userformda bir seferde girilen çoklu kayıtları listviewde görmek

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-07-2025
tüm forumu taradım ama böyle bir soruyla karşılaşmadım (hayret soran olmamış :) ). Bir ihracat kayıt database yapmak istiyorum. Yalnız kayıt sistemiyle ilgili şöyle bir sorun var. Bir faturaya birden çok kayıt giriliyor, ben bu kayıtların fatura numarasına bağlı olarak database sayfasına kaydedilmesini istiyorum. Kayıt yapılırken, örneğin 1.kaydı yaptınız, userformun altında bulunan listviewde (veya bir başka liste nesnesi olabilir) kayıt görülsün. 2.kayda geçip tamamladığınızda aşağıdaki pencerede 1.ve 2.kayıtlar görülsün, kaç kayıt eklenirse listenin hepsini göstermesini, hatta hata yapıldığında silinmesini (mesela kayıt edilen satır üzerine çift tıklayarak olabilir) istiyorum. en son kaydet tuşuna basıldığında fatura nosunu referans alan kayıtlar database sayfasına kayıt edilecek. Kayıt işini hallederim ama aktif liste işini nasıl yapabiliriz yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
arkadaşlar bir fikri olan varmı?

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
sadece hatırlatma için tekrar soruyorum: fikri olan var mı?

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
yardım edebilecek kimse yok mu gerçekten? ümidimi kaybediyorum artık :(

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Bence, program mantığını biraz değiştirmelisiniz.

Fatura, İrsaliye, Sipariş fişi vs çoklu satır barıdırabilecek formlar için, hali hazırda kullandığınız TextBox'lardan veri girişi verimsiz olacaktır.

Spreadsheet nesnesini Userformunuza ilave ettiğinize göre;

Fatura No, C/H Ünvanı, Tarih vs. bilgileri TextBoxlar aracılığı ile, diğer satır karakterli verileri de Spreadsheet aracılığı ile girebilirsiniz.

Dediğiniz gibi, yeni kayıt için Textboxlara veri girme ve sonrasında Spreadsheet aktarma veyahut çift tıklama ile eski verileri Textboxlara çekme, orada düzenleyip tekrar spreadsheet'e atma, kulağı tersten göstermek olur.

Anlattığım şekilde bir mantık kurgularsanız, çok daha hızlı ve pratik bir çalışma ortamı yakalamış olursunuz.

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
Bence, program mantığını biraz değiştirmelisiniz.

Fatura, İrsaliye, Sipariş fişi vs çoklu satır barıdırabilecek formlar için, hali hazırda kullandığınız TextBox'lardan veri girişi verimsiz olacaktır.

Spreadsheet nesnesini Userformunuza ilave ettiğinize göre;

Fatura No, C/H Ünvanı, Tarih vs. bilgileri TextBoxlar aracılığı ile, diğer satır karakterli verileri de Spreadsheet aracılığı ile girebilirsiniz.

Dediğiniz gibi, yeni kayıt için Textboxlara veri girme ve sonrasında Spreadsheet aktarma veyahut çift tıklama ile eski verileri Textboxlara çekme, orada düzenleyip tekrar spreadsheet'e atma, kulağı tersten göstermek olur.

Anlattığım şekilde bir mantık kurgularsanız, çok daha hızlı ve pratik bir çalışma ortamı yakalamış olursunuz.

İlginiz için teşekkürler hocam. Yalnız benim spreadsheet konusunda bilgim sadece sayfada varolan verileri spreadsheet nesnesine çekmek üzerine, söylediğiniz gibi satır verilerini spreadsheet nesnesinde nasıl kaydettireceğim? Ek olarak, database sayfasında kaydettiğim verileri, standart bir form üzerinde geriye yönelik inceleyebilmek istiyorum. Söylediğinizi yaparsam bunu nasıl yapacağım? dediğiniz gibi pratik bir şey yapmak istiyorum, ama muhasebeye yönelik herşey (format veya akış diyelim) bana yabancı, o yüzden yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim.

ASMET67

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
30-11-2027
Formunuzu biraz inceledim ama bana karışık geldi.
Userform1 formunun içindeki kotlarda Set s1 = Sheets("DOKTIPI") komutu var ve çalışma dosyanızda bu isimde bir sayfanız yok.

ayrıca database sayfanızdaki sutun başlıklarında ödeme şekli , Bakka ve benzeri bilgiler var ama bu bilgileri gireceğiniz formda alanlar yok.
Biraz sadeleştirebilirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
Formunuzu biraz inceledim ama bana karışık geldi.
Userform1 formunun içindeki kotlarda Set s1 = Sheets("DOKTIPI") komutu var ve çalışma dosyanızda bu isimde bir sayfanız yok.

ayrıca database sayfanızdaki sutun başlıklarında ödeme şekli , Bakka ve benzeri bilgiler var ama bu bilgileri gireceğiniz formda alanlar yok.
Biraz sadeleştirebilirseniz yardımcı olmaya çalışayım.
Haklısınız belirtmedim kodları henüz dikkate almayın, dosya şu an sadece görüntü olarak işleyişi gösteriyor. kodlar benim daha önce yaptığım benzer bir veritabanı programına ait.amacım şu; ihracat için bir fatura kesilecek ve bu faturaya bağlı bilgiler var (fatura no, parça no, birim fiyat vb.) fatura no ve otomatik kayıt no referans olacak şekilde database sayfasına kaydetmek istiyorum. geçmişe yönelik kayıtları görmek içinde örnek fatura sayfasındaki formatta bir sayfa yapıp database sayfasından makroyla çağıracağım. Ferhat hocamın söylediği referans olacak sabit bilgileri textboxta, satır bilgilerini (parça no, fiyat vb) spreadsheette girmem gerektiği idi. ama ben spreadsheetten nasıl veri girilir bilmiyorum. bu konularda yardım ederseniz sevinirim.

ASMET67

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
30-11-2027
Ferhat hocamın söylediği referans olacak sabit bilgileri textboxta, satır bilgilerini (parça no, fiyat vb) spreadsheette girmem gerektiği idi. ama ben spreadsheetten nasıl veri girilir bilmiyorum. bu konularda yardım ederseniz sevinirim.
Ben spreadsheette nesnesini kullanışsız olduğu düşüncesindeyim. Bir bilgisayarda çalışıyor başka bir bilgisayarda çalışmıyor hata veriyor.
Benim Tercihin Herşehi form üzerinden girilmei. Hatta sabit verileri Combobox' aldırarak yazım hataları önüne geçmek. Kullnıcı girişlerinde yazım hataları olabiliyor.

Size örnek olması için spreadsheet çalışması ekliyorum.

Ekli dosyalar

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
Ben spreadsheette nesnesini kullanışsız olduğu düşüncesindeyim. Bir bilgisayarda çalışıyor başka bir bilgisayarda çalışmıyor hata veriyor.
Benim Tercihin Herşehi form üzerinden girilmei. Hatta sabit verileri Combobox' aldırarak yazım hataları önüne geçmek. Kullnıcı girişlerinde yazım hataları olabiliyor.

Size örnek olması için spreadsheet çalışması ekliyorum.
sayın asmet 67, sayın ferhat pazarçevirdi

Ekteki dosyada göreceğiniz gibi, ilk 2 kayıt abc firmasına, sonraki 2 kayıt vfr firmasına ait diyelim. Aşağıda görülen ekranda sabitleri girdim. Satır bilgilerini girdiğimde her satıra o faturaya ait sabit bilgileride kaydetmeli. Ama gönderdiğiniz dosyadan anladığım kadarıyla spreadsheet nesnesinde combo box mantığı veya veri doğrulama mantığı ile seçim yaptıracağım bir liste koyamıyorum. Elle yazılırsa hatalar olacaktır, aynı parça için farklı (hatalı olan) birçok kayıt olabilir.Benim merak ettiğim her satır kaydı için tüm bilgiler tek tek girilmeli mi? yoksa önce bir ön formda sabit bilgiler girilip daha sonra aşağıdaki formda satır bilgileri girilse daha mı iyi olur? anlayacağınız gibi sistem kurmaya çalışıyorum bu beni zorluyor. Önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
sayın asmet 67, sayın ferhat pazarçevirdi

Ekteki dosyada göreceğiniz gibi, ilk 2 kayıt abc firmasına, sonraki 2 kayıt vfr firmasına ait diyelim. Aşağıda görülen ekranda sabitleri girdim. Satır bilgilerini girdiğimde her satıra o faturaya ait sabit bilgileride kaydetmeli. Ama gönderdiğiniz dosyadan anladığım kadarıyla spreadsheet nesnesinde combo box mantığı veya veri doğrulama mantığı ile seçim yaptıracağım bir liste koyamıyorum. Elle yazılırsa hatalar olacaktır, aynı parça için farklı (hatalı olan) birçok kayıt olabilir.Benim merak ettiğim her satır kaydı için tüm bilgiler tek tek girilmeli mi? yoksa önce bir ön formda sabit bilgiler girilip daha sonra aşağıdaki formda satır bilgileri girilse daha mı iyi olur? anlayacağınız gibi sistem kurmaya çalışıyorum bu beni zorluyor. Önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.
güncelleme...

ASMET67

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
30-11-2027
Databse sayfasında örnek doldurulmuş ve tanımalar sayfasınada sabitleriniz örnek olarak girildiği bir dosya gönderilseniz onun üzerinden çalışmaya başlıyalım.

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
Databse sayfasında örnek doldurulmuş ve tanımalar sayfasınada sabitleriniz örnek olarak girildiği bir dosya gönderilseniz onun üzerinden çalışmaya başlıyalım.
hatamı mazur görün lütfen dosyayı eklememişim, ekte göreceğiniz dosyada örnek kayıt yaptım ve detaylı açıkladım. ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

ASMET67

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
30-11-2027
Size dosya gönderiyorum.
Soru dosya sayfasında size yönelttiğim sorular var.diğer dosyada çalışmanın alt yapısını oluşturmayı düşündüğüm dosya var.
inceleyip cevaplarsanız devam edelim.

Ekli dosyalar

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
Sorularınızı ekteki dosyada cevaplamaya çalıştım. Ayrıca planladığım akışıda resimlerle anlattım. İlginize tekrar teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
sayın asmet67

bir gelişme var mı? merakla yolunuzu gözlüyorum :)

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olabilecek kimse var mı?

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
forumdan bir üstat "senin bu dediğin yapılmaz, bu işi şöyle yapmalısın" veya "sana bu konuda yardımcı olamayacağız" demediği sürece sormaya devam edeceğim, lütfen forum yöneticisi arkadaşlar "flood" yaptığımı düşünmesin.

tekrar soruyorum arkadaşlar aşağıdaki konuda bir fikri olan var mı?

Alıntı:
ockucukay tarafından gönderildi

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
forumdan bir üstat "senin bu dediğin yapılmaz, bu işi şöyle yapmalısın" veya "sana bu konuda yardımcı olamayacağız" demediği sürece sormaya devam edeceğim, lütfen forum yöneticisi arkadaşlar "flood" yaptığımı düşünmesin.

tekrar soruyorum arkadaşlar aşağıdaki konuda bir fikri olan var mı?
Bu açıklamanızdan sonra "flood" algılamayız ... :)

Ben konuyu, Asmet adlı üyemizin üstelendiğini görünce; müdahale etmek istemedim.

Sorunuz yanıtsız değil veya "Yapılmaz" diye de bir cevabı yok ...

Ama biraz uğraş gerektiriyor ... Sorun; Spreadsheet kullanımı değil.. Hatta Spreadsheet, bunun için en uygun nesne (DataGridleri saymazsak tabi) ... Veri Yönetimine (Yeni Kayıt, Güncelleme, Silme vs) ilişkin bir çok kod yazılmasını gerektirdiğinden, diğer sorularda olduğu gibi anlık çözüm beklemeyiniz.

Üstelik benim veya diğer arkadaşların ürettiği örnek bir projeden, kendinize adaptasyon da zor olabilir ...

Konu hakkında, benim gördüğüm dezavantajlar bunlar .. Geri kalan herşey halledilir ...

ockucukay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
02-07-2025
Bu açıklamanızdan sonra "flood" algılamayız ... :)

Ben konuyu, Asmet adlı üyemizin üstelendiğini görünce; müdahale etmek istemedim.

Sorunuz yanıtsız değil veya "Yapılmaz" diye de bir cevabı yok ...

Ama biraz uğraş gerektiriyor ... Sorun; Spreadsheet kullanımı değil.. Hatta Spreadsheet, bunun için en uygun nesne (DataGridleri saymazsak tabi) ... Veri Yönetimine (Yeni Kayıt, Güncelleme, Silme vs) ilişkin bir çok kod yazılmasını gerektirdiğinden, diğer sorularda olduğu gibi anlık çözüm beklemeyiniz.

Üstelik benim veya diğer arkadaşların ürettiği örnek bir projeden, kendinize adaptasyon da zor olabilir ...

Konu hakkında, benim gördüğüm dezavantajlar bunlar .. Geri kalan herşey halledilir ...
Cevap yazan elleriniz dert görmesin :)

Bende zaten sizden "takıldım kaldım, nolur bir kod yazın sorunu çözelim" gibi bir istekte bulunmadım, bulunamam da zaten hazırcılık olur düşüncesindeyim. Daha önce sayın recep ipek ve levent menteşoğlu'nun yardımlarıyla veri yönetimi çalışması (döküman kontrol database) yapmıştım. benim derdim sistemi kuramamaktı.

Bu kısa girizgahtan sonra ben kendi kurduğum sistemi kısaca anlatayım, siz de kendi fikrinizi söyleyin. sistemi kararlaştırdıktan sonra kodlamaları yapmaya başlarım, takıldığım yer olursa sizi yine rahatsız ederim.

faturanın kaydı sırasında otomatik bir sıra numarası kullanacağım. bu sıra numarası spreadsheette her satır için otomatik verilecek. bu satır kayıt numarası hiç bir halde (kayıt silme hali sadece fatura kaydı tamamen bitirilmeden yapılabilmeli, fatura kesildikten sonra silme yapılmamalı) silinmemeli.

kayıt yapıldıktan sonra geçmiş kayıtları görmek içinde fatura numarası comboboxtan seçildikten sonra ait olan bilgiler tekrar spreadsheete getirilebilir.

umarım detaylı anlatabilmişimdir. değerli fikirlerinizi bekliyorum.