veri aktarımı

ilhaan71

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel15
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19-02-2025
Merhabalar. Sayfa1 de gelişi güzel verilen verileri sayfa2 deki tabloya nasıl bir aktarım yapabiliriz? Düşeyara ile yapmaya çalıştım ancak sonuca ulaşamadım. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
Sayfa1'deki verilerin tamamını Sayfa2'ye kopyalayın filtre uygulayın, A kolonunu alfabetik sıralayın.

ilhaan71

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel15
19-02-2025
Hocam bu sadece örnek bir dosyaydı. 30.000 e yakın satır ve 20 e yakın sütun mevcut. Ben bunu formülle veya makroyla yapmak sitiyorum. çünkü sayfa 2 deki tablo olduğu gibi kalacak. sayfa1 deki verileri buraya aktaracak. şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
1- MKYS-Giriş sayfasından, TİF BAZINDA sayfasına mı aktarılacak?
2- Aktarma TDMS-Giriş sayfasından mı MKYS-Giriş sayfasından mı aktarılacak?
3- TİF BAZINDA sayfasına 10 tane boş satır var. Eğer aktarılacak sayfada 10 dan fazla satır varsa ne olacak?
4- aktarılacak olan sayfadaki Tif kodları hep sıralı mı oluyor, yani alfabetik sırada mı oluyor?

Siz de madde madde cevaplarsanız daha hızlı dönüş olur.

ilhaan71

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel15
19-02-2025
Hocam mrb.
1-MKYS_Giriş sayfasından TİF bazında sayfasına aktarılacak.
2-Hayır. TİF bazında sayfasına hem MKYS_Giriş hemde TDMS_Giriş sayfasındaki ilgili veriler aktarılacak.
3-TİF BAZINDA sayfasındaki TİF NO sabittir. mesela 1 nolu TİF bilgileri MKYS ve TDMS giriş sayfalarındaki tif no satırlarındaki bilgiler gelecek.
4-TİB bazındaki sayfasındaki tif no, MKYS_Giriş sayfasındaki tif no baz alınmıştır.
5-Aslında yapmak istediğim tif no da kaç adet tif varsa o kadar sütunun açılıp kayıt yapılması idi. Böylelikle fazla gereksiz satırları kullanmamış olacaktım ancak hocam yapamadım. Bende satırı 10 a sabitledim. Bu mümkünmüdür acaba?
Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. 1 aydır yapmaya çalışyorum anacak sonuçlandıramadım. Daha önce defalarca yardım istedim ancak sonuç alamadım. Açıklamalı dosyayı ekliyorum. Çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
5. Maddeden anladığıma göre tabloyu da kodlarla hazırlayabiliriz. Eğer öyle olursa daha kolay olur.

ilhaan71

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel15
19-02-2025
Evet hocam ancak yapamadım. MKYS_giriş ve TDMS_Giriş sayfalarındaki istenen bilgilerin TİF KONTROL sayfasına aktarılarak burada karşılaştırma yapmak. örnek 5 nolu tif (MKYS_Giriş sayfasındaki tif no baz alınarak) 4 adet tifden oluşuyor ancak MYS_TDMS tutarları arasında fark var. TİF KONTROL sayfasında bu 5 nolu tifin altındaki satırları mevcut 4 tif bilgileride gelsinki hangi tifden kaynaklandığını kolayca bulabilelim. Sizinde dediğiniz gibi bazı tifler 20-30 adet tifden oluşmakta. Onun içinde kaç adet tif var ise o kadar satırın açılması ve verilerin gelmesi. Hocam bunu yapabilirseniz size çok minnetkar kalırım. Çünkü bu noktada tıkandım kaldım. İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
İlk söylediklerinize göre kodlama yaptım.
Kontrol edin, eğer sorun yoksa sağ kısım hakkında da bilgi verirseniz orayı da yapabilirim.

Kodlar AKTAR butonuna bastığınızda çalışacaktır.

Ekli dosyalar

ilhaan71

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel15
19-02-2025
Evet hocam istediğim gibi olmuş. Ellerinize emeğinize sağlık.

ilhaan71

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel15
19-02-2025
Hocam eşit olmayan tif satırını (ana sattır sadece) kırmızı ile renklendirmemiz mümkünmü? Ben koşullu biçimlendirme ile yapıyorum ama veri fazla olduğu için kasıyor. Düzenlediğiniz dosyada hem eşit hem de eşit olmayanlar yeşil ile renklendirilmiş.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Eşitlik hangi hücrelerde olmalı?
Hangi hücreler kırmızı olmalı?
Şu anda yeşil satırlara formüller ekleniyor, veriler kalacak şekilde formülleri de kaldırayım mı? (Hıza etkisi olur)

ilhaan71

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel15
19-02-2025
Hocam eşitlik aktarım yaptığımız TİF KONTROL sayfasındaki sol taraftaki "mkys tutar" ile sağ taraftaki "tdms tutar" arasında olacak. Dikkat ederseniz her tif no için bir üst satır mevcut.(yeşil satırlar) Bu üst satır kaç adet tif var ise aktarım yaptığımız alt satırların toplamını içeriyor. Örnek olarak 1 nolu tif den 4 adet var.aktarım yaptığımızda bu 4 adet tifin toplamları bu üst satırda mevcut. Şayet bu üst satırda tüm hücrelerin tutarlar doğru ise yeşil değilse kırmızı olması gerekli. Alt tiflerin boyanması gerekmiyor. Ben koşullu biçimlendirme ile yaptığım için ve çok sayıda tif olduğu için yavaşlıyor. Hocam dediğiniz gibi bu yeşil satırda ilgili alt satırların toplamı mevcut. Şayet formülleri karşılayacak bir alternanifiniz vas ise kaldırılabilir. Ancak dediğim gibi alt satırların toplamı bu üst satırda gelmesi gerekiyor. Biz aktarım yaptığımızda yeşil olan üst satırların eşit olduğu yani bu tiflerin her iki sisteme de doğru girildiğini anlıyoruz. Kırmızı olan üst satırlar ise her iki sistemden birinde doğru girilmediği anlamına geliyor. Biz zaten kırmızı olan satırın altındaki alt tifleri aynı anda görebildeceğimiz için sorunun hangi tif den kaynaklandığını kolayca tesbit edebileceğiz.
Hocam sizi çok uğraştırdım kusura bakmayın. Bu kontrol mekanizması kamu kurumlarında manuel olarak yapılıyor ve çok zaman alıyor. Bunu yaptığımız takdirde çoğu kişinin iş yükü hafifleyecek. Onun için önemli. Şimdiden tekrar tekrar teşekkür ederi..Çok sağolun...