Validation ile olusturulmuş listede harfe göre veri getirsin

X

xlsx

Misafir
Selam Arkadaşlar
ufak bi ayrıntı.daha önce sorulmuş olabilir.kısa bir arama yaptım bulamadım.
combobox şeklinde her hücrede bir listem var.validation ile oluşturulmuş.
A'dan Z'e bir uzun liste başlıkları içersinde seçim yaparken cursorü aşağıya indirip harfin sırasına göre seçim yapmak zorunda kalıyorum.
bu şekilde değil de direkt seçeceğim harfe basarak o harfla başlayan liste başlıklarına ulaşmak mümkün mü?
Ya da validation yerine basit bir alternatif var mı.Formül penceresindeki gibi harngi harfe tıklarsam o harf ile başlayan formülleri verecek bir validation listesi alternatifi?
Tşk.

Son düzenleme:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Tamamen fonksiyonlarla hazırlamış olduğum ekli dosyayı inceleyin. C1 hücresinde yazılan harfe göre yine C1 hücresindeki veri doğrulamadaki liste değişmektedir.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
X

xlsx

Misafir
tşk

Tamamen fonksiyonlarla hazırlamış olduğum ekli dosyayı inceleyin. C1 hücresinde yazılan harfe göre yine C1 hücresindeki veri doğrulamadaki liste değişmektedir.
çok tşk.tam istediğim gibi bir yöntem ve tam aradığım olay olmuş.Bunu düşünememiştim,:) ama iyi yol gösterdiniz.elinize sağlık..:)

Excel Vers. ve Dili
ms office 2010 ev
ms office 2007 iş
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08.01.2019
sn leventm eklemiş olduğunuz dosyada kullanılan veri doğrulaması çok güzel bir örnek. bu verileri başka sayfadan aldırabilirmiyiz yada bunu alan adı gibi tanımlayıp başka sayfada,dosyada veri aldırabilirmiyiz.
ilginize/ilgilenenlere çok teşkkürler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
sn leventm eklemiş olduğunuz dosyada kullanılan veri doğrulaması çok güzel bir örnek. bu verileri başka sayfadan aldırabilirmiyiz yada bunu alan adı gibi tanımlayıp başka sayfada,dosyada veri aldırabilirmiyiz.
ilginize/ilgilenenlere çok teşkkürler.
Değişken alanı, ad olarak tanımlayıp veri doğrulamada kullanabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2007
İki farklı hücredeki validasyonları ilişkilendirme

Arkadaşlar merhaba,

benim de iki sorum olacak. Öncelikle Levent eline sağlık isme göre sıralama çok güzel olmuş ama benim istediğim biraz daha farklı.

Örnekle anlatırsam daha kolay olur. Ben listede C harfine bastığımda C harfi ile başlayan ilk ismin olduğu yere gitsin istiyorum. Yani listede sadece C harfi ile başlayanlar gelmesin. Liste dursun sadece kişi C harfi ile başlayan ilk isme ilerlesin.

İkinci sorum ise eke koyduğum dosya ile ilgili. İki farklı hücredeki validasyon arasında bağlantı kurabilir miyim? Yani diyelim ki Adana bölgeyi seçtim, Adana bölgedeki distribütörler gelsin yan hücredeki validasyonda. Bu mümkün mü? Mümkünse ekteki dosyaya uygulayabilir misiniz?

Çok teşekkür ediyorum, herkese iyi çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
2007
Selam arkadaşlar,

Levent sana bir sorum olacak. Gönderdiğin dosyayı inceledim, validation list içine yazılan formülü de gördüm ancak Yücel'in sorduğu gibi ben de listeyi farklı bir sheetten çekmek istiyorum. Listeye isim de verdim ancak formül yine de çalışmadı. Nerde hata yapıyorum bi bakabilir misiniz?

Dosyayı ekte gönderiyorum.

İyi çalışmalar dilerim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekli dosyayı inceleyin.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Barfly

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2026 - Türkçe
26-02-2026
Sayın Levent Hocam,

Yaptığım bir çalışmada sizin çözümünüzü kullanmak istedim, formülünüz aşağıdaki şekilde;

DOLAYLI("'Unvan Listesi!A"&KAÇINCI(B1&"*";Unvanlar;0)&":A"&EĞERSAY(Unvanlar;B1&"*")+KAÇINCI(B1&"*";Unvanlar;0)-1)

Buna göre sabit listenin Ad Tanımlama ile "Unvanlar" olarak Ad Tanımlama'dan tanımlanmış olması gerekiyor. Benim çalışmamda bu liste sürekli arttığı için sabit bir tanımlama yapılamıyor. Bu formülü değişken listeye uyacak şekilde revize edebilir miyiz?

Teşekkürler,

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Unvanlar olan kısmı,

='Unvan Listesi'!$A:$A

Şeklinde tüm sütunu kapsayacak şekilde tanımlayabilirsiniz.

Yada dinamik alan olarak,

Kod:
=KAYDIR('Unvan Listesi'!$A$1;0;0;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY('Unvan Listesi'!$A:$A);1)
Formülünü tanımlamaya yazabilirsiniz..

.

Barfly

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
26-02-2026
Ömer Bey,

İlginiz için teşekkür ederim, fakat ekte sunduğum çalışmada Talimat sayfasında W46 hücresine bunu bir türlü uygulayamadım. ALICI_FIRMA sayfası M1 hücresine başvuruyor, yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler,

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Eklediğiniz dosya bozuk.

Barfly

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
26-02-2026
Ömer Bey,

Dosya açılıyor ama 2007 olduğu için sanırım sorun oldu, iki versiyonunu da ekte bulabilirsiniz.

Teşekkürler,

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
W46 daki doğrulamanın formülünü aşağıdaki gibi değiştiriniz.

Kod:
=DOLAYLI("'ALICI_FIRMA'!M"&KAÇINCI(W46&"*";DOLAYLI(ALICI);0)+1&":M"&EĞERSAY(DOLAYLI(ALICI);W46&"*")+KAÇINCI(W46&"*";DOLAYLI(ALICI);0))
Ayrıca W46 da doğrulamada;

Girdi İletisi ekranındaki "Hücre seçildikten sonra girdi iletini göster" seçeneğindeki işareti ve
Hata Uyarısı ekranındaki "Geçersiz veri girdikten sonra hata uyarısını göster" seçeneğindeki işaretleri pasif yapınız.

.

Barfly

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
26-02-2026
Ömer Bey,

İlginiz için çok teşekkür ederim, çok işime yaradı.

Saygılarımla,

Excel Vers. ve Dili
Office 2007-Türkçe
Merhabalar

Levent Bey'in gönderdiği formüle göre farklı bir sayfadan veri doğrulama yaparken formülde bir hata alıyorum. Ekteki dosyada formülü d6 hücresine uygulamak istiyorum. Fakat bir türlü yapamadım.

Teşekkürler

Ekli dosyalar