query ile bağlanmış datasource'dan otomatik veri alma ve macroları otomatik çalıştırma

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2016 - English
SAP'den günlük frekansta çalışan bir job ile otomatik olarak .csv uzantılı bir dosyaya veri aktarılmakta. Adı konumu değişmeyen tek bir dosya, yalnızca içindeki veriler güncelleniyor her sabah 6.00 ' da.

Mevcut durumda; yeni bir excel dosyası oluşturdum ve bu excel dosyasını query ile .csv dosyasına bağladım. Böylelikle excel dosyasının data source'u .csv dosyası olmuş oldu. Excelde data sekmesinde Refresh All butonuna basıldığında; .csv dosyasının verilerini güncel bir şekilde excel'e getiriyor. Ek olarak; gelen veri biraz karışık ve istenilen sonuçların veriden alınması için excelde ilgili birkaç kod yazıldı VBA'da.

Kısacası ; Excel dosyasına girip Refresh Butonuna bastığımda güncelleme yapıyor, ardından da macroları çalıştırdığımda veri istediğim formatta karşıma çıkıyor.

Fakat ben tüm bunları daha otomatik hale getirmek istiyorum. Örneğin excel dosyası otomatik olarak her gün 7.00 ' da güncellensin. Ardından Macrolar'da çalışsın. Ben belgeyi açtığımda güncel halini direkt görebileyim istiyorum.

Konuyla ilgili önerisi olan var mı? :)

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Aşağıdaki linke göz atın...

.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Saat 7 de otomatik güncelleme haricinde, power query ile sadece yenile diyerek istediğiniz formatta son verileri alabilirsiniz. Dosya açılırken güncellenme de sağlanabilir. Yani dosya açıldığında istediğiniz formatta görebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Saat 7 de otomatik güncelleme haricinde, power query ile sadece yenile diyerek istediğiniz formatta son verileri alabilirsiniz.
Evet dediğiniz gibi excel belgesine girip yenile dediğimde .csv dosyasının aktığı sheet1'deki veriler güncelleniyor. Fakat macroların verdiği sonuçlarını görmek için tekrar macro çalıştırıyorum. Bunları da otomatik hale getirmenin bir yolu yok mu acaba? Belgeyi açtığımda hem yenilenmiş hem de macrolar da çalışmış tamamiyle güncel bir şekilde görüntüleyemez miyim?

Excel Vers. ve Dili
Aşağıdaki linke göz atın...

.
Teşekkürler, macro çalıştırmayı denedim, başarılı oluyor fakat veri güncelleme aşaması için görev zamanlayıcısı kullanamadım. PowerQuery'deki Yenile butonunu triggerlayan bir düzen kuramadım.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
1-Dosya açılışta auto_open komutuyla veri yenilenebilir devamında otomatik olarak makrolar da çalıştırılabilir.
2-Power query ile de sadece yenile yaparak istediğiniz formatta güncellenmiş veriye ulaşabilirsiniz ayrıca yine auto_open komutuyla power query tablosu yenilenebilir.

Örnek csv ve excel formatını eklerseniz yardımcı olunabilir.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
CSV'den veri aktarma ve varsa diğer işleri Excel'de Auto-Open içinde hallederseniz, saat 7'de Windows dosyayı açtığında, işleri yapar .... diye düşünüyorum.

.

Excel Vers. ve Dili
CSV'den veri aktarma ve varsa diğer işleri Excel'de Auto-Open içinde hallederseniz, saat 7'de Windows dosyayı açtığında, işleri yapar .... diye düşünüyorum.

.
Teşekkür ederim, aslında nihai amacı paylaşsam daha açık olabilir; oluşturulan bu excel dosyası da PowerBI 'a bağlı olacak verilerin görselleştirilmesi açısından. Bu sebeple; excel dosyasını hiç açmadan, kendi kendine csv dosyasından güncellenmesini ve macroları da çalıştırmasını istiyorum. PowerBI' ı görüntülediğimde güncel olması açısından. Aksi halde her seferinde önce excel dosyasını açmak, auto-open sayesinde verilerin güncellenmesi ve macronun da çalışması sonrası powerBı dosyası açıldığında ancak güncel görselleştirme elde edilir.

Excel Vers. ve Dili
1-Dosya açılışta auto_open komutuyla veri yenilenebilir devamında otomatik olarak makrolar da çalıştırılabilir.
2-Power query ile de sadece yenile yaparak istediğiniz formatta güncellenmiş veriye ulaşabilirsiniz ayrıca yine auto_open komutuyla power query tablosu yenilenebilir.

Örnek csv ve excel formatını eklerseniz yardımcı olunabilir.
Teşekkür ederim, aslında nihai amacı paylaşsam daha açık olabilir; oluşturulan bu excel dosyası da PowerBI 'a bağlı olacak verilerin görselleştirilmesi açısından. Bu sebeple; excel dosyasını hiç açmadan, kendi kendine csv dosyasından güncellenmesini ve macroları da çalıştırmasını istiyorum. PowerBI' ı görüntülediğimde güncel olması açısından. Aksi halde her seferinde önce excel dosyasını açmak, auto-open sayesinde verilerin güncellenmesi ve macronun da çalışması sonrası powerBı dosyası açıldığında ancak güncel görselleştirme elde edilir.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Direkt olarak csv dosyasını Power BI 'da işleyemiyor musunuz? Hiç excele almadan yapılabilir diye düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
Direkt olarak csv dosyasını Power BI 'da işleyemiyor musunuz? Hiç excele almadan yapılabilir diye düşünüyorum.
Mümkündür evet fakat .csv dosyasından gelen veriler tabiri caiz ham veri. Yazılan vba kodları ile veriden istenilen bilgiyi çekip alıyorum. Fakat PowerBI ile yeni tanıştım ve orada nasıl kod yazılır tam olarak bilmediğim için excel'de düzenleyip ardından powerBI aktarmayı düşündüm. vba kodlarının powerbı da çalışmadığını M dili kullanıldığını araştırmıştım.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Örnek dosyalarınızı eklerseniz (CSV, EXCEL, PBIX) eklerseniz deneme yapabilirim.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Bu SAP'denen şey her neyse (bilmediğim için) .... CSV yerine, verileri Excel dosyasına aktarsa, bu dosyanın içine yazılacak bir VBA kodu ile dosya açıldığında istenen şekle, şemale gelse olmuyor mu ?

Bu arada; Google Sheets'de script ile ODBC driver'ları kullanarak SAP bağlantısı kurulabildiğine göre, MS EXcel'de de benzerini yapmak mümkün olmalı...

.

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
........PowerQuery'deki Yenile butonunu triggerlayan bir düzen kuramadım.
Bende PQ olmadığı için deneme şansım yok ama, siz makro kaydet yöntemiyle manuel olarak güncellediğinizde ilgili kodu üretebilirsiniz. Bunun elini, yüzünü değiştirip, diğer Auto-Open kodunun içinde uygun yerine koyduğunuzda Windows dosyayı açtığında işlemler otomatikleşir gibi geliyor....

.

Excel Vers. ve Dili
Bende PQ olmadığı için deneme şansım yok ama, siz makro kaydet yöntemiyle manuel olarak güncellediğinizde ilgili kodu üretebilirsiniz. Bunun elini, yüzünü değiştirip, diğer Auto-Open kodunun içinde uygun yerine koyduğunuzda Windows dosyayı açtığında işlemler otomatikleşir gibi geliyor....

.
Olabilir evet, deneyeceğim Haluk Bey teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Örnek dosyalarınızı eklerseniz (CSV, EXCEL, PBIX) eklerseniz deneme yapabilirim.
Emre bey öncelikle yardımcı olduğunuz için, ilginize çok çok teşekkür ederim ama fabrikayla ilgili birtakım veri olduğu için paylaşamıyorum. Önerdiğiniz yöntemleri deneyip sonuçlarını görececeğim..

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Mesai bitiminde bilgisayar kapatılıyorsa, sabah bilgisayar açıldığında çalışacak bir VBScript ile dosya açılarak makrolar otomatik çalıştırılabilir. @Haluk beyin #2 nolu mesajında önerdiği görev tanımı ile yapılması daha pratik olur. Çözüm için PowerBI vs gibi uzak yollara gerek yok bence...

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Çözüm için PowerBI vs gibi uzak yollara gerek yok bence...
Nihai amaç düzenlenmiş verilerin Power BI'a aktarılması.. O yüzden diğer aktarmalar (csv den excele) ekstra iş yükü.. Direkt olarak bile SAP'dan Power BI'ya alınabileceği gibi (SAP ile deneme şansım olmadı), csv'ye aktarılmış çok büyük veriler de Power BI'da çok hızlı ve kolay şekilde düzenlenebilir.
Emre bey öncelikle yardımcı olduğunuz için, ilginize çok çok teşekkür ederim ama fabrikayla ilgili birtakım veri olduğu için paylaşamıyorum. Önerdiğiniz yöntemleri deneyip sonuçlarını görececeğim..
Örnek veri demiştim.

Son düzenleme: