topla.çarpım hatası

arkadaşlar küçük bir konuda yardıma ihtiyacım vardı,topla.çarpım fonksiyonunu eğer fonksiyonu ile birlikte uyguluyorum ama,değer hatası veriyor süürekli,,bir türlü aşamadım sorunu yardımcı olursanız sevinirim,,,

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Formülde ne yapmak istediğinizi de açıklarmısınız..

.

ilk okuma tarihi ile son okuma tarihi hangi tarife gününe geliyorsa o tarihteki tarife birim fiyatını dikkate alarak günlük ortalama ile çarpacak,tarife kodu bölümündeki kodlara göre (1 den 9 kadar) harekete edecek,,sadece tek bir eğer kullanırsam çalışıyor,ama birden fazla kullanırsam dğer haatası veriyor sürekli,,

"enerji tutarı" satırındaki "değer" hatasından bahsediyorum ,,,hangi "değer" hatasından bahsetmeyi unutmuşumda

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Bu işlem için eğer yazmanıza gerek yok. Bir formül yazacağımda hangi sütunlara göre işlem yapmak istediğinizi anlayamadım..

Diyelimki Ticaret haneye göre işlem yapacaksınızi iki tarih arasına göre A sütunundaki değerler bulunuyor buraya kadar anladım, bu aralıkları karşılığı hangi sütunla çarpıldıktan sonra bu işlem D15 hücresi ile çarpılıyor. Bu şekilde açıklarsanız ben ticari - resmi kurumlar - vs.. kısmı ile ilgili formülü yazarım.Siz sadece ticari olan kısmı açıklayınız..

.

ticari olan kısım c sütunundaki "aktif" değerle çarpılacak,,,ben hepsini meskene göre hesaplamıştım,onun için diğer kısmları aynı yapmıştım,,,remi daire vb, hepsi kendi bölümüne giren aktif sutunuylaa çarpılacak

sayın espiyonajl;
dosyayı tekrar düzenledim,,,çarpılacak sutunları bu sfer olması gerekn şeklinde yazdım

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
sayın espiyonajl;
dosyayı tekrar düzenledim,,,çarpılacak sutunları bu sfer olması gerekn şeklinde yazdım
Formülü şişirmemek için bir yardımcı hücre kullandım dilerseniz bu hücreyi gizleyebilir yada hücre rengini beyaz yapabilirsiniz..

K4 hücresine,

Kod:
="AYARLARR!"&ADRES(5;KAÇINCI(ARA(F5;{1;2;3;4;5;6;7;8;9};{"Ticarethane";"Resmi kurumlar ,";"içme suyu";"mesken";"şehit ve gaziler";"sanayi ag";"tarımsal sulama";"aydınlatma";"sanayi og"});AYARLARR!A4:CX4;0)+2)&":"&ADRES(8770;KAÇINCI(ARA(F5;{1;2;3;4;5;6;7;8;9};{"Ticarethane";"Resmi kurumlar ,";"içme suyu";"mesken";"şehit ve gaziler";"sanayi ag";"tarımsal sulama";"aydınlatma";"sanayi og"});AYARLARR!A4:CX4;0)+2)
Yazınız..

D19 hücresine,

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((AYARLARR!A5:A8770>=D8)*(AYARLARR!A5:A8770<=D9)*(DOLAYLI(K4)))*D15
Yazınız..

.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Rica ederim, iyi çalışmalar..

.