OptionButton ile TextBox'taki değeri artırmak istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-02-2024
İyi akşamlar arkadaşlar.
Ekteki belgede bulunan userform1 ile personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri için yaklaşık maliyet hesaplıyorum. Bana göre sonuç mükemmel çıkıyor, fakat bazı hesaplamalarda Kamu İhale Kurumunun işçilik hesaplama modülü ile 1 (bir) kuruş farktan dolayı sonuç hatalı çıkabiliyor.
Kod:
TextBox17.Text = (((((((CDbl(TextBox14) + CDbl(TextBox16)) * CDbl(TextBox6)) / 100) + (CDbl(TextBox14) + CDbl(TextBox16))) / CDbl(TextBox7)) / CDbl(TextBox8)))
TextBox17 = Format(TextBox17, "#,##0.00") & " TL"
Örnek veri girişi:
Öngörülen fiyat farkı:10
Resmi Tatil Gün Sayısı:11
Resmi Tatilde Çalışacak Eleman Sayısı:10 yazıp
Hesapla dedikten sonra
TextBox17 de çıkan 111,58 TL sonuç, KİK işçilik hesaplama modülü tarafından 111,59 TL olarak hesaplanmaktadır. Aradaki 1 kuruşluk fark; işçi
sayısı ve işin süresi ile de çarpılınca aradaki fark büyüyor.
Bunun önüne geçmek için; userform ile İşçilik hesaplama modülü arasında fark oluşması halinde TextBox17 de çıkan sonucun 1 kuruş artırılarak tekarar hesaplama yapmak ile çözebileceğimi düşünüyorum.
Sizden ricam ekte ki userformda bulunan OptionButton1 işaretlendiği zaman TextBox17 deki değerin 1 kuruş artırılıp hesaplamanın tekrar yapılmasını sağlamak.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
İyi akşamlar arkadaşlar.
Ekteki belgede bulunan userform1 ile personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri için yaklaşık maliyet hesaplıyorum. Bana göre sonuç mükemmel çıkıyor, fakat bazı hesaplamalarda Kamu İhale Kurumunun işçilik hesaplama modülü ile 1 (bir) kuruş farktan dolayı sonuç hatalı çıkabiliyor.
Kod:
TextBox17.Text = (((((((CDbl(TextBox14) + CDbl(TextBox16)) * CDbl(TextBox6)) / 100) + (CDbl(TextBox14) + CDbl(TextBox16))) / CDbl(TextBox7)) / CDbl(TextBox8)))
TextBox17 = Format(TextBox17, "#,##0.00") & " TL"
Örnek veri girişi:
Öngörülen fiyat farkı:10
Resmi Tatil Gün Sayısı:11
Resmi Tatilde Çalışacak Eleman Sayısı:10 yazıp
Hesapla dedikten sonra
TextBox17 de çıkan 111,58 TL sonuç, KİK işçilik hesaplama modülü tarafından 111,59 TL olarak hesaplanmaktadır. Aradaki 1 kuruşluk fark; işçi
sayısı ve işin süresi ile de çarpılınca aradaki fark büyüyor.
Bunun önüne geçmek için; userform ile İşçilik hesaplama modülü arasında fark oluşması halinde TextBox17 de çıkan sonucun 1 kuruş artırılarak tekarar hesaplama yapmak ile çözebileceğimi düşünüyorum.
Sizden ricam ekte ki userformda bulunan OptionButton1 işaretlendiği zaman TextBox17 deki değerin 1 kuruş artırılıp hesaplamanın tekrar yapılmasını sağlamak.
Selam,

bahsettiğiniz kod Userform1 değil Userform2'dedir. 111,58 TL sonucunu nasıl elde edeceğim anlayamadım.
Ancak, rakamları yuvarlama özelliklerinden kaynaklanıyor. Sayıları aşağıdaki kodlar ile istediğiniz gibi yuvarlayabilirsiniz.

Kod:
orksheetFunction.Round ' otomatik yuvarlama yapar 5'e kadar aşağı yuvarlar, _
5'den sonra (5 dahil) yukarı yuvarlar
WorksheetFunction.RoundUp ' isteğiniz sayı kadar yukarı yuvarlar
WorksheetFunction.RoundDown ' isteğiniz sayı kadar aşağı yuvarlar
Round ' VBA kodudur otomatik yuvarlama yapar

Excel Vers. ve Dili
2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-02-2024
Haklısınız Ergün hocam, çalışmam userform2 de bulunuyor, hatalı yazmışım.
111,58 sonucunu yukarıdaki örnek verileri ilgili textlere girip hesapla yapınca text17 de 111,58 sonucunu görüyoruz.
optionbutton1 işaretlenince text17 nin değeri 1 kuruş artarak 111,59 oluyor.Ancak text17 ile bağlantılı çalışan diğer texler tetiklenerek hesaplama yapmıyor.
Naçizane ben iki alternatif düşünüyorum,
1-optionbutton1 işaretlenince normalin tersine bir hesaplama yapmalı veya
2-textlere değişken tanımlanmalı
Algoritmanın veya kodun nasıl hazırlanacağı noktasında çok yetersizim.