sayı biçimlendirme sorunu

batuhanoc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Offfice 365 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19-06-2025
Arkadaşlar Merhaba,
Bir arkadaşımın sorununu aktarıyorum :
(ekteki excel dosyasının içindeki verileri netten aldım, sayıları bir türlü biçimleyip toplam aldıramıyorum. Bunun gibi bir çok tablom var, çözemezsem tüm gece uğraşmak zorunda kalıcam, bilen varsa yardımlarınız bekliyorum. Teşekkürler)

Yardımlarınız için çok teşekkürler...

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
sarı sütunlardaki değerleri önce =kırp(P4) =kırp(Q4) =kırp(R4) şeklinde boşlukları atın. sonra parçaal vs gibi fonksiyonlar kullanarak "." "," gibi ayraçlardan kurtulun. (buna benzer fonksiyon örneklerini bu sitede bulabilirsiniz)

batuhanoc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Offfice 365 - Türkçe
19-06-2025
sarı sütunlardaki değerleri önce =kırp(P4) =kırp(Q4) =kırp(R4) şeklinde boşlukları atın. sonra parçaal vs gibi fonksiyonlar kullanarak "." "," gibi ayraçlardan kurtulun. (buna benzer fonksiyon örneklerini bu sitede bulabilirsiniz)
Sitedeki örnekler ile uğraştım ama malesef çözemedim.kırp fonksiyonunu kullanarak ve "," ile "." dan ctrl+f ile kurtulmama rağmen yinede çözümleyemedim. Ekteki dosya üzerinden yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Batuhan

Excel Vers. ve Dili
Office 2010
ekteki dosyada önce commandbuton ile tüm hücrelere "kırp" işlemini uyguladım. Daha sonra sayı hücreler olan hata verdi ve sayıya dönüştür seçeneği ile bu hatayı düzelttim.

batuhanoc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Offfice 365 - Türkçe
19-06-2025
ekteki dosyada önce commandbuton ile tüm hücrelere "kırp" işlemini uyguladım. Daha sonra sayı hücreler olan hata verdi ve sayıya dönüştür seçeneği ile bu hatayı düzelttim.
İlginiz için teşekkürler. Fakat sarı sütundaki tüm sayıların rakama dönmesi gerekiyor. Sizin yöntemde orta sütunda problem olmuş.Yani hepsi sayıya dönüşmemiş. Birde makronuz dosyada değildi. Malesef çalıştıramadım.

Batuhan

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Ben şöyle bir çözüm bulmuştum internetten indirdiğim datalar için.

Excel 2003 te binlik ayracın nasıl olacağını söylemek olası.

Araçlar -- Seçenekler --Uluslararası'nda Sistem ayracını kaldırın.

Bunu yaptıktan sonra webden bilgileri yapıştırın
Sonra yine Sistem Ayracını çentikleyin

Rakamlarda sorun kalkıyor.

Excel Vers. ve Dili
Office 2010
açıkçası tüm verilerin sayıya dönüşüp dönüşmediğini kontrol etmedim aklıma gelen en pratik yol olarak bunu düşünmüştüm.

Kod ise "sayfa1" in içinde.

commandbutton1 de bir değişiklik yapmışım onun için buton çalışmamış. eski butonu silip yerine yeni bir commandbutton eklerseniz çalışacaktır yada kodu aşağıdaki gibi değiştirin;

Kod:
Private Sub kırp_Click()
    Cells.Replace Chr(160), ""
    For Each huc In ActiveSheet.UsedRange
        huc.Value = Trim(huc.Value)
    Next
End Sub

batuhanoc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Offfice 365 - Türkçe
19-06-2025
İlginiz için çok teşekkür ederim. İşyerimden şu anda çıkmak durumundayım. Problemi henüz çözebilmiş değilim. Konu başlığını arkadaşıma ilettim. Problemi ile ilgili bu konuya katılacağını zannediyorum. Birkaç saat sonra görüşmek dileğiyle...

Batuhan

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
S4 hücrenize

Kod:
=YERİNEKOY(P4;DAMGA(160);"")*1
yazıp hücre tutamacını çift tıklayınız S93 hücresine kadar formülü otomatik kopyalacaktır yada S93 hücresine kadar aşağı doğru çekiniz.

P94 hücrenizede

Kod:
=ETOPLA(S4:S93;"<>#DE&#286;ER!";S4:S93)
yaz&#305;n&#305;z.

batuhanoc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Offfice 365 - Türkçe
19-06-2025
İlginize teşekkür ederim. Problemimiz sayenizde çözüldü.Diğer arkadaşlarıma da yardımalarından dolayı teşekkür ederim.

Batuhan

S4 hücrenize

Kod:
=YERİNEKOY(P4;DAMGA(160);"")*1
yazıp hücre tutamacını çift tıklayınız S93 hücresine kadar formülü otomatik kopyalacaktır yada S93 hücresine kadar aşağı doğru çekiniz.

P94 hücrenizede

Kod:
=ETOPLA(S4:S93;"<>#DEĞER!";S4:S93)
yazınız.