Veri Doğrulama ve Satır(Row) fonksiyonu hakkında

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Merhabalar,

Bir Veri Doğrulama listesinde, 1'den 100'e kadar sayıların sırasıyla bulunmasını istiyorum. Yani liste açıldığında 1,2,3,4,5,....100 şeklinde sayılar görünmeli.

Satır(A1:A100) dizisi, Veri Doğrulamada hata vermektedir. "Kaynak şu anda hata veriyor" şeklinde mesaj görüntülüyor. Sütun() fonksiyonu da öyle ...

Bana, 1-100 arası verileri gösterecek Veri Doğrulama için yardımcı olur musunuz?

İyi çalışmalar.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007-Excel 2010
örnek ekleyin

Örnek eklerseniz yardımcı olabilirz. düz anlatımınızdan çok basit bir şey anladım ek'li dosyayı bir inceleyiniz ama sanırım istediğiniz bu değil..
Merhabalar,

Bir Veri Doğrulama listesinde, 1'den 100'e kadar sayıların sırasıyla bulunmasını istiyorum. Yani liste açıldığında 1,2,3,4,5,....100 şeklinde sayılar görünmeli.

Satır(A1:A100) dizisi, Veri Doğrulamada hata vermektedir. "Kaynak şu anda hata veriyor" şeklinde mesaj görüntülüyor. Sütun() fonksiyonu da öyle ...

Bana, 1-100 arası verileri gösterecek Veri Doğrulama için yardımcı olur musunuz?

İyi çalışmalar.

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Foublue, cevabınız için teşekkürler ama istediğim bu değil.

Kaynak olarak direkt hücre (aralık) referansı kullanmak istemiyorum.

Dediğiniz gibi oldukça basit bir istek ..

Liste açılacak ve 1-100 arası sayılar çıkacak ...

Manuel olarak, "1-100 arasındaki sayıları Validation List'e gir" demesin kimse :) Aman ...

Örnek dosya için anca boş bir Excel Çalışma kitabı gönderebilirim. Yani isterseniz ...

.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Ferhat hocam
1-100 arasını çalışma sayfasının herhangi bir yerine yazıp "ad tanımlama" ile tanımlasak.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba

Ferhat bey, sanırım bir başka alana başvurmadan veri doğrulama listesi oluşturmak istiyorsunuz.
aşağıdaki kod pratikte bu sorunu çözer diye düşünüyorum. ancak sanırım 255 karakterden fazla olunca çalışmayacaktır.
Kod:
Sub vdlist()
For i = 1 To 100
List = List & "," & i
Next i
    With Range("a1").Validation
        .Delete
        .Add Type:=xlValidateList, AlertStyle:=xlValidAlertStop, Operator:= _
        xlBetween, Formula1:=List
        .IgnoreBlank = True
        .InCellDropdown = True
        .InputTitle = ""
        .ErrorTitle = ""
        .InputMessage = ""
        .ErrorMessage = ""
        .ShowInput = True
        .ShowError = True
    End With
End Sub
not:
kodları yazdıktan sonra denedim, 1.500 taneye kadar listeye ekleniyor.

Excel Vers. ve Dili
Black Lord, dediğiniz öneriyi foublue yapmıştı zaten ..

Dediğiniz de bir çözümdür ama en iyi çözüm değil.

Data Validationla, yüzlerce acaibü'l formülat yaz yaz .. Sonra gel, böyle (göreceli) basit bir yerde takıl.. İnsanın gücüne gidiyor valla :)

Bir yolu olmalı veya otomatik sayı serisi üreten satır(), sütun() gibi formüllerinin neden Veri Doğrulamada çalışmadığının izahati olmalı.

Yani, aynı problemi yaşayan benim gibi muzdaripler vardır belki diye konu açtım.

Özel Adlar veya listeyi oluşturacak formül haricinde bir çözüm aramıyorum.

Yani, hücre referansı gösterme, manuel giriş, makro vs... bunlar aradığım çözümler değil malesef ..

Yine de cevap yazma nezaketinde bulunduğunuz için teşekkür ederim.

.

Excel Vers. ve Dili
Süleyman bey, merhabalar

Makro ile bir çözüm aramıyorum malesef ...

Gerçi sizin yazdığınız makroyu bir defa çalıştırmak yeterli ama bu da manuel girişin imitasyonu ... Çakma manuel yani :)

Çözüm öneriniz ve konuya katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba

Ferhat bey, veri doğrulama listesi için =TOPLA(SATIR(A1:A100)) gibi bir formül yazıldığında bunu 1 olarak döndürür =TOPLA(SATIR(A1:A100)) dizi (ctrl+shift+enter) 5050 olarak döndürür.
burada dizinin elemanlarını değil formül sonucu listeye eklenmektedir.

veri doğrulama liste olacağından sanırım formül içeriğini değil formül sonucunu kullanmaktadır.
bu durumda çakma manuel çözüm uygulanmak durumunda gibi görülüyor.

Excel Vers. ve Dili
Süleyman bey,

=SATIR(A1:A100) formülünün (Sayfa ismi ve mutlak referanslı da yazılabilir) sonucu; elemanları 1'den 100'e kadar olan bir dizi üretir.

Sizin formüllerde olduğu gibi, bu formülü bir hücreye yazıp, aynı hücre üzerinde F2 ve F9 tuşlarına ardarda bastığınızda, sonucu bir dizi olarak görürsünüz zaten. Yani bu formül bir değer değil dizi üretir.

Eee.. Bizim Veri Doğrulama listesi'de dizi istemiyor mu? Verdim diziyi, verdim sümsüğü ama olmuyor. Kabul etmiyor bu VD ...

Benim bildiğim başka otomatik sayı dizisi üreten fonksiyon da yok.

Sizin verdiğiniz Topla() formülleri dizi değil, tek bir değer üreten formüller ...

Saygılar ...

.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ferhat bey konuyu nette biraz araştırdım fakat tam bir cevap bulamadım.

Microsoft'un kendi sitesinde VERİ DOĞRULAMA konusunda örnekler sunulmuş. Liste özelliğinde hiçbir şekilde formül kullanımından bahsedilmemiş. Sanıyorum liste özelliği fomüllerin kullanımlarını desteklemiyor. Ben 2010 versiyonda bu sorunu aşmış olabileceklerini düşünerek denedim. Fakat aynı problem 2010 versiyonda da bulunuyor. Yani kullandığınız formülün oluşturduğu diziyi kabul etmiyor. Sanıyorum veri dizisini hücre olarak tanımlamak gerekiyor. Formülle oluşmuş olan sanal veri dizisini kabul etmiyor.