Puanlamaya göre sıralama

Excel Vers. ve Dili
Gerekli Alan
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-01-2021
İyi günler arkadaşlar, bir konuda sizden yardım isteyeceğim. 5 li bir grupta puanlama sisteminde en yüksek puan alana 4,sırasıyla 3-2-1 ve en düşük alana 0 puan verebilecek bir kod yazılabilir mi?

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365-Türkçe
23.02.2022
Beş adet sayınız A1:A5 aralığında olduğu varsayılırsa,, şu formülü bir hücreye kopyalayıp 5 satır aşağıya sürükleyebilirsiniz,,

=RANK.EŞİT(A1;$A$1:$A$5;1)-1

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Sanki örnek br dosya ile anlatılırsa basit bir kod çabucak yazılır gibi duruyor.
Edit : Eğer FairFun çözümü işinizi görmüyorsa.

Excel Vers. ve Dili
Gerekli Alan
16-01-2021
Örnek dosyam yok sadece söyle anlatabilirim. 45 kişilik sınıfım var ve bunları her hafta rastgele 5 li grup yapacağım 9 grubumuz olacak. Ve her gruba kendi içerisinde sorularına göre puan alacaklar bunlar elle girilecek. En yüksek puan alan öğrencim 4 puan alırken sırası ile alacakları puan azalacak. En düşük alan 0 puan almış olacak o hafta için. 9 gruptada bu işlem geçerli olacak. Ardından puanlama sisteme göre sınıf içerisinde genel puan liste halinde olacak. Bu grupları her hafta sistemli bir biçimde değişiklik yapacağız ve yıl sonunda genel sıralama yapacağız. Bilmem anlatabildim mi? Genel olarak listemi hazırlarım ama excel'de 5 li arasında alınan puanlamalarına göre sıralama nasıl yapılabilir onu öğrenmek istiyorum. Teşekkür ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
Gerekli Alan
16-01-2021
=RANK.EŞİT(A1;$A$1:$A$5;1)-1

Dediğinizi ekledim evet sıralama yaptı.
İsmi girdim
A, skor 30, aldığı puan 4, puanı alan _____
B, skor 5, aldığı puan 0, puanı alan _____
C, skor 10, aldığı puan 1, puanı alan _____
D, skor 25, aldığı puan 3, puanı alan _____
E, skor 20, aldığı puan 2, puanı alan _____

Sizin dediğiniz olduğunda puanlama oldu şimdi şunu öğrenmek istiyorum sonunda bu puanlama sistemini yeni bir sütuna yukarıdan aşağıya sıralaması 4 3 2 1 0 yani A, D, E, C, B SON SÜTUNA SIRALAMASI...

Excel Vers. ve Dili
Gerekli Alan
16-01-2021
Ekteki dosyayı inceler misiniz.
ÇOK teşekkür ediyorum.
9 tane grubu bu şekilde hazırladık her birinin haftalık puanlarını aldık diyelim. Peki bunu bir bakıma futbol liglerinde puan durumu tarzında 45 kişilik bir puan tablosuna aktarım yapabilirmiyiz?
Ör: 1.hafta 9 grupta d 4-3-2-1-0 puanlama alındı diyelim. 45 kişilik bir Genel puanlama da 9 tane 4 puan, 9 tane 3 puan...... 9 tane 0 puan olarak puan sırasına göre yukarıdan aşağıya sıralandı.
2. Hafta tekrar puanlama yapıldı ve yeni puanlamada yeni bir puan aldı. (A- 1. Hafta 4, 2. Hafta 1 puan aldı ve genel sıralamada 5 puanı oldu)
Yani yeni sıralamada 5 puanı olan 13. Sırada oldu. Her hafta eklenerek öğrenim yılı bitene kadar eklenerek ve aldığı puana göre sıralaması olacak bir liste hazırlanabilir mi
ÇOK şey istiyorum biliyorum ama en azından her hafta saatlerce zaman harcamak istemiyorum. Mümkünse yardımınızı yoksa da Allah razı olsun herşey için teşekkür ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
Gerekli Alan
16-01-2021
Ekteki dosyayı inceler misiniz.
ALİ Bey kolay gelsin. Rahatsız ediyorum. Bu benzersiz büyüklükte aynı puanı alırsa öğrenci onu nasıl yapabiliriz. Örnek olarak
A 90
B 80
C 70
D 80
E 60
Burada b ve d aynı puana eşit oluyor 2. En büyük olduğu için 3 puan alması gerekiyor sıralama devam ettiğinde 0 alan olmayacak. Bu en yüksek puanda olabilir herhangi bir yerdeki de eşit olabilir. Bunun bir çözümü var mı

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((B2>$B$2:$B$6)/EĞERSAY($B$2:$B$6;$B$2:$B$6&""))+1
şeklinde yaparsanız iki aynı büyüğe aynı puanı verir.

Excel Vers. ve Dili
Gerekli Alan
16-01-2021
son kodu girdiğimde harf olarak hata alıyorum bununla ilgili bir düzenleme mevcut mu?

Ekli dosyalar

• 4.5 KB Görüntüleme: 6
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR

Anlatılanlardan hareketle hazırlanmış dokuman ektedir. İncelersiniz..
9 Grup ve her grupta 5 öğrenci... Haftalık bazda puan girişleri ve haftalık bazda 4,3,2,1 ve 0 olarak değerlendirme..
Sıralama sayfasında ise seçilecek hafta kadar toplam olarak değerlendirme ve büyükten küçüğe sıralama...

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
8 nolu mesajda belirtmiş olduğum linkte bunlarla ilgili tüm formüller var.

Excel Vers. ve Dili
Gerekli Alan
16-01-2021

9 Grup ve her grupta 5 öğrenci... Haftalık bazda puan girişleri ve haftalık bazda 4,3,2,1 ve 0 olarak değerlendirme..
Sıralama sayfasında ise seçilecek hafta kadar toplam olarak değerlendirme ve büyükten küçüğe sıralama...
çok iyi olmuş teşekkür ediyorum

Excel Vers. ve Dili
Gerekli Alan
16-01-2021

vay bee helal olsun hocam çok teşekkür ederim. Allah razı olsun