VBA öğrenmek istiyorum.

gezgin-49

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-09-2028
arkadaşlar ben exceli ileri derecede öğrenmek istiyorum, galiba bunun yolu da VBA öğrenmekle oluyor, bu konu hakkında hangi kitapları okumam gerekiyor, bana bu konuda ne önerirsiniz, nereden başlamam gerekir, saygılar.

gezgin-49

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
22-09-2028
Sayın üstadlarım Visual Basic öğrenmem için önereceğiniz herhangi bir kitap yokmu? şu anda görev yaptığım yerde ne bilgisayar kursu var, ne de yazılım yönünde ileri derece bilgisi olan biri var, VBA' yı çok öğrenmek istiyorum, ama hangi kitabı alacağımı bilmiyorum, mesela VBA ile ilgili birçok kitap var, yeni başlayan bir için hangi kitap daha öğretici olur, lütfen yardımlarınızı bekliyorum, hepinize saygılar sunarım.

gezgin-49

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
22-09-2028
Sayın leventm ben sizin bu yazınızı daha önce okumuştum çok da hoşuma gitmişti, orada da belirttiğiniz gibi
Öncelikle şunu belirteyim VBA konusunda hevesli olmanız çok güzel. Bu merakınızdan hiç vazgeçmeyin.

1-VBA ile programlama öğrenmenin ilk kuralı bir hedefinizin olmasıdır. Yani bu dili ne amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Örneğin, çalıştığınız işletmede kağıt israfını ortadan kaldırmak ve verilere en hızlı şekilde ulaşmak için şu konuda bilgilerin tamamen pc ortamında saklanması konusunda bir program hazırlamalıyım demelisiniz.

2-Bence ikinci en önemli kural ne aramanız gerektiğini öğrenmenizdir. Öncelikle temel kaynaklara ulaşmanın yollarını aramalısınız. Bu konuda gerekirse kitaplara yönelmeli, varsa kursa gitmelisiniz. Ama en önemli kaynak internetin ta kendisidir. İnternette araştırma yaparken sıkıntı, bilgilerin çok dağınık halde yayılmış olmasıdır. Bu sebeple bilgiyi genel değil, konu bazında araştırmak gerekir. Elbette azda olsa yabancı dil bilgisi gereklidir. Kendimden örnek vereyim. Lise düzeyindeki ingilizce bilgimle internetten fazlasıyla istifade edebiliyorum. Bunun en büyük sebebi ne aradığımı bilmemdir. İşte sizinde bunu öğrenmeniz gerekiyor.
zaten tavsiyeleriniz içinde kitaplara başvurmak geçiyor, ben de bu nedenden dolayı internetten özellikle forumdan öğrendiğim kodlamaları kitaplarla hazmetmek istiyorum, gerçi elimde EXCEL MAKROLAR isimli bir kitap var makroyu güzel anlatmış ama ben başka kitaplar da okumak istiyorum, bu nedenle yardımlarınızı bekliyorum.saygılar.