Satır veya Sütun Belirginleştirme

Excel Vers. ve Dili
excell 2007
excell 2016
Merhaba,
Excelde tıkladığım sütun veya satır ya da her ikisininde belirginleşmesini istiyorum. Seçili hücre hangi satır ve sütunda olduğu excele bakarak anlamak istiyorum.
Herhangi bir makro kullanmadan excel ayarlarından değiştire biliyor muyuz ?

Aşağıdaki dosya yoluna bakabilirsiniz

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,
Sizin dediğiniz tüm satır ve tüm sütunu belirginleşmesi anca makro ile olur. Excel sadece satır ve sütun başlıklarını renklendiriyor. Bu renk değişir mi bilemiyorum.

Excel Vers. ve Dili
excell 2007
excell 2016
Merhaba,
Sizin dediğiniz tüm satır ve tüm sütunu belirginleşmesi anca makro ile olur. Excel sadece satır ve sütun başlıklarını renklendiriyor. Bu renk değişir mi bilemiyorum.
Evet dediğiniz gibi bir çok sitede makro ile nasıl yapıldığını gösteriyor ancak excelde bildiğiniz üzere koşullu biçimlendirme var acaba aktif hücreye bastığımız zaman o hücreye ait sütunu ve satırı renklen dir şeklinde ve başka bir hücreye geçince rengi kaldır şeklinde bir koşullu biçimlendirme yazılabilir mi?
Formül yazarken aktif hücre nasıl isimlendirilir bilmiyorum ve kullanmam gereken başka formüller var mı onuda bilmiyorum eksikliğim var bu konuda.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Koşullu biçimlendirme bildiğim kadarıyla sadece hücredeki değerlere göre işlem yapan bir özellik. Yani seçili hücreye göre bir değerlendirme yapmıyor. Ancak yine makro kullanarak seçili hücrenin satır ve sütun bilgileri başka bir hücreye yazdırılıp, o hücreler referans alınarak koşullu biçimlendirme yapılabilir. Bunu daha önce denedim ama çok verimli olmadı, excel yavaşladı. Zaten makro kullandıktan sonra neden koşullu biçimlendirme ile uğraşalım ki, doğrudan makroda ve çok daha hızlı bir şekilde bu işlem yapılabilir.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Burada bolca örnek paylaşıldı.