Sayfadaki verilerden seçilen plakaları renklendirmek

Excel Vers. ve Dili
2017-Türkçe
Merhabalar, bir sayfada bulunan birçok plakadan sadece bir sütundaki plakaları seçip renklendirmek istiyorum. Amacım renge göre filtreleme yaparak ihtiyacım olan veriyi almak. Koşullu biçimlendirme ve veri doğrulama ile deneme yaptım ama sonuca ulaşamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.https://www.hizliresim.com/dlbxpoa

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Sorunuz anlaşılmıyor. Örnek Excel dosyası ekleyerek dosya içerisinde istediğinizi detaylı açıklayınız.

.

Excel Vers. ve Dili
2017-Türkçe
P sütunundaki sarı renkte olan 340 adet metni soldaki tabloda B sütununda yinelenenlere yerleştirmek istiyorum. Böylece renge göre filtreleme yaparak ihtiyacım olan veriyi alacağım. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Son düzenleme:

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Tabloda B3:B88609 aralığını seçin;
Koşullu biçimlendirme/Yeni Kural/Formül kullan işleminden sonra formül bölümüne;

=EĞERSAY($P$2:$P$341;B3)>0

Yazıp "biçimlendir" seçeneğinden istediğiniz dolgu rengini seçerek tamam ile işlemi bitirin.

Excel Vers. ve Dili
2017-Türkçe
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum. Dediğiniz şekilde yaptım ama bu şekilde yapınca A kodlu 2 aracı ve B ile başlayan 4 haneli birkaç aracıda renklendiriyor. Sarı renkte olan P sütununda B ile başlayan 4 haneli bir araç ve A kodlu araç yok. Uyguladıktan sonra oluşan tabloyu linke ekledim.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Öncelikle ilk dosyanız 3.satırdan başlıyordu, 2. dosyanız ise 2.satırdan başlıyor. Bu detaylar formül için önemlidir.
Ayrıca başlık satırını yani 1.satırada koşullu biçimlendirme uygulamışsınız.

=EĞERSAY($P$2:$P$341;B3)>0

Eğer seçimi B1 den başlatacaksanız B3 yerine B1 yazmanız gerekir. B2 den başlatacaksanız B3 yerine B2 yazmanız gerekir.

Düzeltmeleri yaparak deneyiniz.

=EĞERSAY($P$2:$P$341;B1)>0

Gibi.

Yukarıdaki açıklamalardan bağımsız olarak; tüm sütuna koşullu biçimlendirme uygulamışsınız. Buda dosyanızda fazladan hesaplama demektir. Dosyanızda çalışırken yavaşlama olabilir. Bundan dolayı tüm sütun yerine sadece tablonuzdaki B aralığını seçmenizi tavsiye ederim.

Excel Vers. ve Dili
2017-Türkçe
Size göndermiş olduğum dosyaya belirttiğiniz formülü uygulayınca oldu. Çok teşekkür ediyorum. Son kısımda belirttiğiniz yavaşlığı sistemim iyi olduğu için göz ardı ettim ama öğrenmek adına soruyorum. B sütununda belirlenen aralığı hızlıca nasıl seçebilirim?

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
B2 hücresine gelin ve ctrl + shift + aşağıok tuşlarına basın.

Excel Vers. ve Dili
2017-Türkçe
Yardımınız için çok teşekkür ediyorum. Sorun çözülmüştür.