tablodaki kayıtlara otomatik sıra numarası verme

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 TR
selamlar;

bir adet tablom var ve bu tablonun ilk sutunu "SIRA NO". yani 1den başlayarak her satırı numalandırıyorum. çeşitli işlemler sonucu yada manuel olarak zaman zaman bazı satırlar siliniyor, ve sıra numarası bozulmuş oluyor. a2 hücresinden başlamak üzere bu sıra numaralarını makro yardımıyla yenileme şansım var mı acaba değerli üstadlarım?

ayrıca otomatik sıralama ile ilgili bazı örnekler buldum forumda. yani a2:f50 arasındaki tabloda bulunan verilerin örneğin B sütununa göre artarak sıralanmasını istiyorum. bu konudaki makroyu makro kaydet işlevini kullanarak yaparsam başka bilgisayarlarda sorunla karşılaşırmıyım? yoksa kodları bizzat yazmamız mı gerekir? değerli fikirlerinizi bekliyorum...

saygılar...

Excel Vers. ve Dili
M. Excel 2000 ve 2003 (TR)
sıralama sorunu

eğer bu dediğini makro kullanarak yapmak istiyorsan sana aşağıdaki kodu öneririm.

Açıklama: Bu kodu kullanacaksan, SıraNo sütununda, aralarda boşluk içeren satır olmamalıdır. Çünkü kodlar boş bir hücreye gelince çalışmayı durduracaktır.

Senin SN sütunundaki verilerinin A sütununda ve 2. satırdan başladığını varsaydım. Yani başlangıç A2 hücresi olsun..

Sub Sırala()
Range("A2").Select
satir=2
Do While Range("A" & satir) <> ""
DoEvents
Range("A" & satir) = satir-1
satir=satir+1
Loop
End Sub

Yukarıdaki kodları bir modül içine kopyala. Çalıştırdığında sıralaman yeniden yapılmış olacak.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 TR
sayın mustafa bey;

öncelikle aramıza hoş geldiniz.. ilginize teşekkürler.. bu çok işime yarayacak... peki bu kodlara şöyle bir eklemeyi nasıl yaparız. bu şekilde sıralanması gereken iki adet tablom var. sayfa1 ve sayfa2 de olduklarını varsayalım. kod çalışırken önce sayfa1 de , sonra sayfa2 de bu işlemi yapsın istiyorum bir seferde. çünkü bu kodun makrosu birkaç makroyla beraber userform üzerinde bir butondan çalışacak.. iki ayrı makro yazmıyalım, tek makro ikisini birden yapsın?

birde ikinci soruma hala cevap bekliyorum.. :D:D

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekte konuyla ilgili örnek bir dosya hazırladım. Kayıtlara sıra no verme ile ilgili 3 çeşit (isteğe göre daha da fazlalaştırılabilir) kod örneği verdim. İki sayfaya aynı anda işlem yapmak için oluşturmuş olduğumuz kodları sırayla çağırmak yeterli olacaktır. Umarım işinize yarar.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 TR
Sn. Cost_Control;

ilginize teşekkürler.. tam olarak istediğim buydu işte.. her zamanki gibi harikasınız.. elinize emeğinize sağlık.. teşekkürler.. :D:D

saygılar...

:hihoho::hihoho::hihoho: