Veri aktarma-Mükerrer kayıt uyarısı ve Sorgulama

Excel Vers. ve Dili
EXCEL2003
Değerli üstadlar daha öncede kodları yazarak göndermiştim ama şimdi excel de düzenleyerek gönderiyorum.Bir bakar ilgilenirseniz çok sevinirim.Saygılar

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Hangi bilgiye göre mükerrer kayıt kontrolü yapılacak belirtmemişsiniz. 23 sütunluk bir veri kaydı yapıyorsunuz bunlardan birisi mutlaka eşleşmeyen veri içeriyordur. Belirtirseniz ona göre çözümler önerebiliriz. Ayrıca forumda "mükerrer" diye aratırsanız bir çok örnek bulabilirsiniz.

Sayfada sağ klik menüsünü pasif hale getirmek için ilgili sayfanın kod bölümüne aşağıdaki kodu uygulayınız.

Kod:
Option Explicit

Private Sub Worksheet_BeforeRightClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
    Cancel = True
End Sub
Ekteki örnek dosyada tüm sayfalarda sağ klik menüsü pasif durumdadır. Ayrıca dosya açılışında tüm menüler kapanmaktadır.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
EXCEL2003
Sayın Korhan bey ilginize teşekkür ederim.Gönderdiğim uygulamada görüldüğü üzere ilk sayfada 1-2-3-4-5-6-7-8-9- diye rakamla girilen hücreler birleştirilmiş hücredir.Bu verileri kaydet dediğim zaman Veri Deposuna kayıt etmektedir.Ben örnek olarak rakamlar ile belirtmiştim.Bu hücrelere şahıs kimlik bilgileri girilecek.Aynı şahsın daha sonra tekrar bilgilerinin girilmesi durumunda kayıt yapmamasını istiyorum.Ancak Kayıt edilen şahsın bilgilerini arabul kodları ile bulunarak tekrar ilk sayfaya gelmesini istiyorum.Ama bu şahsın diyelimki adres bilgileri değiştiğinde tekrar kayıt yapmam gerekecek bu nedenle mükerrer kayıt olmaması için sadece güncellenmesi ile ilgili kod istiyorum.Doğrudur Veri Deposunda 23 sütunluk veri kaydı var ama bu kayıtlar için sütun değil satıra gerek duyuyorum.Onun için Veri Deposundaki hücreler tek hücre olduğu için ilk sayfadada birleştirilmiş hücre kullandığım için Arabul butonu ile şahsı bulduğu zaman getirip kayıt yapamıyor.Bilmem anlatabildimmi.Bİrde kullandığım kodlarda bir hata varmı ona bakabilirseniz sevinirim.Saygılar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Ben zaten sizden hangi sütuna göre mükerrer kayıt kontrolü istiyorsunuz onu istemiştim. Kişisel bilgiler giriyorum demişsiniz. Mesela girdiğiniz veriler içinde T.C. Kimlik No varmı eğer bu şekilde benzer olmayan bir alan varsa sadece o sütunu kullanarak mükerrer kayıt kontrolü yapabiliriz.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL2003
Hocam doğrudur Veri Deposu A1 TC kimlik no sütunu sadece A1 e göre kontrol yapılacak Teşekkür ederim

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Ekte örnek dosyanız üzerinde gerekli düzenlemeleri yaptım incelermisiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
EXCEL2003
Sayın Korhan bey size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum.Çok güzel olmuş ellerinize sağlık.Allah zihin açıklığı versin.Saygılar Teşükkürler.