Tablodan DeĞer Almak

Excel Vers. ve Dili
Excel2003 - İngilizce
MERHABA;
excelde bir ileri safhaya geçmeye çalışıyorum. satır ve sütünları olan yani 39*12 olan ve başlıkları olan bir tablom var. sütündaki her hücrede 100 den 3000 e kadar 50,er artan bir sistem.....satırlarda ise 3a,3b diye giden bir başlık var. benim istediğim bir hücrede sütündaki mesela 200 değeriyle satırdaki 3A değerinin kesişimindeki değeri seçtiğim hücrede görmek.....(200;3A) indisinin sonucunu görebilmek... umarım derdimi anlatabilmişimdir...

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Bende .rar olmadığı için dosyanızı açamadım ama sanırım ekteki dosya işinizi görür.

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Dosyayı inceleyiniz.Siz resim olarak gönderdiğiniz için aşağıdaki dosya size örnek olabilir.

Edit: Bugün çok yavaşım çok.....

Sayın Ripek dosyanızı şimdi inceleme fırsatı buldum Topla.çarpım ile yapmış olduğunuz formul çok güzel hayran kaldım tebrik ederim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel2003 - İngilizce
merhaba sayın ripek. cevabınız beni çok umutlandırdı ama olmadı. belkide şundandır;

sonucu istediğim hücre ile tablo ayrı sayfalarda, ondan dolayı olabilirmi bilmiyorum.

ama en azından örnek kolay anlatımlıydı, sumproduct ile bişi öğrenmiş oldum, teşekkürler

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sn ssesli örnekleriniz resim olarak gönderiyorsunuz dolayısıyla o tablonuzun oturup birde kendimizin oluşturması gerekecekki ondan sonra ilgili formüller kurulsun ve denensin.Ama örnek çalışmanızı içeren bir bir Excel dosyasını eklerseniz daha kolay cevap alacağınıza inanıyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Aşağıdaki formülleri uygulayınız.

B2 hücresine;
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(('BİRİM FİYAT'!$B$3:$B$41=A2)*('BİRİM FİYAT'!$C$2:$G$2='ANA SAYFA'!$C$6)*('BİRİM FİYAT'!$C$3:$G$41))
C2 hücresine;
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(('BİRİM FİYAT'!$B$3:$B$41=A2)*('BİRİM FİYAT'!$K$2:$O$2='ANA SAYFA'!$C$6)*('BİRİM FİYAT'!$K$3:$O$41))

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Excel Vers. ve Dili
Excel2003 - İngilizce
merhaba;
arkadaşların tamamına teşekkür ediyorum. son aldığım sumproduct formülüyle olayı çözdüm. hepiniz cennetliksiniz. şimdi olaylar çözüldükçe başka biyerde tıkandım. aynı dosya içerisinde bulunan ana sayfa kısmında projenin altına gelen hücreye bu tabloyla bağlantılı bir EĞER sorgusu formülü oluşturmak istiyorum ( veya daha doğrusu hangisiyle daha iyi olursa ). mesela ekteki tabloda göreceksinizki 100 den 3000 e giden sütün hücrelerinin sizlerin yardımıyla bulunmuş olan değerler var. şimdi ana sayfa da inşaat alanı kısmına gireceğim değer hangi aralıkta kalıyorsa o değerin karşılığını versin istiyorum. if ile sadece 7 tane yazılabiliniyor zannedersem.onu tümünü kapsayacak hale nasıl getirebilirim . teşekkürler.

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Tabii biliyorum Sayın Yurttaş'ın sitemiz dershanesine kazandırdığı bir çok döküman var.Kendisine nasıl teşekkür etsek azdır.

Size sadece bu konu için değil diğer konulardaki yaklaşımınız için de teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel2003 - İngilizce
Sayın hocalarım;

sayenizde projemi bu ekteki aşamaya kadar getirdim.size ne kadar teşekkür etsem azdır. sizlerden bir ricam daha olacak. ekteki dosyanın ana sayfasında belirttiğim sorulara bakabilirseniz çok sevineceğim. bunu da tamamladığımız anda, bence birçok mimar ve mühendisin işine yaracak bir proje olacak. bunuda burada herkesle paylaşacağım. teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Sn.ssesli,

1.sorunuzu biraz daha açıklayabilirmisiniz?

Hangi hücreleri hangi alana taşımak istiyorsunuz?

Excel Vers. ve Dili
Excel2003 - İngilizce
merhaba Sn.Ripek;

esasında eklediğim dosya içerisinde daha güzel anlatabildim. benim türkçem az zayifta... if ile bir tanımlama yapmaya başladım. 100 den 3000 e kadar değerler var. ulaşmaya çalıştığım eğer x 100 den büyük se şunu 150 den büyükse şunu 200 den büyükse şunu alsın değer olarak. umarım anlatabilmişimdir....

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Sheets3 sayfasındaki B2,B4,B6... hücreleri başka bir yerde olması sizin için sorun yaratır mı?

Konu hakkında pek bilgim yok ama bu veriler yan yana olsa daha kolay bulabilirsiniz.

Örneğin,

A1 B1 C1 D1 E1
ALAN PROJE ??? TUS ???
100 779 990 779 990
... ..... ... .....

Kolay Gelsin.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel2003 - İngilizce
merhaba; sayın ripek sorun olmaz herhalde ama sorun artık orada değil. sorunum değerleri atatdığım macro veya kodla anasayfada başka biyere aktarmak..yani aynı sayfada hareket etmek....

yardımı olanlara teşekkür

topla.çarpım ad kullanamıyorum

ekteki dosyaya bir bakarmısınız dosyadakine aldanmayın dosyada çalışıyor ama başşka bir tabloda çalıştıramadım kullandığım ad sayı hatası verdiriyor

ad problemi ?

hep kendim sorup cevaplıyorum ama olsun meselenin kaynağını buldum ama çözemedim exelde sütuna ad verince yani sayfa!$a:$a şeklinde toplam.çarpım formülü bunu anlamamakta inat ediyor eğer sayfa!$a$1:$a$65535 diye belirleyince problem kalmıyor bunun sebebi nedir bilen varsa lütfen söylesin çünkü diğer formüllerde adın ilk kullanışı çalışıyor ve hiç bir problem yok hem benim elimde bu şekilde sütun olarak adlandırılmış bir sürü ad var bunları tek tek değilde bir seferde değiştirmenin bir yolu var mı?