Sevgili Emektarlar ve üstadlar

Ã?ncelikle Hepiniz süpersiniz,
Sayın Hüseyin Bey,Leventm Bey,Cako Bey,Sayın xxrt Bey,Sert çıkışları olsa da Danersin Bey,ve adını burada ifade edemediğim için binlerce kez özürlerimi sunduğum diğer arkadaşlar hepiniz gerçekten de süpersiniz.

Sizlerden bir istirhamım olacak,

Bana ve benim gibi bir çok arkadaşa önerebileceğiniz makrolar/vba için basit anlatımlı ve öğretici kitaplar ve kaynaklar varmı?
Tekrar yinelemek isterim ki bir çok arkadaşın da dediği gibi,site müthiş öğretici ancak bazen sorulan soruların yanıtı gelmiyor ve saatlerce forumda yaptığım araştırmalarda netice vermeyince acaba çok mu şey istiyoruz diye bir düşünceye giriyorum. - ki herkesin işi gücü var,vakit ve imkanlar el vermeyebilir.Aynı şekilde tezatlığıda belirtiyim,az bilgime rağmen günlerce uğraşıpta çözemediğim acenta proformasını burda sizler ve bilgileriniz sayesinde çözdüm.Umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır.

Ayrıca forumda gezerken bir öneri okumuştum tam hatırlamıyorum hangi arkadaımızın dediğini (o yüzden özür dilerim) mesela yönlendirilen sorular için "cevaplandı" - "cevap bekliyor" "hala berkliyor" :) gibi eklentiler yaparak sorulan soruların cevaplanma seviyesi yükseltip forumu daha da cerimli hale getirebileceğimiz kanaatindeyim.

Bu uzun ve sıkıcı yazıyı okuyon,yorumlayan herkese Saygılarımı sunarım,

Cengiz ÇERÇİGÜLER

Excel Vers. ve Dili
office 2007 (excel2007)English işte
office 2003 (excel2003)
Türkçe evde
ayrıca
"örnek çalışmalar ve linkler" başlığı altında daha farklı linkler de bulacaksınız :keyif:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn cerciguler

Keşke isim belirtmeseydiniz, sözleriniz daha anlamlı olurdu,böyle bir isim listesi yapmaya kalkarsanız çok kıymetli bilgilerini bizlerden esirgemeyen değerli arkadaşlarımızdan birini unutabilirsiniz ki buda haksızlık olur. Ben hem soru soran hemde cevap veren tüm üyelerimizi bu paylaşımın dışında tutmuyorum,çünkü biri olmadan diğerinin olamayacağı aşikardır.

bazen sorulan soruların yanıtı gelmiyor
Forumda sorulan soruların neredeyse tamamına cevap veriliyor, cevapsız kalan soruları incelerseniz,ya ne istendiği tam olarak ifade edilememiştir yada "bana bir stok programı yapın" tarzında kimsenin bununla uğraşabilecek vaktinin olmadığı çok geniş kapsamlı sorulardır. Tüm arkadaşların bu işi sadece gönülllü olarak yürütmeye çalıştığını ve ilgilenmesi gereken bir işleri olduğunuda lütfen unutmayınız.

saatlerce forumda yaptığım araştırmalarda netice vermeyince acaba çok mu şey istiyoruz diye bir düşünceye giriyorum.
Böyle bir düşünceye kapılmanıza hiç gerek yok,eğer sorunuz çok kapsamlı bir çalışmayı gerektirmiyorsa mutlaka cevap verilecektir. Belki bizlerin bir hatasıdır, biz üyelerimizi çok hızlı cevaplar vermeye alıştırdık. Bunun sürekli olmasının zor olduğunu takdir edersiniz. Ama forumda araştırma yaptığınızı belirterek çok güzel bir konuya değinmişsiniz, arama motoru maalesef çok fazla kullanılmıyor.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum,sorusuna cevap gelmeyen üyemiz lütfen öncelikle bunun sebebini sorusunu tekrar inceleyerek arasın,sonra daha da detaylandırarak tekrar sorsun.

Not:Kitap konusunda sanırım yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır. Ayrıca arama motorunda kitap kelimesi ile arama yapmanızı öneririm.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sert çıkışları olsa da Danersin Bey,
:eek:

Þimdi sert çıkmak neymiş görürsünüz. Bu iş kitap alıp okumakla öğrenilmez. Çok samimi söylüyorum bunu. Evet ihtiyacını duyarsınız kitabın. Almayında demiyorum elinizin altında bulunsun bir yada iki tane ama asıl öğrenme yolu bir AMAÇ olması ve yapacak PROJE olması ve biraz da ACI çekmek. :hiho:

Bu konuda uzun uzun yazmak istiyordum ama bir türlü fırsat bulup yazamıyorum. Ã?ncelikle niçin VBA öğrenmek istediğinizi iyice netleştirin. Amacınız ne. İşyerinizdeki işleri daha kolay halletmek mi, hobi olarakmı, eşe dosta program yapıp hava atmak mı yoksa ticari olarak bundan birşeyler kazanabileceğiniz düşüncesimi. Bunu iyice oturttuktan sonra sizin için neyi ne kadar öğrenmeniz gerektiğini tespit etmek önemli. API'lerle uğraşmanıza değermi, Class Module ile nesne yaratma sizin projenize ne katar, XML teknolojisini nerde nasıl kullanabilirim, database'le ADO ile çalışmaya ihtiyacım varmı..

Neyse çok uzattım gene, bu arada yazacaklarımın bir kısmını Levent bey yazmış, sildim. Hadi istediğiniz olsun , buyrun bildiğim kadarıyla kitaplar.

İncelediğim Kitaplar :

Ã?mer Bağcı- İleri Düzey Excel
Makro kısmı çok doyurucu değil ama fonksiyonlar ve Excel'in gelişmiş araçları için oldukca iyi

Sistem Yayıncılık - Makrolarla Excel
(Aslında çok iyi idi ama Eski olduğu için artık tavsiye etmem)

Peter G. Aitken - VBA Office 2000-XP Geliştirme Kılavuzu
VBA'yı tüm ofis araçları ile kullanmak istiyorsanız ve mantığını anlamak için güzel bir kaynak.

Arkadaş yayınları - MO Excel 2003 Programlama Enine Boyuna
Doğrudan Excel Makrolarını anlatıyor, Hem çok yeni ve hem adı gibi enine boyuna olması yönünden çok iyi,

Merhaba Arkadaşlar,

Bu kadar tepki alındıysa (olumulu ve olumsuz) demekki dediklerimde doğruluk payı varmış,neyse genede teşekkür ederim,ama muhtemelen anlatılmak istenileni ya anlatamadım yada anlamak isteyen arkadaşlar var,

Sayın leventm Bey çok teşekkür ederim,ismini sayamadıklarım için zaten özürlerimi sunmuştum.ancak hemen altta ne anlatmak istediğim görünüyor zaten.Ayrıca benim dediğim bir paket program yapılması anlamında değil bunu yapmada yol göstermek için yardım edilmesi

Sayın Birol Bey,size de çok teşekkür ederim,Mailinizi bekliyorum
mail adrresim : cccerciguler@hotmail.com

Yorumlarınızı bekliyorum,

Saygılarımla,

Cengiz ÇERÇİGÜLER

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Bu kadar tepki alındıysa (olumulu ve olumsuz) demekki dediklerimde doğruluk payı varmış,neyse genede teşekkür ederim,ama muhtemelen anlatılmak istenileni ya anlatamadım yada anlamak isteyen arkadaşlar var,
Cengiz bey bu cümle ne maksatla kurulmuş bir cümle? . Size olumsuz tepki veren kim? Ne ile ilgili doğruluk payı var yazınızda.? Sizin ilk mesajınızda 1 tane mesaj yokmu?
Bana ve benim gibi bir çok arkadaşa önerebileceğiniz makrolar/vba için basit anlatımlı ve öğretici kitaplar ve kaynaklar varmı?
Buna 3 kişi cevap yazmış. Levent bey genel forumla ilgili, Birol bey kitap yollamış, bende doğrudan sorunuza cevap yazmışım. Diğer iki kişiye teşekkür ettiğinize göre burada "anlamak istemeyen arkadaşlar" bir ben kalıyorum. Kitap sorduysanız cevapladım , başka anlayacak ne var yazınızda? Neyin yorumunu bekliyorsunuz? Ne demek istediğinizi biraz daha açarmısınız.?

Size sadece soru sordum ama bunuda sert çıkış anlamazsınız umarım.

nema problema danersin bey sizi adınızı zikretmediğim için özür dilerim pardon,size de teşekkür ederim. önerdiğiniz kitaplara bakıcam
Saygılar,

yaklaşım tarzıyla ilgili yazıma birkaç gün bu foruma tenezül ederseniz yanılmışım diyceksiniz diye yazmıştınız hiç yanılmamışım insanları küçük görmekten başka birşey yok yazıkki insanlarda size gereken cevabı veremiyor

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Hah şöyle , bir daha olmasın.:)

Aman yanlış anlamayın yukarıdaki takılmam falan şaka. Bazen böyle genel başlıkların açılması iyi oluyor, bizde içimizi döküyoruz.

Ama öğrenme süreci ile ilgili dediklerim gerçek düşüncelerim. Eğer kafaya koyan arkadaşlar varsa öğrenmeyi, doğrudan altında boğulacakları programlar yerine zevk alacakları küçük şeyler yapmaya çalışsınlar, yada ellerinde proje yoksa burada her gün bir iki soru cevaplamaya çalışsınlar. Daha önce cevaplanmış olması da önemli değil.

Bu konuda soru cevaplayan diğer arkadaşlarında aynı şekilde düşündüğünü sanıyorum. Bazen öyle sorular oluyorki aslen saçma gözüken, veya benim hep başka şekillerde çözmeye alıştığım sorunlara illa bir çözüm arayanlara çözüm bulurken bende kendim için pratik şeyler keşfediyorum.

Birde anladığım kadarı ile çok az kişi Object Browser'ı etkin olarak kullanıyor. Oysa hemen herşey en kısa şekilde elinizin altında.

Sn. isakarakus'unda yoğun katkısı ile Excel Dersane'mizde gitgide zenginleşiyor ve eminim kısa sürede bir kitap büyüklüğüne sığmayacak bilgi ile donatılmış olacak orası.

Bölük pörçük oldu düşüncelerim ama bir konu daha var bazı arkadaşların hataya düştüğü. Evet Excel'le hemen her şey yapılır ama yapılmalı mı? Bazı şeyleri yapsanızda kullanışlı olmaz.

Yine ne zamandır söyleyeceğim bir konu daha var. Bu eleştiri alabilir ama neyse. Excel'de yazmayı düşündüğünüz bir kod %99,9 daha önce birileri- hatta pek çok kişi tarafından yazılmıştır. Onlarca yabancı forum'uda takip ettim zamanında orjinal bir kod ayda yılda bir görürsünüz. Zaten sıralama, mükerrer kayıtlardan kurtulma vb pek çok temel VB programcıları tarafından yıllarca önceden yazılmış, kimse Amerika'yı yeniden keşfetmiyor. Kodlarda değişkenleri değiştirip, arasına süs mahiyetinde bir şeyler ekleyip kodu kendisine veya birilerine maledenleri anlamıyorum. Mesela geçen Excel'den hesap makinesi nasıl çağrılır kodunun altında kaynak olarak bir isim yazılmıştı. Yazan arkadaşın iyi niyetli olduğunu biliyorum, ben yazmadım demek için belirtiyor. Ama zaten bunu yazmanın iki yolu var. Bu durumda bende hesap makinesi çağırdığımda Excel'den bir kaynakmı göstermeliyim, yada VBA'da olmayan bir yol keşfetmeliyim. :) . Ama bir uygulama yapıp koyarsınız ve bunu ben yaptım dersiniz.

Çok uzatmışım ve dağıtmışım kusura bakmayın. Dedim ya böyle başlık açılması bazen iyi oluyor.

Kolay gelsin.

Hain danersin.

Insan duzgun yaklasir.

Ne o öyle "bööö" diye?

Bisey degil de çoluk çocuk var, korkuyor.

G

Guest

Misafir
Arkadaşlar burada insanlar paylaşım için biraraya geliyor.Kimse kimseye birşey göstermek veya yardım etmek zorunda değil ve kimsenin de kimseye kızma veya olumsuz yönde kırıcı eleştiri yapmaya breysel olarak hakkı yok.Bu benim için de aynı sıradan bir üye içinde aynıdır.Burada bir tepki ile karşılaşıyorsanız ilk önce forum kurallarına bakın ve ona göre gösterilen tepkileri yargılayın.Burada kimseye hakaret edilmez ilk günden beri bu forumun yönetimindeyim ve kimse hakkında forum kuralları dışında haraket edenler hariç olumsuz yazı yazılmamıştır.
Bu tür soylemler soyleyen arkaşlarımız için her defasında bu forumdan faydalandığını inandıkları sürece burada durmaları aksi durumda burda durup insanların huzurlarını kaçırmamalarını istiyorum.Bu da benim diğer bütün üye arkadaşlar gibi hakkımdır.Bu isteğim Moderatör olduğum için değil huzurlu bir ortam istediğim içindir.
Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
@serdar45'in mesajı ben mesajı yazarken geldiği için görmemişim, mesajınızı anlamadığımdan sizide paylayacaktım Alpen Bey.

Sn. Cengiz Bey bizim kötü niyetli olmadığımızı bilecek kadar forumda vakit geçirdiği için şaka yapmıştım biraz ve gördüğünüz gibi arkasından hemen belirttim.

@serdar45 burada gereken cevapları kişiler kendi verebilir, kaybedecekleri bir şey yok bundan. Sizin herkese avukatlık yapmak gibi bir misyonunuz olduğunu sanmıyorum bu forumda. Onun dışında istediğinizi düşünmekte serbestsiniz.

sn serdar45 size katılmıyorum ben bu forumda birkaç gündür çok şey öğrendim bir kişi için bunca emeği geçen insanı yabana atmayalım lütfen

@burcin çok şey öğrenmiş olabilirsiniz ben herkes için konuşmuyorum sizinde gördüğünüz gibi bir kaç kişi ayrıca siz niye avukatlık yapıyorsunuz

sn serdar45 amacınız nedir ben kimsenin avukatlığını yapmıyorum belki haklı olabilirsiniz ama bu foruma saygılı ve seviyeli yanıt veren arkadaşlarıda aynı kefeye koyuyorsunuz

Excel Vers. ve Dili
tarkan@tarkanvural.com.tr
Sayın danersin demişki:
... asıl öğrenme yolu bir AMAÇ olması ve yapacak PROJE olması ve biraz da ACI çekmek. :hiho:
Sayın danersin ile aynı düşünceleri paylaşıyorum. Daha önce bu konuda birisine ben de sert çıkışmıştım tekrar özür dileyerek devam etmek istiyorum.
Soru soran arkadaşların bir kısmının, sanki bu işi öğrenmeye çalışmaktan ziyade nasıl olsa yapan biri olur düşüncesiyle iş yaptırmak niyetlerinin olduğunu hisseder gibiyim. Bilgi paylaşmak çok güzel bir duygu, hele de verdiğiniz bilginin karşı taraftaki kişiye yararlı olduğunu anladığınız yada duyduğunuz zaman insana daha da haz ve gaz veriyor. Sorusu olan arkadaşlara gördüğüm kadarıyla %95 herkes yardımcı olmaya çalışıyor.
Buradan da, sorulan soruların açıklayıcı olması cevapsız kalmayacağı neticesini beraberinde getiriyor.
Ben soruyu dosya içinde gönderen arkadaşlara birazcık kızıyorum çünkü alacakları cevaplar da dosya içerisinde çalışır durumda olduğundan öğrenme duyuları yerine hazırı çalıştırma duyuları körükleniyor gibi geliyor bana.
Alınan cevapları çok ayrıntılı inceleyip hatta belki de kağıda yazdırıp (henüz amatörler için söylüyorum) oradan okuyarak kendi kendinize yazmanızın, kodlara olan aşinalığınızı daha da arttıracağına eminim.

Kod:
Emek ve zaman harcayıp sorulara veya problemlere çözüm bulan, bulmaya çalışan, bildiklerini kıskanmayan, paylaşmaktan zevk alan, reyting yapma gibi düşünceleri olmayan, mutevazi davranan  tüm arkadaşlara saygılarımı sunuyorum.
Saygılarımla;
Tarkan VURAL

Excel Vers. ve Dili
office 2007 (excel2007)English işte
office 2003 (excel2003)
Türkçe evde
maşallah
kurtlar ınızı döktünüz yine yoğunluktan bay geldi anlaşılan :mrgreen:
iş peşinde koşmaktan uzak kalıyorum.
eeeee insanın kendi işyerinde çalışması başka oluyor tabii :keyif:
ara sıra böyle kzgınlıklar için yazışma başlığı açılsa nasıl olur acabaaa :? :hiho:
kolay gelsin