SQL de Hüçreleri birleştirme

Rafet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofice 2010 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-12-2025
Select S_KODU,HTURU,GCKODU,(HTURU+GCKODU)
FORM STOKHAR

Komutuyla Aşağıdaki gibi sonuç veriyor.

1 , F , G , (FG)
1 , I , G , (IG)

Select S_KODU,HTURU,GCKODU,(S_KODU+HTURU+GCKODU)
FORM STOKHAR

Fakat hüçre birleştirmeye sayısal değeri olan "S_KODU" yuda ekleyınce hata veriyor. Bu üç hüçreyi birleştırıp almak isteem nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
office 2007-mssql 2008 R2
Selam,

Zannediyorum problem tip dönüşümlerinden. Int bir değeri varchar ile birleştirmeye çalışıyorsunuz. Bu yüzden hata alıyorsunuz. Hata mesajınızı yazarsanız daha net bir cevap yazılabilir ama tahminim aşağıdaki gibi casting yaparsanız sorun düzelecek gibi.

Kod:
Select S_KODU,HTURU,GCKODU,(cast(S_KODU as varchar (10)) +HTURU+GCKODU) 
FORM STOKHAR
Kolay gelsin.

Rafet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofice 2010 - Türkçe
01-12-2025
Cevap için teşekkürlre. Fakat bu şekildede işe yaramamıştı.

O gün için sorunu çözmüştüm . Bir excell çalışmasında olduğu için. fakat şimdi sorunumu SQL de çözmem gerekiyor. Birleştirmeye çaliştığım şekil aşağıda belirttim.

(B.CARI_ISIM+' ('+B.CARI_KOD+')'+' ('+(STHAR_TARIH)+')')

Sonucun

Ahmet Yılmaz (0001) (10-07-2006) Olarak vermesini istıyorum ama hata veriyor.

Server: Msg 241, Level 16, State 1, Line 4
Syntax error converting datetime from character string.

yine düşünülen gibi tip değişimlerinde ama önerdiğiniz codu uygulardığımda yine olmadı. Acaba bu sorunu nasıl çöze biliriz.

Excel Vers. ve Dili
office 2007-mssql 2008 R2
Selam,

Öncelikle 15 gündür tatildeydim sorunuza geç cevap verdiğim için kusura bakmayın.

Sorunuzun cevabı ilk soruyla aynı aslında. Tarih olan bir alanı string bir değerle birleştirmek istiyorsunuz. Bu yüzden hata alıyorunuz. tarih alanını cast yaparsak olay çözülecek gibi.

Kod:
select (B.CARI_ISIM + '('+ B.CARI_KOD + ')' + '(' + cast(STHAR_TARIH as varchar(10)) + ')' ) as [VERECEGINIZ ISIM]
from TABLOISMI
Aşağıdaki kodu SQL SERVER ile standart kurulan Northwind database'inde ve Orders tablosunda direkt çalıştırarak denedim. Bir sorun yok. Sizde bir deneyin isterseniz epey fikir verecektir.
Kod:
select (ShipCity +'('+ ShipName + ')' + '(' + cast(ShippedDate as varchar(10)) + ')') as DENEME
from dbo.Orders
Kolay gelsin.

Rafet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofice 2010 - Türkçe
01-12-2025
Evet çok teşükkür ederim. Aslında oldu ama bu seferde tarıhleri İngilizceye cevirerk oluyoo. Metin oalrak cevirye çalışsak olacakmı acaba. Onuda biraz araştırırm artık :eek: .

Bende çok geç cevap verdiğim için özür dilerim ama çok yoğun günler geçiriyorum.

Tekrar tekrar teşekkürler.

Muhabbetle .