UserForm veri Girişi

Excel Vers. ve Dili
2003
Merhaba Ustalarım ve Arkadaşlarım UserFormlarda Yapmak istediğim bir işlem var ama bir türlü beceremedim. Yapmak istediğimi size ekte yollamaktayım.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

mustafakoker

MUSTAFA KÖKER
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office ev ve iş 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-07-2024
Sayın Asmirk formunuzu hazırladım fakat içindeki kod atamalarını bende bilmiyorum texboxlara yazı yazdığında excele atmıyor yani o konu hakkında yardımcı olamayacağım ama en azından bu forum üzerinden çalışma yapıp sizin
istediğiniz şeyi yapacak arkadaşlar vardır sabırla beklemenizi tavsiye ederim

İyi günler

Ekli dosyalar

fedeal

Banned
Excel Vers. ve Dili
2003 tr
sorunuzu arşivimindeki kodlardan uyarlayarak yaptım. siz kodlara ekleme yaparak genişletin iyi calışmalar. kodlar alıntıdır yazanlara tekrar teşekkürler.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003
İlginize ve alakalarınızı teker teker teşekkürlermi sunarım yalnız mesela ihracatla ilgili girişlerde liste ihtiyacım var mesela text box a ülke ismi girecem, ülke text_boxına gelince benim bütün ülkelerimin listesi çıkıp benim seçeceğim ülkeyi oraya yazmasını aktar tuşuna bastıktan sonra nasıl sağlıyabiliriz. Aynen vediğim örnekteki veri dorulamadaki gibi girilmiş değerler zaten hazır orada mevcut seçtiğim zaman karşıma çıkıyor.Çünkü Excel hücrelerinde süzme yaptığım zaman aynı şekilde yazılmış isimler aynen sıralanıyor. Eğer bir listeleme olursa hazırlamış olunan listedeki veriler girildiği için aynen süzmede de farklı isimler olmaz. Mesela ülke ismi girilirken Birisi Almanya Diğeri Alamanya girebilir. Doğal olarak aktarma yaptıktan sonra ecxel ortamında süzdüğümüz zaman almanyayı karşımıza çıkacak ,alamanya olanlar çıkmıyacak ve maliyet hesabı yaparken problem olabilecek.

Bu konuda yardımcı olabiilrseniz sevinirim

Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
2003
Arkadaşlarım ve ustalarım örnektede gözterdiğim gibi userformda Ülkesi kısmındakı comonbox' hazırda ülke isimlerini aynen veri doğrulamadaki gibi ülkeleri girebilir miyiz? yani oka bastığımız zaman zaten ülkeler karşıma çıkabilir mi? Ve istediğim ülkeyi oradan seçebileyim.

Saygılarımla

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 türkçe
Ülke isimlerini dosyaya yazarsan yardımcı olunur.

fedeal

Banned
Excel Vers. ve Dili
2003 tr
sayfa2 veri sayfan oldu oraya istedigin kadar ülke ismi,ürün kaydedebilirsin

ayrıca bundan sonra şöyle bir problemin olabilir. ComboBoxlarla veri aktarırken aktardıgın sayısal degerse hüçreye metin olarak saklanan sayı olarak atar.buda hücrelerle matematiksel işlem yapamnı engeller. bunu engellemek için sayısal deger içerecek ComboBoxa

Sheets("sayfa3").Range("A" & Bos_Satir).Value = cdbl(ComboBox2)

ilave et koda ancak bu seferde o combobox boş olursa aktarırken hata verir. iyi calışmalar.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003
sayfa2 veri sayfan oldu oraya istedigin kadar ülke ismi,ürün kaydedebilirsin

ayrıca bundan sonra şöyle bir problemin olabilir. ComboBoxlarla veri aktarırken aktardıgın sayısal degerse hüçreye metin olarak saklanan sayı olarak atar.buda hücrelerle matematiksel işlem yapamnı engeller. bunu engellemek için sayısal deger içerecek ComboBoxa

Sheets("sayfa3").Range("A" & Bos_Satir).Value = cdbl(ComboBox2)

ilave et koda ancak bu seferde o combobox boş olursa aktarırken hata verir. iyi calışmalar.
Çok Teşekkür ederim :)

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Bu sorunun cevabı bende fakat iş yerindeki bilgisayarda kayıtlı yarın burayada eklerim.Saygılarımla

Aşağıdaki kodlar işine yarar ama ilaveleri kendin yapmalısın

Private Sub cmdgemikaydet_Click()
Sheets("ACENTA").Select ' yeni yazdım
For Each ayni In Range("B2:B100")
If ayni.Value = TextBox1.Value Then
MsgBox " BU GEMİ ADI KAYITLARDA VAR "
Exit Sub
End If
Next ayni

Range("A2").Select

Do While Not IsEmpty(ActiveCell)
ActiveCell.Offset(1, 0).Select