Tablodaki değerleri diğer sayfaya kriterlere göre yerleştirme

Excel Vers. ve Dili
2010, eng
slmlar herkese
K sutununda sehir adi, ornegin TR deki 10 tane sehir
Q sutununda ulke adi, ornegin avrupadaki 20 tane ulke
N sutununda rakam, buralara satilan urunun parasal degeri

=SUMPRODUCT(--(container_data!$K:$K=$A$22);--(container_data!$Q:$Q=B14);(container_data!$N:$N))

yukarida formul benim icin calisiyor, K ve Q dan istediklerimi ayiklayip, N sutunu topluyorum. Almanya, Munih e ne kadarlik urun satmisim.

ANCAK BEN SUNU DA ISTIYORUM

K ve Q dan istediklerimi ayikladiktan sonra, N sutununda kalanlarin ortalamasini alayim, N sutunda blank de var, Almanya munih e satilan urunlerin ortalamasi????

subtotal filan kullandim birklite ama olmadi, yada baska bir yontem varmi?
filtreleme ile kullandigim zaman once bir sutunu sonra diger sutunu filtreleyerek geri kalan sutunu gorebiliyorum, ama bunu bir cok yere formul olarak yapistirmam lazim!!!

bilmem anlatabildim mi?

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
slmlar herkese
K sutununda sehir adi, ornegin TR deki 10 tane sehir
Q sutununda ulke adi, ornegin avrupadaki 20 tane ulke
N sutununda rakam, buralara satilan urunun parasal degeri

=SUMPRODUCT(--(container_data!$K:$K=$A$22);--(container_data!$Q:$Q=B14);(container_data!$N:$N))

yukarida formul benim icin calisiyor, K ve Q dan istediklerimi ayiklayip, N sutunu topluyorum. Almanya, Munih e ne kadarlik urun satmisim.

ANCAK BEN SUNU DA ISTIYORUM

K ve Q dan istediklerimi ayikladiktan sonra, N sutununda kalanlarin ortalamasini alayim, N sutunda blank de var, Almanya munih e satilan urunlerin ortalamasi????

subtotal filan kullandim birklite ama olmadi, yada baska bir yontem varmi?
filtreleme ile kullandigim zaman once bir sutunu sonra diger sutunu filtreleyerek geri kalan sutunu gorebiliyorum, ama bunu bir cok yere formul olarak yapistirmam lazim!!!

bilmem anlatabildim mi?
Merhaba,

Örnek dosya eklermisiniz..

.

Excel Vers. ve Dili
2010, eng
yok sizinki daha karmasik olmus, sari ile isaretledim hangi sayinin nereye gelmesi gerektigini, ama sanirim cok yakiniz sonuca :)

mantik su, ilk sheet de goreceksiniz, Gydnia bolgesine 1000 kg luk sattigim urunun ton ortalamasi nedir?....toplami degil ortalamasi?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010, eng
umarim bu sefer kendimi daha iyi ifade edebilirim. 2 defa filtreleme yaptiktan sonra istedigim sutunda kalan rakamlarin toplamini alabiliyorum...ama ortalamasini alamiyorum..

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
umarim bu sefer kendimi daha iyi ifade edebilirim. 2 defa filtreleme yaptiktan sonra istedigim sutunda kalan rakamlarin toplamini alabiliyorum...ama ortalamasini alamiyorum..
Örnek dosyayı incelermisiniz..

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010, eng
Örnek dosyayı incelermisiniz..

.
super olmusss..diyecektim ki....::):) maalesef tam degil
ilk sayfanin data sayfasini olacagini ve surekli yeni bilgiler eklenip, istedigim gibi filtreleri degistirecegimi dusundugumden, 2. sayfadaki rakamlar sabit kalmali, degismemeli, gonderdigini dosyaya bakarsanir, ilk sayfadaki filtreleri elle degistirin, 2. sayfadaki rakam etkileniyor..

=SUMPRODUCT(--(container_data!$A$2:$A$33=$A5);--(container_data!$B$2:$B$33=D$2);SUBTOTAL(1;(container_data!$C$2:$C$33)))

mantiken buna benzer birsey olmali ama.....

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
super olmusss..diyecektim ki....::):) maalesef tam degil
ilk sayfanin data sayfasini olacagini ve surekli yeni bilgiler eklenip, istedigim gibi filtreleri degistirecegimi dusundugumden, 2. sayfadaki rakamlar sabit kalmali, degismemeli, gonderdigini dosyaya bakarsanir, ilk sayfadaki filtreleri elle degistirin, 2. sayfadaki rakam etkileniyor..

=SUMPRODUCT(--(container_data!$A$2:$A$33=$A5);--(container_data!$B$2:$B$33=D$2);SUBTOTAL(1;(container_data!$C$2:$C$33)))

mantiken buna benzer birsey olmali ama.....
2. sayfadaki 2. taboldanmı bahsediyorsunuz, daha net açıklarmısınız, veri eklemekten kastınız son değeri ben 34 satır olarak almıştım,

container_data!$A$3:$A$34 gibi buradaki 34 ü 1000 yapabilirsiniz..

.

Excel Vers. ve Dili
2010, eng
oncelikle yardimlariniz icin tesekkur ederim.. benim icin onemli bir dosya, tumu yaklasik 1mb, epey bir bilgi var icinde, DATA sayfasini dedigim sheete bir cok ve fazla bilgi giriyorum, "brief" dedigim ozet sheet in de ise ozet tablolar goruyor ve sadece buranin ciktisini aliyorum.

sizin gonderdiginiz dosyada data dosyasinda "packing kgs" filtresini 25 secin... diger sayfa bozuluyor..32.29 bozuluyor

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
oncelikle yardimlariniz icin tesekkur ederim.. benim icin onemli bir dosya, tumu yaklasik 1mb, epey bir bilgi var icinde, DATA sayfasini dedigim sheete bir cok ve fazla bilgi giriyorum, "brief" dedigim ozet sheet in de ise ozet tablolar goruyor ve sadece buranin ciktisini aliyorum.

sizin gonderdiginiz dosyada data dosyasinda "packing kgs" filtresini 25 secin... diger sayfa bozuluyor..32.29 bozuluyor
İstediğiniz bu değilmiydi zaten.

packing kgs ~ 25 seçip, Place of Delivery ~ Gdynia seçtiğiniz zaman bu iki değerin filtre edilen değerlerinin ortalamasının alınması gerekmiyormuy, bu değerde container_brief sayfasında D19 hücresinde yani bu iki değerin kesiştiği hücrede 25,96 olmaktadır..

.

Excel Vers. ve Dili
2010, eng
İstediğiniz bu değilmiydi zaten.

packing kgs ~ 25 seçip, Place of Delivery ~ Gdynia seçtiğiniz zaman bu iki değerin filtre edilen değerlerinin ortalamasının alınması gerekmiyormuy, bu değerde container_brief sayfasında D19 hücresinde yani bu iki değerin kesiştiği hücrede 25,96 olmaktadır..

.
tam olarak oyle degildi istedigim, üsteki container_brief sayfasinda ustteki tabloya bakarsaniz, toplam 2410,36, container_data sayfasinda ne secerseniz secin 2410,36 degeri surekli sabit. tek tek filtre edilip bos bir yere yazmak ve tek seferde hepsini gorebilmek gibi bir amacim var.. brief sayfasinda ustteki tabloda 2 sutun filtre edilip diger sutun toplaniyor...benim istedigim gene benzer sekilde 2 sutunu filtre edip diger sutunun ortalamasi almak..

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
tam olarak oyle degildi istedigim, üsteki container_brief sayfasinda ustteki tabloya bakarsaniz, toplam 2410,36, container_data sayfasinda ne secerseniz secin 2410,36 degeri surekli sabit. tek tek filtre edilip bos bir yere yazmak ve tek seferde hepsini gorebilmek gibi bir amacim var.. brief sayfasinda ustteki tabloda 2 sutun filtre edilip diger sutun toplaniyor...benim istedigim gene benzer sekilde 2 sutunu filtre edip diger sutunun ortalamasi almak..
Bu sefer doğru anlamışımdır umarım.

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010, eng
Bu sefer doğru anlamışımdır umarım.

.
estafurullah..umarim ben dogru anlatmisimdir...veee....EVET...cidden super ve tam istedigim gibi, ellerinize saglik..bu ornek dosyayi hemen kendi dosyama uyguluyorum...

ben daha kısa bır formul saniyordum ama oldukca uzun bir formul olmus gene ! tekrar saolun :)

Excel Vers. ve Dili
2010, eng
:) pardon birsey sorabilirmiyim?? :)

brief sayfasinda ustteki tabloya neden ihtiyac duyuyor...ekledigim dosyaya bunu uygulayamaz miyiz?

sonucta sadece container_data sayfasindan "packing kgs" ve "place of delivery" sutunlarina bakmasi gerekmiyor mu?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010, eng
ok ok ..cevap gelmeden anladim..:) :)