visual basic ile macro sorunu

Excel Vers. ve Dili
2007
slm arkadaşlar benim bir sorunum var ve cevap bulabilirseniz çok minnettar kalacağım

kısaca sorunumu açıklamak gerekirse,

bir excelde veri tabanı ile uğraşıyorum ve bunu belli kriterler göre düzenlemem yaklaşık 3-4 günümü alıyor. bunu kısaltacak bir program yada macro yapmak istiyorum şöyle ki:

mesela A kolonunda A1 den başlayan ve A200 e kadar inen 200 farklı problem açıklaması var, ve yine A1 den başlayan ve H1 e kadar giden bölümler var. Ben mesela C kolonunda geçen verilere göre atıyorum E kolonuna istediğim değerleri yazsın istiyorum. Yani mesela D1 deki alt alta 200 data da "kapak arızası" geçen yerlerin H kolonunda karşılık gelen yerlerine "bu bir şase arızasıdır" yazsın istiyorum.

Birde eğer ki C konunda hem kapak hemde çerçeve yazıyorsa mesela "kapak arızası sonucunda çerceve değişti" o zaman da H kolonunda karşılık gelen yerlere "çerçeve yazsın" istiyorum.

bunu bir makro olarak yapma istiyorum visual basic kodlarını acaba yapabilen arkadaşlar varsa bana atabilirler mi acaba?

Tekrardan çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007
dosya yolladım ama ziplemeyi unuttum. umarım sorumu anlamışsınızdır dosya üzerinde yazamadım sorumu hızlı göndereceğim derken :(

Excel Vers. ve Dili
2007
arkadaşlar daha ayrıntılı bir şekildeekte dosyada nalattım teşekkür ederim yardımlarının için.

Excel Vers. ve Dili
2007
sorum anlaşıldı mı acaba yoksa çok mu karmaşık yazmışım :)

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sorunuz maalesef anlaşılmıyor.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Merhaba, ekteki dosyayı inceleyiniz. İstediğiniz böyle birşey ise kendiniz istediğiniz gibi düzenleyiniz.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007
çok teşekkür ederim @meslan arkadaşım uğraşmıssın emek vermişsin,

combo box tan çok ben bir command buton istiyordum ve orada kendime göre her excel dosyası için içeriğini değiştirebileceğim bir şey istiyordum. yani B kolonunda geçen cümlelerden benim belirlediğim kelimeye göre H kolonunda onun karşı tarafına yine benim belirlediğim cümlenin gelmesini istiyordum.

Mesela B kolonunda li cümlede "anakart" kelimesi geçiyor bunun karşısına H kolonunda "bu bir anakart arızasıdır" yazsın istiyorum. ama tek bir tuşla değişsin ve bu formülde "anakart" değilde "kapak" diye değiştirebileyim ve H kolonuna yazılacak şeyide yine "bu bir şase ağrızasıdır" diye değiştirebileyim. Yani basit bir yapı olursa ben kendime göre değiştirebilirim onu. İsimleri değiştirerek.

Yanlış anlamayın uğraşmışsınız çok teşekkür ederim yinede elinize sağlık. ama tam benim istediğim gibi değil yardım ederseniz sevinirim tekrardan.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Değerli arkadaşım ifadeleriniz çelişkili dolayısıyla sorunuz net olarak anlaşılmıyor. Bir öncekinde C kolonu demişsiniz burada B kolonu tam olarak ne yapmak istediğinizi açık ve net bir şekilde bir dosya üzerinde örneklerle açıklarsanız. Forumda kesinlikle cevap bulursunuz. Yeterki istediğiniz açık ve net olsun. saygılar.

Excel Vers. ve Dili
2007
Arkadaşlar bu sefer bayağı ayrıntılı yazdım ekte. umarım bu sefer anlaşılırım. biraz komplike birşey ama çok basit bir yapı oluşturulursa diğer datalar için ben ekleme yapabilirim.

Yardımlarınız için tekrar çok teşekkürler