Satır ve sütun kesişimini bulma

Excel Vers. ve Dili
-
Merhaba arkadaşlar,
Bir excel tablom var. Satır başlarında bir veriyi, sütun başlarında başka bir veriyi aratıp ikisinin kesişim noktasındaki değeri almak istiyorum. Örnek görüntüyü ekledim. Nasıl yapabileceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz?
Şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 (64bit) - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26/05/2022
=İNDİS(A1:E10;KAÇINCI("f";A:A);KAÇINCI("y";1:1))
formülünü deneyin

Excel Vers. ve Dili
-
Arkadaşlar çok teşekkür ederim, sorunumu giderdiniz. Sağolun.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 (64bit) - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26/05/2022
rica ederiz dönüşünüz için teşekkürler. iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2013 türkçe
ters mantıkla düşünüp 24 değerini girdiğimizde dikeyde f ve yatayda y değerini bularak iki ayrı hücreye yazdırmak mümkünmüdür teşekkürler

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
A1:E6 arasında bir tablonuz olduğunu varsaydım
1. satır ve 1.sütunlar başlık kısımlari

Satırdaki başlığı bulmak için
=KAYDIR($A$1;MAK((B2:E6=G4)*(SATIR(B2:E6)))-1;;1;1)

Sütundaki başlığ
ı bulmak için
=KAYDIR($A$1;;MAK((B2:E6=G4)*(SÜTUN(B2:E6)))-1;1;1)

Aranan değer tablo içinde 1 den fazla var ise, büyük olan satırdaki ve büyük olan sütundaki değerleri döndürür

Excel Vers. ve Dili
2013 türkçe

Sütundaki başlığ
ı bulmak için

Aranan değer tablo içinde 1 den fazla var ise, büyük olan satırdaki ve büyük olan sütundaki değerleri döndürür
üstadım benmi yapamadım bilmiyorum ama g4 hücresine veri kümesinden bir değer yazdığımı varsayarak formulu satır veya sütun için herhangi bağımsız bir hücrelere aldım fakat satırda da sütunda da değer hatası veriyor bu arada a1 hücresini boş olarak belirliyoruz değilmi ayrıca değerler içerisindeki maksimum sayıya göre mi mak formülü kullanıldı

Excel Vers. ve Dili
2013 türkçe
üstadım benmi yapamadım bilmiyorum ama g4 hücresine veri kümesinden bir değer yazdığımı varsayarak formulu satır veya sütun için herhangi bağımsız bir hücrelere aldım fakat satırda da sütunda da değer hatası veriyor bu arada a1 hücresini boş olarak belirliyoruz değilmi ayrıca değerler içerisindeki maksimum sayıya göre mi mak formülü kullanıldı
tamamdır çözdüm olayı çok teşekkür ederim ilginiz için

Excel Vers. ve Dili
2013 türkçe

Sütundaki başlığ
ı bulmak için

Ömer bey tekrar merhaba bir probleme acaba bir çözüm bulunur mu diye size sorayım dedim sorum şu:
B1:C3 aralığına yazdığım değerleri A sütununa alt alta yazan ve bu aralıktaki değerlerden birinin değişmesi veya silinmesi halinde A sütunundan kaldıran ve aralıktaki diğer mevcut değerleri A sütununa boşluksuz dizen sonra B1:C3 aralığına yeni yazılan değer olursa onu da yine A sütununun en altındaki dolu hücrenin bir altındaki boşluğa yazan bir formül var mıdır teşekkür ederim.
Not: normalde macro ile yapıyorum ancak hem buton ile aktarıyorum hem de aralıktan kaldırdığım veri a sütununda sabit kalıyor onu silmek zorunda kalıyorum bu yüzden butonsuz ve işlemi anlık yapan ve aktaran bir formüle ihtiyacım var.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Son mesajınız mevcut konudan farklı bir konuysa, örnek dosya ile yeni bir başlık altında sormanız daha uygun olacaktır.