htsumer , öncelikle ilginizden dolayı sizlere teşekkur ediyorum.
Ferhat hocam'ın ornek dosya olarak Userform'a eklemiş oldugu Winsock nesnesi çalışmaktadır.Bu konu hakkında bilgi vermek istedim.(Ferhat hocam teşekkurler)

Büyük üstad Haluk hocamızın vermiş oldugu kaynakta çok iyi.En azından kullanmıs oldugumuz sürümün içerisinde mevcut olan nesnelerin neler oldugunu bilmemiz açısından.(Nesneyi desteklemiyorsa kasmamak lazım ;) )

Şaban hocam sizinden sabrınız ve ilginizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkürler.

İyi çalışmalar.