üç kritere süzme işlemi

Excel Vers. ve Dili
ms office 2010 ev
ms office 2007 iş
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08.01.2019
ekli dosyada 3 kritere göre süzme işlemi yapmak istiyorum. ilgilenenler çok teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Sn. yucel baygul dosyanız ekte.Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Alternatif.
Formüllerle yapıldı.
Ekli dosyayı inceleyiniz.:cool:

Excel Vers. ve Dili
ms office 2010 ev
ms office 2007 iş
08.01.2019
sn meslan, sn Evren Gizlen ilginize teşekkürler.
sn meslan sizin çözümünüz kullanıcı tanımlı sanırım. tabloyu taşıdığımda yerlerini değiştirdiğimde hata veriyor.
sn Evren Gizlen sizin çözümünüzde sadece seçilen tarihin ayına ait gelirleri süzdürmüşsünüz. oysa dosyada G3 hücresinde o aya ait bir tarih, H3 hücresinde ödeme şeklini seçiyoruz ve I3 hücresinde gelirin tipi seçiliyor. süzmenin bu üç seçime göre olmasını istiyorum. eğer mümkünse bu yerleşik fonksiyonlarla olmalı.
ilginize/ilgilenenlere çok teşekkürler

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Alternatif olarak ekteki örnek dosyayı incelermisiniz.

Not: Kullandığım formülü Sn. Aladin AKYÜREK beyin bir çalışmasından alarak sizin dosyanıza uyarladım.

Son düzenleme:

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Örnek dosyanız ektedir.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Ali hocam merhaba.
Burada yazdılmış olan E sütunundaki formülde AY(A2) formülü kullanılmış.
Peki A2'deki ay 2007 nin şubat ayı olsa gene listelenmiyecekmi?Oysa H3 teki ay 2008'in ocak ayına ait.Bu durumu değerlendiripte nasıl bir çözüm sunarız.
Ayrıca E sütununun kullanmadan nasıl yapabiliriz.Ben topla.çarpım denedim olmadıda ,onun için böyle yapılmış şekilde yaparsanız memnun olurum.
Saygılar ,iyi çalışmalar.:)

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Tamam.Korhan hocam dediğim şekide cevaplamış.
Teşekkür ederim.:)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Arkadaşlar bir hücredeki dizi özelliğini yanlışlıkla kaldırmışım. Üstteki mesajımdaki dosyayı revize ettim.

Excel Vers. ve Dili
ms office 2010 ev
ms office 2007 iş
08.01.2019
sn Korhan Ayhan, sn Ali, sn Evren Gizlen ilginize teşkkürler. problem halledilmiş görünüyor.
1. bu süzme işleminin kriter sayısını arttırmak mümkünmüdür.
2. kriter seçimindeki hücreleri boş bırakarak krite sayısını azaltmak mümkünmüdür.
(Örneğin bu dosyada H3 hücresindeki ÖDEME ŞEKLİ (NAKİT/KREDİ) boş bırakılarak süzme işlemin de hem NAKİT hem KREDİ birlikte olabilirmi?)
bu arada sn. Aladin AKYÜREK' e de yapmış olduğu çözümden dolayı çok teşşekkür ederim.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Ali hocam merhaba.
Burada yazdılmış olan E sütunundaki formülde AY(A2) formülü kullanılmış.
Peki A2'deki ay 2007 nin şubat ayı olsa gene listelenmiyecekmi?Oysa H3 teki ay 2008'in ocak ayına ait.Bu durumu değerlendiripte nasıl bir çözüm sunarız.
Ayrıca E sütununun kullanmadan nasıl yapabiliriz.Ben topla.çarpım denedim olmadıda ,onun için böyle yapılmış şekilde yaparsanız memnun olurum.
Saygılar ,iyi çalışmalar.:)
Evren Bey,işlerim nedeni ile geç cevap yazdım. Ekledim dosyada yardımcı sütunu Yücel Bey örnek dosyasında kullandığı için o şekilde yazdım yardımcı sütun ve hücreler dizi formülüne içine dahil edilebilir ama hacimli dosyalarda listele işi geç olacaktır. Bu nedenle tavsiye ettiğim bir yöntem değildir.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Sn. yucel baygul,

Tabiki kriter sayısını (yardımcı sütun kullanarak) artırmak mümkün. Fakat Sn. Ali beyinde belirttiği gibi dosyanızın hacmi büyüdükçe listeleme işlemi uzun sürecektir. Ekteki dosyada üç kriterden istediğinizi seçerek listeleme yapabilirsiniz. Umarım faydası olur.

Ekli dosyalar