Userform ile sayfalarda veri arama

Merhaba,
bir problemim var. mevcut excel de sheetlerim var. Bu sheetlerde (örnek olarak iki adet koydum) bulunan part numberları aratarak karşılarında bulunan Set position ları bulup ekrana yazmak istiyorum.
Barcode scanner ile partnumberlar okutulacağı için ve çok fazla sayıda tekrar yapıalacak bir iş olduğu için bunun için bir user forma tasarlamam gerektiğini düşünüyorum fakat bu konuda çok fazla bir bilgim yok.
User formada comboboxta excel dökümanında bulunan tüm sheetlerin isimlerinin yüklenmesini istiyorum. Daha sonra buradan seçilecek olan sheette textboxa barcode readerdan okutulacak olan partnumber aratılarak karşısında bulunan Setposition bilgisi aşağıda bulunan listboxa veya başka bir yere yazılsın(birden fazla da olabilir). Yalnız barcode reader da okutma yapıldıktan sonra tab tuşuna otomatik olarak basıyor o yüzden command button koydum. textboxtan command buttona geçtiğinde bu arama işlemini yapıp listboxa bulduğu veriyi yazması(bulamıyorsa böyle bir kayıt yok şeklinde uyarı) sonrasında otomatik olarak textboxa setfocus yapıp yazılı bilgiyi işaretleyerek beklemesi için ne yapmam gerekiyor.
Bu konuda yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim. Benim için ve bu listeyi kullanan operatörler için çok büyük kolaylık olacaktır.
Saygılar

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Sanırım ekteki dosya gibi birşey istiyorsunuz.

teşekkürler

Teşekkürler yapmak istediğim şey böyle fakat textbox1_change yapınca partnumber birden fazla karakterli olduğundan barcode reader da okunan bilgiyi tek tek harfleri yazarak girdiğinden sonkarakteri yazılı oluyor ve sonuçta birşey bulamıyor. burada textbox1 lost focus kullanabilirsek aradığım şey olacak gibi. Birde ben yapmak istediğim programda çok fazla sheet olacak ve bazen ekleme ve çıkarma yapacağım. Herhalde otomatik olarak eklediğim , çıkarttığım sheetlerde de aynı işlemi yapabilirim. sonolarak normalde bu dataları bir programdan alıyorum ve 1. sütun set position ikinci sütun partnumber. program daha kolay olsun diye bu şekilde yerlerini değiştirdim. bunu ilk sütun set position ikinci sütun partnumber olacak şekilde yapmamız mümkün mü?
Tekrar teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Ekli dosyanızı inceleyiniz.

...

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excell 2003 türkçe
ripek dosyayı açtım kaspersky antivirüs uyarısı geldi uyarıya atla dedim. Userform düğmesine bastım. Ancak en üstteki 1 yazan açılır liste ile alttaki kapat düğmesi çalışmadı...

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Dosya içersinde Script kelimesi geçtiği için antivirüs programı bunu virüs olarak algılamış olabilir.

Dosyadaki butonların çalışmaması durumunuda düzelterek yenisi ile güncelledim.

Bilginize.

userform

teşekkürler
tam istediğim gibi olmuş. Fakat combobox'tan seçim yapamıyorum birde command buttonlara tıklama da yapamıyorum. vakit bulabilirsen bakar mısın?

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Güncellediğim son dosyayı inceleyiniz.

teşekkürler

Teşekkürler mesaj yamadan önce mesajlara bakmamıştım. şimdi herşey tamam. Yalnız user form buttonunu home adında bir sheete copyaladım ve bu home sheeti de comboboxta çıkıyor codelardan senin eklediğin işlem yerine home yazıyorum ama yine gözüküyor. ne yapabilirim.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Kodlarınızı buraya ekleyebilirmisiniz?

userform

son yaptığım dosyayı gönderiyorum. yapmak istediğim verilerle. fakat comboboxtaki aşağılarda bulunan sheetleri seçtiğimde (ODU_C53013S1_TB_ORTAK_B) gibi arama sonucunu bulamıyor. İlk üç sheetteki partnumberlar rakam olduğu için program karşılarında bulunan set position bilgilerini buluyor fakat diğer sheetlerdeki part number bilgileri harf ile başladığından bulamıyor. (Arama fonksiyonu (commandbuton1) sayısal veri aramak için hazırlanmış olabilir bu sebeple bulamıyor olabilir diye düşünüyorum)
ayrıca textbox' a copy paste ile yapıştırdıktan sonra tab tuşuna bastığımda arama butonunu aktif oluor ve arama yapıp textboxa focus olmuyor.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
If (a(i, 2)) = Val(TextBox1.Value) Then

kodunu

If (a(i, 2)) = TextBox1.Value Then

olarak değiştirin.

userform

Teşekkürler. Bu sefer de harfle başlayan partnumberları buluyor. rakam olan partnumberları bulamıyor.
Ne yapabilirim.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Kodları aşağıdaki şekilde değiştiriniz.

Kod:
Private Sub CommandButton1_Click()
Dim a, i As Long, b(), n As Long
Set s1 = Sheets(ComboBox1.Value)

With s1.Range("a2").CurrentRegion.Resize(, 2)
     a = .Value
End With
If IsNumeric(TextBox1) Then
veri = Val(TextBox1)
Else
veri = TextBox1
End If
With CreateObject("Scripting.Dictionary")
     .CompareMode = vbTextCompare
     For i = 2 To UBound(a, 1)
          If (a(i, 2)) = veri Then
             n = n + 1
             .Add n, a(i, 1)
          End If
     Next
    Me.ListBox1.Clear
    If .Count = 0 Then
    Me.ListBox1.AddItem "!!! Aranan SetPosition Bulunamadı !!!"
    Else
    Me.ListBox1.List = .Items
    End If
End With

Set s1 = Nothing

With Me.TextBox1
        .SetFocus
        .SelStart = 0
        .SelLength = Len(.Text)
        .SetFocus
End With
End Sub

userform

Teşekkürler
Şu an program çalışıyor. Tek yapmam gereken Textbox1'den barcode okutulduktan sonra tab tuşuyla commandbuttona gittiğinde arama yapıp tekrar text boxa focus olması fakat bu olmadı galiba. (Textboxta tab tuşuna bastığında işaret commandbuttonda kalıyor.)
Şimdilik böyle idare etmeye çalışacağız artık.
Tekrar teşekkürler

userform

selam
arama büyük/küçük harf ayrımı dikkate alınarak yapılıyor. Partnumber genelde büyük harf olduğundan küçük harf yazıldığında bulmuyor. Bunu nasıl düzeltebiliriz.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
If (a(i, 2)) = veri Then

satırını

If UCase(a(i, 2)) = UCase(veri) Then

olarak değiştirin.

teşekkürler

teşekkürler şu an yapmak istediklerimin tamamı oldu galiba. yardımcı olan herkese teşekkürler.