topla çarpım hakkında

Excel Vers. ve Dili
OFİS 2013
değerli forumdaşlar ekteki dosyada ben a süununda bulunan rakamların f sütununa denk gelen rakamlarını otomatik toplatarak alt toplam almasını gerçekleştiremedim.
yardımlarınızı bekler saygılar sunarım.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Profilinizde excel versiyonunu 2003 olarak yazdığınız için belirtmeye gerek duymamıştım. Dosyanızı farklı kaydetten 2003 formatında kaydederek eklermisiniz..

.

Excel Vers. ve Dili
OFİS 2013
dosya 2003 versiyonu olarak yeniden kaydedilip ektedir.
saygılarımla

Ekli dosyalar

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
=TOPLA.ÇARPIM(--ESAYIYSA(--YERİNEKOY(A4:A200;"-";""));(F4:F200))
sayın espiyonajl hocam bu formülünüzü anlamaya çalışırken neden ESAYIYSA(-- işte burda -- kullandınız. YERİNEKOY dan önce neden -- kullanıldı

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
bu formüldede sonuç aynı çıkıyo ama ben topla.çarpım içinde esayıysa kullanılırken parantez açıldı (-- ve neden YERİNEKOY komutundan önce -- geldiği ???

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
bu formüldede sonuç aynı çıkıyo ama ben topla.çarpım içinde esayıysa kullanılırken parantez açıldı (-- ve neden YERİNEKOY komutundan önce -- geldiği ???
Merhaba,

Formülü Sayın a.akyurek'in verdiği gibi kullanmak daha mantıklıdır.

Belirttiğiniz nokta ilgili kısmı ise bildiğim kadarıyla kısaca anlatmaya çalışayım,

ESAYIYSA(--YERİNEKOY(A4:A200;"-";"")) eki sonucunda oluşan {doğru;yanlış;doğru;yanlış.....} bu dizide doğru 1'i yanlış ise 0'ı temsil eder. Bu diziyi sayıysa çevirmek için -- kullanır, yani işlem sonucu dizi {1;0;1;0..} biçimini alarak (f4:f200) aralığı ile çarpılır.Aslında ;(F4:F200) ibaresinde ; (noktalı virgül ) yerine * (çarpı) işareti kullansaydık,

=TOPLA.ÇARPIM(ESAYIYSA(--YERİNEKOY(A4:A200;"-";""))*(F4:F200))
formülü bu şekilde yazabilirdik. Bu şekilde yazılan formülde doğru yada yanlış şeklinde oluşan dizi diğer aralıkla çarpılırken 1 yada 0 şeklinde çarpılarak diziye girerek toplanır.

Açıklamada anlamadığınız biryer olursa o konuyu berirtirseniz birazdaha açmaya çalışırım..

.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın hocam sizlerden öğrenip kullandığım TOPLA.ÇARPIM formüllerim var
burda kusuruma bakmayın hocam ben anlayamadım
anlayamadığım ise şurası
bu ifade neden
=TOPLA.ÇARPIM(--ESAYIYSA(YERİNEKOY(A4:A200;"-";""));(F4:F200)) bu şekilde değil YERİNEKOY ' dan önce -- sildim

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Sorunuzu tam anlayamadım, sanırım yerinekoy dan önce kullanılan -- işaretinin nedenini soruyorsunuz. Şu şekilde açıklamaya çalışayım..

YERİNEKOY(A4:A200;"-"; ) kullanıldığı zaman oluşacak veriler görünüş olarak sayı olarak gözüksede bir metinden veri alınarak oluşturulduğu için metin formatında gözüküt, bu şekilde gözüken metin formatındaki verileri sayıya çevirmemiz formüldeki kullanma amaçımızdan dolayı sayıya çevirmemiz gerekir.-- işaretide verileri bir ile çarparak sayıya çevirir. -- Bunun yerine YERİNEKOY(A4:A200;"-"; )*1 yada YERİNEKOY(A4:A200;"-"; )+0 şeklinde de kullanabilirdik.

Başka bir örnek verecek olursak,

A1 hücresinde 12K şeklinde bir veri olduğunu düşünelim,

=soldan(a1;2) kullandığımız zaman sonuç 12 olur fakat sonuçu bulmak için metin biçimindeki bir veriden parça aldığımız için yeni sonuç sayı olarak gözüksede formatı metin olarak kalır. Sayıya çevirmek için üstünde herhangi bir matematiksel işlem yapmak gerekir.
=--soldan(a1;2) , =soldan(a1;2)*1 , =soldan(a1;2)+0 ..gibi değeri etkilemeyek bir işlem yapılır.
Yada =sayıyaçevir(soldan(a1;2)) biçiminde kullanmak gerekir.

Sormak istediğiniz bumuydu tam olarak anlamadığım için bu şekilde bir açıklama yaptım..

.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
Sayın hocam bu açıklamanızla kavramlar biraz daha iyi anlamaya başladım. Teşekkür ediyorum
hocam herhangi örnekte yada önerceğiniz linkte topla.çarpım ile ilgili uygulamalarda kullanılan -- * ; bunların ((açıklandığı ve detaylı anlatıldığı)) bi link falan önerebilirmisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 (US),
Excel 2010 (US)
Sayın hocam bu açıklamanızla kavramlar biraz daha iyi anlamaya başladım. Teşekkür ediyorum
hocam herhangi örnekte yada önerceğiniz linkte topla.çarpım ile ilgili uygulamalarda kullanılan -- * ; bunların ((açıklandığı ve detaylı anlatıldığı)) bi link falan önerebilirmisiniz.
Bir sakınca yoksa:

http://www.mrexcel.com/forum/showthread.php?t=70547

http://www.mrexcel.com/forum/showthread.php?t=202204

http://www.mrexcel.com/forum/showthread.php?t=128907

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
sayın a.akyürek ilginize teşekkür ediyorum yabancı siteden benim soruma benzer şeyler eklemişsiniz ama ingilizcem iyi değil anlayamadım.. yinede tesekkürler