Özel bir istatistiki hazırlik.

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Herkesin Ramazan bayarmını tebrik ederek foruma katılmak istiyorum.Bunun için neler yapmam gerektiği hakkında fazlaca bilgim olmamakla birlikte,hazırlamaya çalıştığım bir özel istatistik projem var.Kuşkusuz excel biliyorum fakat bu sorunu çözmek için yeterli değilim.Yapmak istediğim ,yanyana oturan öğrencilerin derslerdeki başarılarını,benzer yada benzemez adlarına ,tavırlarına ,notlarına ...(eğer başarabilirsem psikolojik,ekonomik,sosyal durumlarının derslere olan etkilerinide bu tabloya işleyeceğim) vs. ortaya çıkarmak.Bu naçizane çabam ,çiçeği burnunda idealist bir öğretmenin uzun vadeli bir çalışması olacaktır.Sizlerden ricam bu konu için bana yardımcı olmanızdır.Konunun makro çözüm yöntemleri ile çözülmesini istiyorum.Kısaca anlatırsam,örneklemede 20 tane öğrenci var.Dediğim gibi şimdilik öğrenci baş harflerine göre yapıyoruz.İlerde diğer faktörleri (psikolojik,ekonomik,sosyal durumlarının derslere olan etkileri) hesaba katacağım).Eğer a16 ve b16 daki hücreler boşsa tüm öğrencilere göredir.Örnekte A ve Z dir.Buna göre ,eğer c16:c20 arasında sadece matematik dersi varsa matematikteki not farklarına işlem yapılacak.Eğer c16:c20 de matemetik ve fen dersleri varsa bu iki derse göre vediğerleri.Eğer bu alan boşsa hem A ve Z baş harflerine ,hem matematik ve fen derslerindeki tüm not farklarına göre yapılmış olacak.Sonuçta Ortalam ve Durum sutunlarındaki değerleri saptamış olacağım.Sadece Konuyu anlatabilmek için epeyce uzun açıklamalar yapmaya özen gösterdim.Yoksa konu basit sanıyorum.Lütfen yardımlarınızı esirgemeyin benden ve sonuçta öğrencilerim için pozitif bir uygulama olacak bu tablo.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, Türkçe
Mrb, konu ilgimi çekti yardım etmek isterim, ben de sitede yeniyim ama az çok excel bilirim. eğer düzenli veri alışverişi yaparsak bu işi birlikte halledebileceğimizi düşünüyorum. zamanla belki diğer üyeler de kolları sıvarlar kim bilir...
çalışmanıza baktım. ortalama sütununu hesaplatmada bi problem yok. öğrencilerin sınavlardan aldıkları notlara göre kolaylıkla hesaplanabiliyor. zaman içinde diğer faktörleri de eklemek istediğinizi söylediniz. diğer faktörleri ortalamaya etki ettirmek için sanırım her birine bi ağırlık katsayısı verip bu katsayıyı çarpan olarak kullanmamız gerekecek. ama bu sonraki iş. şu an için benim anlamadığım nokta yan yana oturan öğrenciler neden önemli? ve neden öğrenciler baş harflerine göre süzülüyor? öğrencilerin okul numaralarına göre bi tasarım daha kullanışlı olur mu? adım adım ne yapmaya çalıştığını ve her adımda neye ihtiyacın olduğunu yazarsan elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım... kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Dediğim gibi fazlaca konuyu tarif edemiyorum.Bahsettiğiniz hususda konuya iLave edilecek.İlk aklıma gelen Adlarıydı,sonra baş harflerini alayım dedim.Çünkü çok sayıda ad var ayrıca bizim okullarımızda öğrenciler ikişerli grup olarak varlar ve yanyanalar.Birbirleri ile olan iletişimleri,eğer varsa benzerleri diğer sınıflarda ,gruplarda ne kadar gibi.İstedikten sonra tek olarakta ele alınabilir bu şekildede istatistik hazırlanabilir.Zaten formül olarak yapmaya çalıştım.Fakat benim istediğim örnekteki gibi değer doğrulayıcı gibi bir düğmeyi kullanarak ,her değeri ayrı ayrı olarak işlemeli.Eğer ben sadece adları olarak yapacaksam ad düğmesinden seçtiğim ad,eğer yanındakini elealacaksam diğer düğmeyi çalıştıracağım.Böylece diğer alanlardakileri içinde uygulayacağım.İlgin için teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, Türkçe
öğrenci numarasına göre bi liste yaptım bi inceleyin bu temel üzerine inşa etmek daha mı faydalı olur, daha mı kötü olur siz bilirsiniz...

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Biraz yol katettiğimizi anlamaya başladım.Çok teşekkür ederim,biraz üzerinde çalışmam lazım .Sanırım daha kullanışlı olabilecek çözümler çıkacak.