SATIR VE SÜTUN KESİŞTİĞİ YERDE X VARSA BAŞLIKTAKİ DERSİ YAZDIR

splashsmlt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 c++
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-01-2026
ustadlar s.a. ekli dosyada AC4 hücresinde =birleştir ile yazılmış metinin "Sayın veli, Öğrencimiz isim 1 PAZARTESİ günkü" buranın devamına E4-J4 ARASINDA X VARSA O X İN ÜSTÜNDEKİ DERSİ BURAYA YAZSIN. ÖRNEKTEKİ DOSYADA F4 TE X VAR. İŞTE AC4 TE Sayın veli, Öğrencimiz isim 1 PAZARTESİ günkü KİMYA ŞEKLİNDE YAZSIN İSTİYORUM. TEŞEKKÜR EDERİM.

Ekli dosyalar

splashsmlt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 c++
05-01-2026
yardımınıza gerçekten ihtiyacım var arkadaşlar

splashsmlt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 c++
05-01-2026
arkadaşlar bi el atma ihtimaliniz var mı başlığı karışık ama eminim içeriği sizin için çok kolay

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Pazartesi için deneyiniz.

C++:
=İNDİS(KAYDIR($A$3;;KAÇINCI(AC2;2:2;0)-1;;ARA(AC2;{"Cuma"\"Çarşamba"\"Pazartesi"\"Perşembe"\"Salı"};{4\6\6\4\4}));KAÇINCI("X";KAYDIR($A$3;1;KAÇINCI(AC2;2:2;0)-1;;ARA(AC2;{"Cuma"\"Çarşamba"\"Pazartesi"\"Perşembe"\"Salı"};{4\6\6\4\4}));0))

splashsmlt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 c++
05-01-2026
hocam öncelikle teşekkür ederim cevabınız için. pazartesi için yaptığımda e4 ile j4 arasında üç tane X var kimya da biyolojide ve geometri de. sadece kimyayı yazıyor. yani diğer iki dersi yazmıyor. birde salı çarşamba perşembe cuma içinde aynı formülü nazıl revize ederiz

hmtstc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 - Türkçe
10-04-2025
hocam vip üye olmadığımdan göremiyorum, üyelik onayı bekliyorum, dosyayı dosya.tc ye yükleyip link atarsanız bakayım hemen

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Tablonuzun bu yapısı itibari ile (günlerin birleştirilmiş hücre olması) kurgulanacak formül uzun oluyor. Dilerseniz 1 satır eklenerek daha basit bir kurgu tasarlanabilir.

splashsmlt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 c++
05-01-2026
KORHAN HOCAM BİR LEŞTİRME ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL EKLİ DOSYADAKİ GİBİ DE OLABİLİR

Ekli dosyalar

splashsmlt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 c++
05-01-2026
hocalarım bi bakabilir misiniz

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Öğrenci ismi yazılarak tek olarak çıkartılırsa olur mu?

hmtstc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 - Türkçe
10-04-2025
hocam ben varmaya çalıştığınız yeri anlamadım. aynı dersten 2 ders saati var sanırım, hangi saat aralığında hangi ders olduğunu nereden belirleyeceğiz ?

hmtstc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 - Türkçe
10-04-2025
Başka bir sayfada listelesek bu tabloyu olmuyor mu ?

hmtstc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 - Türkçe
10-04-2025
umarım iş görür, inceleyip dönerseniz yardımcı olabilirim ancak lütfen ne istediğinizi tam olarak belirtiniz.

Ekli dosyalar

splashsmlt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 c++
05-01-2026
umarım iş görür, inceleyip dönerseniz yardımcı olabilirim ancak lütfen ne istediğinizi tam olarak belirtiniz.
sayın hocam teşekkürler aslında bu daha iyi olmuş. peki d4 teki isim için kimyaya biyolojiye ve geometriye katılmamış. Format şu şekilde olabilirmi? Sayın velimiz, öğrencimiz isim 1 Pazartesi günü Kimya, Biyoloj, Geometri online derslerine katılmamıştır. Öğrencinin derse katılımı için teşvik ediniz.

başka bir hususta bu dosyada 1000 satır olabilir. ya da yan yana çalışma sayfalarında 23 tane sınıf var. bu 23 sınıfın sonuna liste değilde yoklama listesi diye bir çalışma sayfasdı ekleyebilir miyiz? emeğinize saygım sonsuz

hmtstc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 - Türkçe
10-04-2025
hocam yazmasını istediğiniz şeyi tam olarak yazın, ona göre düzenleyeyim.

ben bir düzenleme daha yapıp yükleyeceğim.

splashsmlt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 c++
05-01-2026
hocam aslında dosyanın içinde 9ab den başlayıp 12 ık ya kadar 23 tane çalışma sayfası var yanyana. her çalışma sayfasında günlük online dersler var. öğretmen dersi yaptığında olmayanlara büyük ya da küçük x harfi koyuyor. bu o derse katılmadı demek. ama dersler malum standart değil kimisi 2 kimisi 1 kimisi 3 gibi.
ben istiyorum ki(sizin yaptığınızı hayal bile etmemiştim. bu çok daha iyi.)
1. 23 çalışma sayfasının sonuna bir çalışma sayfası olsun "YOKLAMA LİSTESİ"
2. kodu çalıştıracak düğme de burada olsun. yani 24 çalışma sayfası "YOKLAMA LİSTESİ"
3. bunda tıkladığımızda pazartesi online derse gelmeyenleri en başa(bu 23 sınıf için yani 9 lardan 12 lere kadar) olacak şekilde listeleme yapsın.
4. "YOKLAMA LİSTESİ" nden sonra bir çalışma sayfası daha olacak. onun adı da " VELİ CEP TEL." BU ÇALIŞMA sayfasında tüm öğrencilerin okul numarası, veli cep telefonu, adı soyadı ve sınıfı olmak üzere 4 sütün olacak(ki ben bunu yapıştıracağım buraya)
5. "YOKLAMA LİSTESİ" çalışma sayfasındaki düğmeye tıkladığımızda :
a. pazartesi online derse gelmeyenleri en başa(bu 23 sınıf için yani 9 lardan 12 lere kadar) olacak şekilde listeleme yapsın.(salı çarş... günleri de olsun)
b. Şu metin yazsın A sütununda: Sayın velimiz, öğrencimiz isim 1 Pazartesi günü Kimya, Biyoloj, Geometri (o gün hangi derslere girmediyse yani X varsa) online derslerine katılmamıştır. Öğrencinin derse katılımını sağlamanızı rica ediyoruz.
c. öğrencinin isim soyismini veya numarasını kriter alarak(referans alarak) yine aynı sayfada metnin karşısına B SÜTUNUNA çocuğun veli cep telefonunu yazsın.

hocam siz yazın dediğiniz için ayrıntılı yazdım.

hmtstc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 - Türkçe
10-04-2025
Hocam merhaba, işinize baya burnumu soktum öncelikle bunun için özür dilerim. Bir şeyler ayarlarım, beklentinizin dışında kaldıysa lütfen uyarın düzelteyim, içiniz eh diyene kadar düzeltebilirim, benim için problem yok.
Açıklama yapmıyorum siz zaten düzeltmeniz gereken şeyleri göreceksiniz : )

iyi günler dilerim

Ekli dosyalar

splashsmlt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 c++
05-01-2026
SAYIN HOCAM HAKKATEN BU EMEĞİNİZİ TAKTİRLE KARŞILIYORUM. HİÇ BİR BEKLENTİ OLMADAN BU KADAR EMEK HARCAMIŞSINIZ. BUNDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM. YAZDIĞINIZ İÇİN BİR İSTEKTE BULUNAYIM. BEN BU KADAR PROFESYONEL BİŞEY BEKLEMİYORDUM.
1) sınıf_listesi sekmesinde sadece sınıf isimleri mi olacak?
2) tablo çalışma sayfasında ad soyad, tarih, ders, sınıf kutucuklarında benim yazmadığım silik bilgiler var bunlar nerden kalkacak?
3) yoklama_listesi çalışma sayfasında örneğin bir öğrenci bir günde iki farklı derste devamsızlık yaptıysa ayrı ayrı iki satırda bunu belirtiyor. onun yerine atıyorum fizik, kimya derslerine katılmamıştır diyebilir mi? yani şu tarihte şuna girmemiştir diyor ama aynı mesaj altta farklı bir ders. bende şu olabilir mi iki farklı mesaj yerini şu tarihte şu şu şu derslere girmemiştir gibi.
4) veliye gidecek mesaj metni şöyle olabilir mi?Sayın Veli, öğrencimiz MUSTAFA MERT ASLAN 10.04.2020 gününde KİMYA dersine katılmamıştır. Derslere katılım için kıymetli desteğinizi rica ederiz.

saygılarımla.

Ekli dosyalar