veri aktarımı ?

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Merhaba arkadaşlar

İlginç bir veri aktırımı hatasıyla karşı karşıyayım ?

Şirkette Sentez Excellent Muhasebe proğramı kullanıyoruz.

Vergi dairesine aylık kdv bildirimlerini Excel formatında cd ye kaydederek gönderiyorum. Vergi dairesinde cd den data aktarımı sırasında "dış tabloda hata veri istenilen biçimde değil " şeklinde hata veriyor.

kardeş şirkette aynı proğramı kullanıyor. Onların cd sinde bu hatayı vermedi.

Excel dosyasını cd ye kaydederken kopyala yapıştır, sürükle bırak, ve nero da veri cdsi yarat gibi kaydetme seçeneklerinden hapsini denedim ve sonuçta hep aynı hata.

Vergi dairesinde hata vermeyen cd deki dosya ile benim dosyamı karşılaştırdım. Aynı sayıda alan kullanmışız, aynı adları kullanmışız, hücre biçimlendirmeleri aynı, (zaten excele veriyi aktarırken sayısal alanlar sayı, diger alanlar genel biçiminde geliyor)

böyle bir sorunla karşılaşan arkadaş varmı ? yada çözümü bilen arkadaşlar ne önerirsiniz.

Cd bozuk olsa içini göremeyiz hangi bilgisayara takdıysam norml bir şekilde açılıyor ve dosyaları kullana biliyorsunuz lakin sıra data transferine gelince olmuyor.

Vergi dairesinin istedği özel bir formatta yok sadece excel formatında olması yeterli, hani xml yada cvs falan da değil.

önerilerinizi bekliyorum.
Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
CD'den data aktarımı ne demek ? (veya veri transferi ...)

1) Hazırladığınız, "xls" formatlı dosyayı, Vergi Dairesi, diskine mi kaydedemiyor ?

2) Yoksa, kaydediyor da, dosyayı kendi diskinden açmaya kalktığında mı bu hatayı veriyor ?

3) Hiçbiri değil de, dosya Excel'de açılıyor ama işlem mi yapılamıyor?

NOT : Kullandığınız muhasebe programından, Excel'e veriyi nasıl (hangi yöntemle) aktarıyorsunuz.

Veriniz hakikaten "xls" formatında mı? Sizin Excel'in versiyonu ve VD'nin kullandığı Excel versiyonları nedir?

Cevap mı veriyorum, soru mu soruyorum anlamadım ben de ya :) Neyse ... Biraz açıklama yaparsınız cevap alma şansınız artar.

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Merhaba sn. Ferhat Pazarçevirdi

Sorunumla ilgilendiğiniz için öncelikle teşekkür ediyorum.

Efendim bu Muhasebe proğramında, aylık masraf listesi ve alınan faturalar ile fason işlemlerden yüklenilen kdv lerin yer aldığ iki tabloyu Excel e gönder butonuna basarak birer excel sayfası olarak alıyoruz. Bildiğimiz excel açılıyor ve bu tablolar buraya aktarılmış bir şekilde karşımızda duruyor bizde bunu xls uzantılı dosya olarak kaydediyoruz. Daha sonra Nero proğramı ile cd ye kaydedip vergi dairesine götürüyoruz. Vergi dairesindeki memur arkadaş cd yi pc ye takıyor ve önündeki proğramı açarak cd den data al butonuna basıyor ve cd deki dosyalar görüntüleniyor. Buradan hangi dosyayı almak istiyorsa onun üstüne tıklayarak dosya içindeki excel sayfasındaki tablodaki bilgileri aynı excel sayfası gibi olan proğram sayfasına hücre hücre aktarmaya başlıyor. İşleyiş böyle. Tam bu aktarma esnasında dış tabloda hata veri istenilen biçimde değil diye hata veriyor. Vergi dairesindeki pc de xp homedition var bizde xp 2003 var.

Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 TR
ExceLLe iLgisi oLmayan bir onerim var, gerci Ferhat bey direk benim dusundugum sekiLde yakLasmis anLadigim kadari iLe, excel dosyasini once bilgisayara kopyalayip oradan denediniz mi ? Birde xp 2003 derken xp professional mi yoksa windows 2003 mu kullaniyorsunuz ? Cok bir aLakasi yok benim dusuncemLe ama diger arkadasLar tam oLarak yardimci oLmasi icin gerekLi oLabiLir..

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
xp 2003 professional kullanıyoruz. Enson aklıma gelen bir olayı yardımcı olur kanısıyla aktarayım.

Muhasebe programından tabloları aldığımız pc de bölgesel ayarlarda basamak gösterme ayıracı nokta (.) ondalık gösterme ayıracı virgül (,) şeklinde. Cd ye yazma işini benim bilgisayarda yapıyoruz. bu ayarlar benim bilgisayarda tam tersi. Yazma işlemi sırasında dosyanın şeklinde bir değişiklik olurmu. ? Nasıl anlarım. cd yi yazdıktan sonra benim bilgisayarda açınca benim ayarlarımla görünüyor, öbür pc de açınca oradaki ayarlarda görünüyor çıkamadım işin içinden.
Birde bunu sorayım bu basamak ayıracı işinin gerçeği nedir. ?
binlik basamaklarını (.) (,) hangisi ile ayırmamız gerekiyor ?

Şimdi Bu kullandığımız sentez proğramına direkt merkez bankasından döviz kuru indiriyorum, benim bilgisayara indirdiğimde basamak virgül , ondalık nokta olarak kaydediliyor ve hesaplamalarda sorun yok. Muhasebe bölümü de aynı yerden döviz kuru indiriyor onlarda da basamak ayıracı nokta, ondalık ayırcı virgül şeklinde onlarda da hesaplamalarda sorun yok. Gerçekte ayıraçlar nasıl kullanılması gerekiyor.?
çok soru sorduğum için kusura bakmayın ama gerçekten kafam iyicene karıştı.

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 TR
Exceldeki dogrusu tam oLarak bende biLmiyorum ama misal 52.25 diye bir sayi turkcede yok. Yani ondalikli rakamlar icin (,) kullanmak gerekiyor. Binler karismasin diye (.) kuLLanilir. Ama dedigim gibi exceldeki kesin dogruyu ustadLardan aLmak gerek. Ancak bu sekiLde oLmaLi. Ben tekrar bir soru sorayim, servis paketleri kurulu olmadigindan bir etki olurmu bilmiyorum ancak office paketlerinin surumleri nedir ? tekrar kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Merhaba arkadaşlar

Sizlerle yazışırken cuma akşamı hazırlamış olduğum iki cd yi vergi dairesine götürmüş arkadaşlar ve biri nihayet başarılı olmuş. Vergi dairesinin bilgisayarlarında ki ayarlar binilk ayıracı nokta ondalık ayıracı virgül şeklinde (1.253,35) uygulanıyormuş. Bunuda öğrenmiş oldum.
Göstermiş olduğunuz alâka için teşekkür ediyorum. Yardımcı olabilecek dostlar bulmak çok güzel birşey sağolun.

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 TR
Sizde sagolun.. Iyi calismalar