Tek Sorguda alt alta olan verileri yan yana getirme

Excel Vers. ve Dili
Excel2003 Tr
KişiNo Kodu Tutar
1 1 550,00
1 2 115,00
2 1 560,00
2 2 113,00
3 1 570,00
3 2 116,00
4 1 580,00

Kodu 1 olanlar maaş, kodu 2 olanlar ise ücrettir. Bu kodlara ait girilen Tutarları tek sorguda nasıl yanyana getirebiliriz. Şöyle
KişiNo Maaş Ücret
1 550,00 115,00

Çapraz sorgu ile olur. Başka bir yolu daha olmalı.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın Aydıno,

Sorgu3 ü inceleyin. Sanırım oldu.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Excel2003 Tr
Sayın Modalı, teşekkür ederim. Gittiğiniz mantıkla giderek tek sorguda işi bitirdim. SQL ifadesi şöyle, arkadaşlara lazım olur belki.

SELECT Tablo1.KişiNo, Sum(IIf([Kodu]=1,Nz([NET],0),0)) AS MAAŞ, Sum(IIf([Kodu]=2,Nz([NET],0),0)) AS ÜCRET
FROM Tablo1
GROUP BY Tablo1.KişiNo;

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 türkçe
Aydino bu kodlar sayısal sütunlarda işe yarıyo peki metin formatındaki sütunlar için nasıl uyarlarız?

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 türkçe
Aydino ben bu kodları kendime uyguladım çok işime yaradı ancak metin formatındaki hücrelerde çalışmadı burda ne gibi bi değişiklik yapmak lazım?

Excel Vers. ve Dili
Sayın makinist,

Örnek eklemeden çözüm önermek zor oluyor. Gördüğünüz gibi bir duruma iyi gelen ilaç diğer duruma etki etmiyor.

Access VBA özelliği ile Visual Basic in biraz daha basiti. VBA engin bir deniz. Onun için mümkünse soru sorarken örnek ekleyin.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 türkçe
Aslında örnek eklemiştim kendi açtığım konu altında ancak burdaki kodlar benim numerik değerler tyaşıyan sütunlarımda işe yarada ancac string formattaki işe çalışmadı örneği tekrar ekliyorum.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel2003 Tr
Sn. Makinist, örneğinize baktım bir anormallık göremedim. işlevini yerine getiriyor. Yoksa senin makine başka mı gösteriyor . office2003tr benimki.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 türkçe
Sn Aydino dediğim gibi eğer değerler sayı ise verdiğiniz kodlar çalışıyo ancak o tabloda birde isimlerin olduğu sütun var o sütunu yapamadım yani metin formatındaki sütun olan isim stununda kodlar çalışmadı. yazdığınzı kodda bir değişiklik yapmakmı gerekiyor. gerekiyosa ne yazmalıyım?

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 türkçe
Sum(IIf([Kodu]=1,Nz([isim],0),0)) AS isim1, Sum(IIf([Kodu]=2,Nz([isim],0),0)) AS isim2, Sum(IIf([Kodu]=3,Nz([isim],0),0)) AS isim3, Sum(IIf([Kodu]=4,Nz([isim],0),0)) AS isim4, Sum(IIf([Kodu]=5,Nz([isim],0),0)) AS isim5, Sum(IIf([Kodu]=6,Nz([isim],0),0)) AS isim6, Sum(IIf([Kodu]=7,Nz([isim],0),0)) AS isim7, Sum(IIf([Kodu]=8,Nz([isim],0),0)) AS isim8, Sum(IIf([Kodu]=9,Nz([isim],0),0)) AS isim9, Sum(IIf([Kodu]=10,Nz([isim],0),0)) AS isim10, Sum(IIf([Kodu]=11,Nz([isim],0),0)) AS isim11

Bu kodu yazıyorum "Ölçüt ifadesinde veri türü uyuşmazlığı" diye bir uyarı geliyo bende bu değişkenin metin formatında olduğu için yaptığını düşünüyorum sayı formatındakilerde bir uyarı gelmiyor ve çalışıyor.

Excel Vers. ve Dili
Sayın makinist,

Evet o kodlarda toplam alınıyor ve metin alanları Sum (Topla) ile toplanamazlar.

Köklü bir çözüm gerekiyor. Sorguyla uğraşmaktansa kod yazarak yeni bir tablo oluşturmak gerekiyor. Yarına kadar sabredmeniz gerekiyor. Bu gece vaktim yok.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 türkçe
Sn Modalı ilginiz için teşekkürler 3 günden beri uğraşıyorum yarına kadar heycanla beklerim:)

Excel Vers. ve Dili
Excel2003 Tr
Sayın Makinist; yaptığınızda bir çelişki görüyorum. Örneğinizde yakin diye adlandırdığınız string formatındaki alana numerik sayılar girmişsiniz. Sonra Kod numaralarını ölçüt alarak yakin alanındaki string alandaki sayıların toplamını almayı düşünüyorsunuz. O zaman yakin alanını tabloda numerik(sayı) formatına ayarlayın. Amacınınız saymak ise string ve numerik olması farketmez. Anladığım kadarıyla siz toplam almak istiyorsunuz. Rakam girdiğiniz ve toplamını almak istediğiniz alanın veri türünü Metin olarak neden ayarladınız merak ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 türkçe
Sn aydino gönderdiğim yanlış olmuş tekrar gönderdim. yapmak istediğim sizin örneklerinizdeki gibi Sample id si aynı olan verileri alt alta değilde yan yana göstermesi yakün bunu SPSS adlı programdan Accesse taşıdım oyüzden yakin değişkeni string görünüyor ama içinde string bir değer yok sizin kodlar bu yakin değişkeninde bir sorun yaratmıyor gayet güzel çalışıyor ve diğerlerindede dediğim gibi sadece isim değişkeninde sorun çıkıyor. örneği şimdi incelerseniz daha iyi anlatmış olabilirim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 türkçe
Sn Modalı şu bizim konuyada bi el atsan çok duacın olurum.

Excel Vers. ve Dili
Sayın makinist,

Dünden beri düşünüyorum. Sizin istediğinizi tam olarak yapacaksak o zaman veritabanı mantığına ters bir durum oluşturacağız. Tam olarak tabi yeni tablonun da ne işe yaradığını anlamış değilim. Her neyse kendi düşünceme göre bir uygulama geliştirdim. Siz inceleyin daha sonra mesajlaşırız.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 türkçe
Sn Modalı öncelikle ilginiz için teşekkürler,

Yapmak istediğim bir veri giriş programı oluşturmak değil aslında, elimde girilmiş bir data var bu data 1 hanede yaşayan kişilerde oluşuyor. burdaki sampleid ise o kişilerin yaşadığı hanenin taramızca verilmiş istatistiki kodu benim amacım bu kişileri tek bir sorguda aynı sampleid kodu olanların verilerini tek satırda görmek önce birinci kişinin adı soyadı hanereisine yakınlığı cinsiyeti yaşı eğitimi ve mesleği sonra ikinci kişinin sonra üçüncü .... böylelikle data kişi bazında değilde hane bazında olmuş olacak.Daha sonra oluşan bu sorguyu veri analiz programı SPSS e aktaracam yeni bir örnek ekleyecem sorguyu incelerseniz belki kendimi daha iyi ifade etmiş olurum bu sorguda tek eksiğim isim değişkeni kaldı.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 türkçe
Sn modalı şu kodlarla ilgili haneye ait 1. ve sonuncu kişiyi bulabiliyor.
SELECT DISTINCTROW Tablo1.sampleid, First(Tablo1.isim) AS isim1, Last(Tablo1.isim) AS isim2
FROM Tablo1
GROUP BY Tablo1.sampleid;
aradakileri nasıl bulacam o muamma hala