ThisWorkbook.VBProject.VBE.MainWindow.Visible = False

bmutlu966

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 İngilizce 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
31-01-2025
Excel programım açılışta excel i transparan yapıyor ve bir form aktif oluyor. Programı vista üzerinde excel 2003 de hazırladım ve çalışıyor. Ancak başka bir bilgisayarda XP üzerinde yine excel 2003 de hata veriyor. Aşağıda belirttiğim satırda VB projesine programlı olarak erişim güvenli değil mesajı çıkıyor.

Function SetTransparency(Transp As Long, hwnd As Long)
Dim RetVal As Long
ThisWorkbook.VBProject.VBE.MainWindow.Visible = False 'BU SATIRDA HATA VERİYOR
RetVal = GetWindowLong(xlMain, GWL_EXSTYLE)
RetVal = RetVal Or WS_EX_LAYERED
SetWindowLong hwnd, GWL_EXSTYLE, RetVal
SetLayeredWindowAttributes hwnd, 0, Transp, LWA_ALPHA
StartTimer
End Function

Muhtemelen excel e VB ile ilgili bir ayar yapmam lazım. Nereden ve nasıl yapacağım. Şimdiden teşekkürler

bmutlu966

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
31-01-2025
Tamam arkadaşlar buldum.

Araçlar\Macro\güvenlik\güvenilen yayımcılar\VB projekt erişimine güven' e tik atmak gerekiyormuş.

Peki bu güvenlik düzeyinde olmayan bir Excel i ilk açılışta makro ile VB projekt erişimine güvenmesini sağlayabilirmiyim

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Tamam arkadaşlar buldum.

Araçlar\Macro\güvenlik\güvenilen yayımcılar\VB projekt erişimine güven' e tik atmak gerekiyormuş.

Peki bu güvenlik düzeyinde olmayan bir Excel i ilk açılışta makro ile VB projekt erişimine güvenmesini sağlayabilirmiyim
Sağlayamazsınız. (En azından ben öyle biliyorum.)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Merhabalar,

Büyük ihtimalle "Güvenmesini sağlayabilirsiniz" sanıyorum ama, bu durum; makro virüsü yaratma amacıyla da kullanılabilir.

Çünkü, eğer bu seçenek işaretli ise, herhangi bir txt dosyadan okunacak kodlar bile derlenebilir ve bilgisayara zarar verebilecek kodlar haline dönüştürülebilir. Örnek olarak bir kere bunu çalıştırdığınızda, Registry'deki Kayıt Anahtarları değiştirilebilir ve bilgisayarınızdaki her türlü koruma kaldırılabilir.

Zamanında, bu yöntemi kullanan (ve konuyla ilgili çoğu kişinin bildiği) makro virüsleri bulunmaktadır.

Daha fazla detay vermek gereksiz gibi duruyor. Konu tehlikeli bir boyuta dönüşeceğinden, burada cevaplanmasını uygun görmüyorum.

ÖNEMLİ NOT : Eğer Excel'inizde bu seçenek işaretli ise, internetten indirdiğiniz xls dosyaları çalıştırmadan önce "BİR KERE DAHA DÜŞÜNÜN !!!!! " derim.

bmutlu966

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
31-01-2025
Açıklamaların için teşekkürler fpc, anlaşılıyor ki VB projekt erişimini açmak pek güvenli olmayacak.