Veriden yatayara ile sorunum var

Excel Vers. ve Dili
excel 2000 Türkçe
arkadaşlar ekteki dosyada yapmak istediğim veri sayfasındaki bilgilerin şube sayfasına aktarmak fakat yatayara için yapılması gereken sıralama yada başka bir şey var atlıyorum bu konuda yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür eder konunun çözümü hakında da bilgi verirseniz çok sevinirim yani ne yi yanlış yada eksik yapıyorum ne yapmam gerekiyordu atladım

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Veri sayfasında yer alan tablonuzu ters çevirin.Yani B sütununda yer alan kalemleri sütun başlığı yaparak, verilerinizi bir veri tabanı tablosu mantığı içinde düzenlerseniz daha sonra bu verileri değişik yöntemlerle istediğiniz yere almanız daha kolay olur.

Excel Vers. ve Dili
excel 2000 Türkçe
aslında

yurttas' Alıntı:
Veri sayfasında yer alan tablonuzu ters çevirin.Yani B sütununda yer alan kalemleri sütun başlığı yaparak, verilerinizi bir veri tabanı tablosu mantığı içinde düzenlerseniz daha sonra bu verileri değişik yöntemlerle istediğiniz yere almanız daha kolay olur.
aslında ilk önce mantığında o şekildeydi ama kullanım açısından ve yazdıklarını kolay kontrol etme bakımından alt alta sıralamak daha iyi olacak gibi düşündüm ilk etapta aynen alt alta yaptığım ilk çalışmam sorunsuz çalıştı daha sonra başka satır ve ve veri bilgisi ekledim bazılarınıda çıkardım işte tam burada bozuldu ve birdaha düzeltemedim
yani özetle bu şekliyle kullanmak benim daha çok işimi göreceği için bu formatıyla yapmak istediğim için yardımcı olabilirmisiniz bilemiyorum ama yinede ilginize teşekkür ederim

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.lar
bencede syn yurttaş'ın önerisi mantıklı
ama verilerinizi bu şekilde tutacaksanız
ŞUBE sayfanızda N1,W1 ve AF1 deki hücre birleştirmelerinizi kaldırın. sonra aşağıdaki formülü AF1 e kopyalayın
sonra imleç formül satırında iken CTRL+SHİFT+ENTER tuşlarına basarak formül girişini tamamlayın. daha sonra hücreleri tekrar birleştirebilirsiniz.
aynı mantığı (tespit edilen ssk no'sunu referans alarak) diğer hücrelere veri getirmek içinde kullanabilirsiniz.

=TOPLA(EĞER(VERİ1!C8:G8='ŞUBE '!N1;EĞER(VERİ1!C6:G6='ŞUBE '!W1;VERİ1!C3:G3;"")))

NOT:(isim ve soyadı aynı olabilecek veride hatalı sonuç alırsınız. bu nedenle isim ve soyad yerine ssk no'sunu referans alarak verilerinizi getirme mantığını düşünün)

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
M.Office/Excel 2007 Türkçe
hatanız herhalde veri sayfasında.
işe giriş tarihi yerine adı yazın. çünkü aramayı ada göre yaptığınız için ilk satırda ad "selim" olursa sorununuz çözülür.
sevgilerle

edit : "NOT:(isim ve soyadı aynı olabilecek veride hatalı sonuç alırsınız. bu nedenle isim ve soyad yerine ssk no'sunu referans alarak verilerinizi getirme mantığını düşünün) " sn.muyguna katılıyorum

Excel Vers. ve Dili
excel 2000 Türkçe
anladımda

muygun' Alıntı:
Slm.lar
bencede syn yurttaş'ın önerisi mantıklı
ama verilerinizi bu şekilde tutacaksanız
ŞUBE sayfanızda N1,W1 ve AF1 deki hücre birleştirmelerinizi kaldırın. sonra aşağıdaki formülü AF1 e kopyalayın
sonra imleç formül satırında iken CTRL+SHİFT+ENTER tuşlarına basarak getirme mantığını düşünün)
dediklerini bire bir yaptım tamam tamam olduda anlamadığım birşey daha önceki benzeri dosyalarda böyle bir formul kullanmadan bunu başardım mesela bu dosyanın önceden bu dediğini yapmadan oluşturduğum dosyayı göndericem birde onu incelermisin sadece veri sayfasında veri başlıklarının sırası değişmiş bir kaç satır silinip eklenmiş yada yerleri değişmiş ama onda herşey yerli yerinde
bu doyayı inceledikten sonra yorumlarını bekliyorum

Excel Vers. ve Dili
excel 2000 Türkçe
AS3434' Alıntı:
hatanız herhalde veri sayfasında.
işe giriş tarihi yerine adı yazın. çünkü aramayı ada göre yaptığınız için ilk satırda ad "selim" olursa sorununuz çözülür.
sevgilerle

edit : "NOT:(isim ve soyadı aynı olabilecek veride hatalı sonuç alırsınız. bu nedenle isim ve soyad yerine ssk no'sunu referans alarak verilerinizi getirme mantığını düşünün) " sn.muyguna katılıyorum
eh yani bumuyduuuu çok sağol arkadaşım ilk satırı ad yapınca olduu çok ama çok teşekkür ederim bu arada tamamladığımda bu çalışmamı paylaşmak için forma koyucam işine yarayanlar faydalansın diyee
herkese çok teşekkürler

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
benim söylediğim hata
sevgilerle

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
özür olsun ben dosyanıza bakarken cevap yazmışsınız görmedim.
Sevgilerle

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Israrla İndis :D
formülleri kontrol ederseniz
ssk no su için isim soyad mukayesesi uyarsa aynı sıradaki verinin alınması
sonraki formüllerde ise ssk nosu uyuyorsa yazılan satır sayısı ile bulunan sütun sayısındaki çakışan verinin alınması
iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2000 Türkçe
muygun' Alıntı:
Israrla İndis :D
formülleri kontrol ederseniz
ssk no su için isim soyad mukayesesi uyarsa aynı sıradaki verinin alınması
sonraki formüllerde ise ssk nosu uyuyorsa yazılan satır sayısı ile bulunan sütun sayısındaki çakışan verinin alınması
iyi çalışmalar
valla bende indis den fazla anlamadığım için ....
ama ellerine sağlık güzel olmuş