Pivot Tabloda Toplama orani bulmak

omerfarukzorlu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Personal 2010
Versiyon: 14.0.7015.1000 (32 bit)
Dil: Japonca
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
06-06-2028
Merhaba
Uretim sirasinda cikan hatali urunleri hata nedenlerine gore fabrika ve urun bazinda listeliyoruz. Bu listeden ibr pivot yapip her fabrikada hangi hatanin ne oranda gerceklestigini bulmak istiyorum. Fakat ayni urunde farkli defolar da oldugu durumlarda hata sayisinin toplam kontrol edilen urune olan orani hatali cikiyor. Bunu duzeltip dogru sonucu raporlamak icin ne yapmak lazim. Secilen zaman araliginda secilen fabrikadaki hatalari siralamasini ve hata oranini (o zaman araliginda o fabrikada uretilen tum urun sayisina) raporlamak istiyorum. Listenin bir kismi EK"tedir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
Slm,
Bende benzer bir süreç ile meşgulüm ama tabi çok çok farklılıklar var.
Genelde ekte paylaştığım piwot ve benzeri raporlama yapmaktayım.
Oranlamayı manuel yapmanız gerekmektedir.
Ekteki dosyayı kontrol edip dönüş yaparsanız yardımcı olmak isterim. Mantık doğru ise grafik yönünde de dosya paylaşımı yaparım.
İyi çalışmalar, hayırlı cumalar.

Ekli dosyalar

omerfarukzorlu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
06-06-2028
Emeginiz icin tesekkur ederim.
Gonderdiginiz PIVOTta her defoyu icinden cikan siparisin miktarina boluyor. Yani her cikan hataayi o lotun miktarina boluyor. Ben defolu urunun o zaman araliginda o fabrikadaki tum urunlere bolunmesini istiyorum. Ozetle mayis ayinda XXX fabrikasina 50 farkli siparis vermisiz ve toplam siparis miktari 10bin diyelim. PIVOT ta her cikan hatayi 10bine oranlamasi iistiyorum. Sizin hazirladiginiz dosyada her hatayi o siparisin miktarina boluyor.

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
Slm,
Paylaştığınız dosyada sipariş başlığı altında bir veri yoktu sanırım.
2 Tane miktar var ilki neyi ifade ediyor ikincisi neyi ifade ediyor? şöylemi ilk miktar kontrol edilen ürün sayısını ikinci miktar ise kontrol edilen ürünlerin içinden çıkan defolu ürünlerin hata miktarı doğru mudur?
Yukarda da dediğim gibi sipariş ile ilgili bir başlık altında veri olmadığı için paylaşımım yine doğru olmayacaktır ama aşağıdaki datayı inceleyiniz;
İyi çalışmalar.

236621

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
.....
Oranlamayı manuel yapmanız gerekmektedir.
.....

Oranlamayı manuel yapmaya gerek yok...

Ekteki örnek dosyanızda olduğu gibi "Calculated Fields - Hesaplanmış Alanlar" kullanarak Pivot Tablo içinde yapılabilir.

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023

Ekteki örnek dosyanızda olduğu gibi "Calculated Fields - Hesaplanmış Alanlar" kullanarak Pivot Tablo içinde yapılabilir.

.
@Haluk Hocam,
Bilgi için teşekkür ederim.
Hayırlı Cumalar..

omerfarukzorlu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
06-06-2028

.
Emeginiz icin tesekkur ederim. Fakat benim istedigim bu degil. Benim aciklamam da biraz zayif oldu sanirim. EK`te biraz daha aciklamaya calistim. Ozetle her fabrikada cikan hata turunun urettirilen toplam urun sayisina oranini istiyorum. Toplam urun sayisi da her urun icin coklu giris oldugu icin coklu sayim oluyor ve farkli cikiyor. Buna bir cozum ariyorum. Yani ana verideki coklu girisleri PIVOT ta yok saymak gerekiyor.

Ekli dosyalar

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Pivot Table'de aşağıdaki hususları hesaplanan alan ile yapamazsınız.
  • Hesaplanan alan formülleri, pivot tablo toplamlarına veya ara toplamlarına başvuramaz.
  • Hesaplanan alan formülleri, çalışma sayfası hücrelerine adres veya ada göre başvuramaz.
  • TOPLA - SUM, hesaplanan bir alan için kullanılabilen tek işlevdir.
Genelde hesaplamaları Pivot Table'ın kaynağında veya dışında yapmanız gerekir.

.

omerfarukzorlu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
06-06-2028
Pivot dışında nasıl yapabiliriz? Farklı bir yöntem öneriniz var mı?