Sıralama konusunda yardımınıza ihtiyacım var

Excel Vers. ve Dili
office 356(macos)
Merhaba,
Excel konusunda çok iyi değilim. Belki sizlere göre basit ama benim için önemli bir ricam var.
A Sütununda öğrencilerin puanları B sütununda öğrencilerin şube bilgisi var. Ben C sütununa okuldaki sıralamasını, d sütununa da şubesindeki sıralamasını yazdırmak istiyorum. Okul sırasını RANK formulü ile bulabiliyorum. Ama koşula bağlı formülü nasıl yazabileceğimi bilmiyorum. Yazmam gereken formül hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim. Örnek dosyayı yüklüyorum.

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Okul sırası için alternatif formul: =EĞERSAY($A$2:$A$11;">"&A2)+1
Aynı mantıkla şube sırası için formül: =ÇOKEĞERSAY($B$2:$B$11;B2;$A$2:$A$11;">"&A2)+1

Excel Vers. ve Dili
office 356(macos)
Ömer Hocam teşekkür ederim. İstediğim oldu, Allah razı olsun. Formülü daha sonra da kullanmak ve uyarlamak isterim ama formülün şu kısmını yorumlayamadım ">"&A2)+1

Rica etsem bu kısmı açıklayabilir misiniz? Formülde ">"& bu kullanımı hiç görmemiştim

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
İlgili aralıkta A2'den büyük değerleri say demiş oluyoruz. Mesela; çocuk beşinci ise onun puanından büyük dört tane puan var demektir. Bu formülle onu buluyoruz. Çocuğun sırası ise kendisinden büyük puanların sayısı+1 oluyor.
Umarım açıklayabilmişimdir.

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Rica ederim,
İyi çalışmalar...