Soru Otomatik çarpma ve değerleri toplama

Excel Vers. ve Dili
office 2013
(AL9*8)+(AM*24)+(AN*15)+(AO9*9)+AG9 bu toplamı AH9 karesine çıkarırsa . Bu al , am, an, ao karelerinde
||| =EĞER(EĞERSAY(B9:AF9;"8")=0;"";EĞERSAY(B9:AF9;"8")) |||| AL karesinde bu formül var yan karelerde kaç tane 8 varsa bu karede otomatik yazıyor çıkan sonucu 8 le çarpıp diğer karalerdeki toplamı aynı şekilde 24,15,9 la çarpıp toplamını ag karesiyle toplayım ah karesine yazabilcek bir kod için yardım edebilirmisiniz aslında çok basit gibi duruyor ama exel bilgim yok denecek kadar yardım edebilirseniz sevinirim .

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Foruma hoş geldiniz. Anlatımınızdan anlamadım maalesef. Örnek dosya ile açıklar mısınız?

Excel Vers. ve Dili
office 2013
Örnek Dosya dosya tc ye yükledim uygun olur galiba site kuralları için teşekkürler ilginiz için hastanede çalışıyorum vardiye çizelgemiz bizim mesai satleri için kullancaktık :)

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Neden AH9 hücresinde aşağıdaki basit formülle doğrudan toplamak yerine, önce saydırıp sonra toplamaya çalışıyorsunuz?

=TOPLA(B9:AG9)

Excel Vers. ve Dili
office 2013
aynen hocam teşekkürler çok kafa yorunca basit çözümü görememişim :) peki bu ah9 da 2. sayfadaki ki sonucu 1. sayfaya nasıl geçirebilirim ah9 a
Ayriyeten hocam toplama işleminden sonra eğer 0 çıkarsa o hücreyi nasıl boş bırakacak bir formül ekleyebilirim üzerine

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İkinci sayfa/birinci sayfa derken ne kastettiğinizi anlamadım maalesef.

Sonuç 0 çıkınca boş bırakmak aslında iyi bir şey değil. Onun yerine hücre biçimlendirme kullanabilirsiniz.

Biçimlendirilecek hücreleri seçin, sağ tıklayıp hücreleri biçimlendir menüsünü açın.
Sayı bölümünde isteğe uyarlanmışı seçin
Biçim kısmına örneğin 0;0;; yazdığınızda 0 olan hücreler boş görünür. Burda birinci 0 pozitif değerlerin biçimi, ikinci 0 negatif değerlerin biçimi, üçüncü kısım 0'ın biçimi ve son kısım ise (yanlış hatırlamıyorsam) metinlerin biçimidir. Her biri için farklı biçimlendirmeler de kullanabilirsiniz.

Zaten isteğe uyarlanmış kısmındaki seçenekleri incelerseniz çok farklı biçimlendirmeler görebilirsiniz.