vba open

Excel Vers. ve Dili
2003 excel visual basic
arkadaşlar ve üstadlar ii çalışmalar sorum şu >>
visual basic tek başına açılabilir mi?
sorumun sebebi bir akdaşımızdan öğrendiğim yöntem
yöntem şu >>
visual basic teki herhangi bir userform'u export edip vba'ı açtıktan sonra userform'u import edince .exe'ye dönüşüyormuş ne kadar gerçek bilemem ama denemeye değer...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Peki exceli açmadan VB editörünü nasıl açacaksınız. Bence bu tip söylentilere inanmayın.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Matematik Öğretmeni VB,Excel-VBA,...
İlk olarak Visual Basic 6.0 da oluşturduğunuz formları Excelde açabilirmisiniz bilmem.Ben karşılaşmadım.Ama zaten buna gerek yok.Eğer Visula Basic 6.0 da program yapabildiyseniz bunu derleyerek kendinize ait bir program yapmışsınız demektir.
Excelde hazırladığınız userformlarınızı Visual Basic 6.0 a import edebilirsiniz.
Ama eğer Exceldeki userformlarınızı exceli açmadan(mantıken her halukarda açmak zorundasınız ki verdiğim örnek programda açıyor fakat arka planda siz göremiyorsunuz) çalıştırmak istiyorsanız aşağıda verdiğim başlıkta bu işi yapan bir program var.

Exceli Derlemek(Userformları exceli açmadan açma)

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
...........Ama eğer Exceldeki userformlarınızı exceli açmadan(mantıken her halukarda açmak zorundasınız ki verdiğim örnek programda açıyor fakat arka planda siz göremiyorsunuz) çalıştırmak istiyorsanız aşağıda verdiğim başlıkta bu işi yapan bir program var......................

Peki bu işlemi zaten exceli gizleyerek sadece userformu göstererekte yapmak mümkün. Bu programın getirdiği avantaj nedir? Örneğin derleme sonrası kodlara ulaşılmasını kesin olarak engelliyormu? Makrolar devre dışı bırakılırsa sonuç ne oluyor?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Bu programla sadece userformlar karşınıza çıkacak.Hiçbir şekilde ne excel nede macrolara ulaşmak mümkün değil.Eğer siz dosyanın hidden özelliğini kaldırıcı bir uygulama eklemezseniz.
Şöyle bir örnek verim;
Diyelimki bir çalışmanız var ve bu çalışmanızda Printwiev yada print özelliklerini sağlayan macrolarınız var.Bu macrolar çalıştığında excel i görebiliyorsunuz sadece bu özellikleri tabi.Özellikleri kapattığınızda excel kayboluyor ve siz kendi hazırlamış olduğunuz userformlarla başbaşa kalıyorsunuz.
Bu arada unutmadan exceli gizlemek için kullandığınız
Kod:
Application.Visible=false
kodunu unutmamanız gerekiyor.
Ha macroları devre dışı bırakınca ne oluyor sorunuza gelince :
Dediğim gibi exceli derlediğiniz zaman dosyanız artık bir .exe uygulaması biçimini alıyor ve uygulamayı çalıştırdığınızda karşınıza sadece userform çıkıyor.Başka hiçbir şey yok.Yani macroları etkinleştirme ile ilgili pencereyi görmüyorsunuz.
Program şu anda kurulu olmadığından örnek veremiyorum.Fakat çok küçük bir program olduğundan denemenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
İlginç bir program gibi görünüyor. Birara bir deneme yaparım.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Ben küçük bir deneme yaptım.
Aşağıdaki örnekte hem Excel ile hemde derlenmiş haliyle inceleme şansı bulacaksınız.
Fakat bir sorun var,hemen belirtmeliyim.Daha önce kullandığım versiyonda programın kapanışında excel karşıma çıkmıyordu.Bu versiyonunda bu hatayı galiba düzeltmeyi unutmuşlar.Fakat programı sürekli yeniliyorlar.Son versiyonunda düzeltilmiş olabilir.
Program ilk açılışta bir karşılama ekranı çıkacak.Geçmek için mouse ile tıklamanız yeterli.
Şunuda söylemeliyim,DoneEx programının kurulu olmadığı bilgisayarda sorun çalışıp çalışmadığını test etme şanşım olmadı.

Son düzenleme:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sadece klasörü eklemişsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe