Userform ile verileri yönetmek

Excel Vers. ve Dili
2007
Sizlerden bir isteğim var ufak bir program gibi birşey.Konunun yerini doğru mu açtım bilmiyorum ama yanlışsa kusura bakmayın.yetkiliden düzeltmesi rica ediyorum.Bu dediğim şey galiba excelden yapılabilir yada bir exe uzantısı mı olur.(Yazdığım tüm -cek,-cak ile biten cümlelerin hiçbiri emir ifade etmemektedir.lütfen yanlış anlamayın.bana sanki yapın edin kesin gibi oldu)Bu programa tıkladığımda sadece bu program açılacak (excel vs. başka birşey açılmayacak.yani bu şekilde çok basit olarak sadece bir kare.Lütfen yardım edin,bana yardımı olacak görüşlerinizi de esirgemeyin lütfen.
1=Yeni bir kelime yada cümleyi eklemek için birinci kutuya yazağım,istediğim kelimeyi,anlamını da anlam kutusuna yazacağım.Sonra ekle butonuna tıklamayla resimdeki(resim 3) gibi kelimeler kelimenin altına anlamlar da anlamların altına sıralanacak.yani (resim 2)deki gibi.Ama kelimeler Adan Zye sıralacak.
2=önceki girilmiş bir değeri düzenlemek için,kelimeyi kelime kutusuna yazacağım sonra Bul butonununa bastığımda karşıma kelime ve anlamı gelecek sonra anlamını değiştirdikten sonra düzenle butonuna bastığımda önceki değerlerle değiştirecek mesela A34 ve B34 ü değiştirecek yeni bir sıra eklemeyecek.
3=girilmiş bir değeri silmek içinde o kelimeyi aradığımda işte karşıma kelime ve anlam çıkacak sonra sonra silecek mesela A3 e yazdığım kelime ve B3e yazdığım anlamı yanlış silince 3. satır silinecek.Silindikten sonra A2,B2 ile A4,B5 arasında boşluk olmayacak,yani yukarı kayacak,
4=sol köşedeki aç butonu programın kaynak dosyasını seçeceğimiz yani excell dosyasını.Bir kere seçince birdahaki seçime kadar değişmesin yani sürekli aç demeğim.(bu 4 olmasa da olur,yani sürekli tek değişmez excell dosyası olsa da olur,ama olsada güzel olur)

Teşekkür ederim,mesajımı okuduğunuz için.
Saygılarımla...

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekte konuyla ilgili örnek bir dosya hazırladım. İncelermisiniz.

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
Yanıt

Küçük bir örnekte ben hazırladım
Kod:
Private Sub CommandButton1_Click()
Dim SON As Integer
If TextBox1 = "" Then
MsgBox "Önce veri girmelisiniz", vbInformation
Exit Sub
End If
SON = Cells(65536, "A").End(xlUp).Row + 1
Cells(SON, "A") = TextBox1
Cells(SON, "B") = TextBox2
TextBox1 = ""
TextBox2 = ""
End Sub
Private Sub CommandButton2_Click()
Dim SAT As Integer
For SAT = 2 To Cells(65536, "A").End(xlUp).Row
If Cells(SAT, "A") Like TextBox1 & "*" Then
TextBox1 = Cells(SAT, "A")
TextBox2 = Cells(SAT, "B")
Cells(SAT, "A").Select
End If
Next
End Sub
Private Sub CommandButton3_Click()
If TextBox1 = "" Then
MsgBox "Önce veri seçmelisiniz", vbInformation
Exit Sub
End If
ActiveCell = TextBox1
ActiveCell.Offset(0, 1) = TextBox2
TextBox1 = ""
TextBox2 = ""
End Sub
Private Sub CommandButton4_Click()
If TextBox1 = "" Then
MsgBox "Önce veri seçmelesiniz", vbInformation
Exit Sub
End If
ActiveCell.EntireRow.Delete SHIFT:=xlUp
TextBox1 = ""
TextBox2 = ""
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2007
Cevaplarınıza minnettarım fakat ben excel yada kodlar konusunda çok cahilim hiçbirşey bilmiyorum.teşekkürler.
ben ilk önce o zaman bu yazıyı okuyum syn Şaban Hoca nın hazırladığı pdf yi de indiriyim ondan sonra sizden tekrar yardım isteyim.Php ye de biraz bakıyımhttp://www.excel.web.tr/showthread.php?p=300138#post300138

Son düzenleme: