Muhasebede ilk giren ilk çıkar mantığı

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
17.04.2019
Merhaba ,
Örnek dosyada bankadar alınan ya da satılan fonlara dair tablolama bulunmaktadır.
Yardımınızı istediğim nokta ;
fon satış işleminde , o günün ihtiyaç duyulan TL si ve hesaptaki para miktarı ile o günkü fon'un kur rakamı girildiği zaman, kaç adet fon satılacağını gösteren ve gerekli hücreleri örnekteki gibi dolduran bir çözüm...

İçinden çıkamadığım kısım, ilk giren ilk çıkar mantığına göre ,satış işlemi yapılacağı zaman ilk alınan fon grubundan ilk önce satış yaptıramamak...
İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr
17.04.2019
Günaydın arkadaşlar,
bu dosyamdaki soruma bir türlü olumsuz da olsa yanıt alamıyorum. Eksik ya da yanlışım var ise en azından onu belirtebilecek bir üstad var mı acaba ?
Saygılar...

Biz de bir çalışma yapıyoruz. Bizim yaptığımız çalışma biraz daha karmaşık ama sizin aradığınız çözüm ekte var zannedersem

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr
17.04.2019
Dosyayı inceleyeceğim. Teşekkür ederim...
malesef sizin dosyanızı kullnarak da kendi dosyam için bir çözüm yolu bulamadım...sizdeki dosyada A B C D sabit iken ben de o günün kur rakamları veya kur adeti gibi değişken rakamlar mevcut olduğu için sizin eklentiniz ile çözüm sağlayamadım .
Yardımınız için tekrar teşekkür ederim.
konu hakkında farklı fikirleri yapabilecek arkadaşların yorumlarını heyecanla bekliyorum .
saygılar...

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr
17.04.2019
günaydın ,
ilgilenen üstad var mı?

mancubus

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İŞ: 2021 Win Eng
Merhaba.
mrexcel'de şöyle bir şey buldum.
belki fikir verebilir.

dönem başı stok rakamlarını alışlar tablosuna yazmak lazım.

test edilmiş (2003) örnek dosya ektedir.

alışlar (giren):
a : ürün kodu
b: miktar
c: birim fiyat

satışlar (çıkan):
e : ürün kodu
f: miktar
g: makro'nun hesapladığı birim fiyat

makrolar bu sütun başlıklarına göre yazıldığından sizin tablo farklı ise kodların buna göre değiştirilmesi gerekir.

Kod:
Dim inTbl As Range, outTbl As Range

Sub fifo_test()
Dim x, y, t

Set inTbl = Range("a2")
Set outTbl = Range("e2")

x = 1
Do While outTbl.Offset(x, 0).Value <> ""
  t = 0
    If x > 1 Then
      For y = 1 To x - 1
        If outTbl.Offset(y, 0).Value = outTbl.Offset(x, 0).Value Then t = t + outTbl.Offset(y, 1).Value
      Next y
    End If
    outTbl.Offset(x, 2).Value = out_unit_cost(outTbl.Offset(x, 0).Value, t, outTbl.Offset(x, 1).Value)
    x = x + 1

Loop

End Sub

Function out_unit_cost(code, start, qty)

Dim i, r, s
i = 1
r = -start
s = 0

Do While inTbl.Offset(i, 0).Value <> "" And r <= start + qty
  If inTbl.Offset(i, 0).Value = code Then
    r = r + inTbl.Offset(i, 1).Value
      If r > 0 Then
        If inTbl.Offset(i, 1).Value > r Then
        s = s + r * inTbl.Offset(i, 2).Value
        ElseIf r > qty Then
        s = s + (inTbl.Offset(i, 1).Value - (r - qty)) * inTbl.Offset(i, 2).Value
        Else
        s = s + inTbl.Offset(i, 1).Value * inTbl.Offset(i, 2).Value
        End If
      End If
  End If
  i = i + 1

Loop

out_unit_cost = Round(s / qty, 2)

End Function

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr
17.04.2019
Merhaba.
mrexcel'de şöyle bir şey buldum.
belki fikir verebilir.

dönem başı stok rakamlarını alışlar tablosuna yazmak lazım.

test edilmiş (2003) örnek dosya ektedir.

alışlar (giren):
a : ürün kodu
b: miktar
c: birim fiyat

satışlar (çıkan):
e : ürün kodu
f: miktar
g: makro'nun hesapladığı birim fiyat

makrolar bu sütun başlıklarına göre yazıldığından sizin tablo farklı ise kodların buna göre değiştirilmesi gerekir.

Kod:
Dim inTbl As Range, outTbl As Range

Sub fifo_test()
Dim x, y, t

Set inTbl = Range("a2")
Set outTbl = Range("e2")

x = 1
Do While outTbl.Offset(x, 0).Value <> ""
  t = 0
    If x > 1 Then
      For y = 1 To x - 1
        If outTbl.Offset(y, 0).Value = outTbl.Offset(x, 0).Value Then t = t + outTbl.Offset(y, 1).Value
      Next y
    End If
    outTbl.Offset(x, 2).Value = out_unit_cost(outTbl.Offset(x, 0).Value, t, outTbl.Offset(x, 1).Value)
    x = x + 1
Loop
End Sub

Function out_unit_cost(code, start, qty)

Dim i, r, s
i = 1
r = -start
s = 0

Do While inTbl.Offset(i, 0).Value <> "" And r <= start + qty
  If inTbl.Offset(i, 0).Value = code Then
    r = r + inTbl.Offset(i, 1).Value
      If r > 0 Then
        If inTbl.Offset(i, 1).Value > r Then
        s = s + r * inTbl.Offset(i, 2).Value
        ElseIf r > qty Then
        s = s + (inTbl.Offset(i, 1).Value - (r - qty)) * inTbl.Offset(i, 2).Value
        Else
        s = s + inTbl.Offset(i, 1).Value * inTbl.Offset(i, 2).Value
        End If
    End If
  End If
  i = i + 1

Loop

out_unit_cost = Round(s / qty, 2)

End Function

Sayın mancubus,
İlginize teşekkür ederim. Kodlar hakkında detaylı bilgim olmasa da , örneğinizi kendi dosyama uyarlamaya çalışacağım.
Sağlıkla kalın.
Saygılar...

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr
17.04.2019
Çok yazarak belki çok zıt bir görünüm çiziyorum ama en son gönderilen dosya ile de bir sonuç alamadım ... ):
tekrar teşekkür ediyorum...

mancubus

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
fifo görünce onu aramıştım.

şimdi dosyanıza bakınca sizin aslında fifo yöntemini de bilen bir bütçe uygulamasına ihtiyacınız var.

tablonuz çok dağınık. bir yerden kopyaladığınız için mi böyle yoksa görüntü amaçlı siz mi yaptınız. İnce boş sütunları çıkarmanız hem tablo yapmanızı kolaylaştırır hem de uygulamaları.

Şöyle bir tablo organize edilebilir:

Tarih -- İşlem -- Adet -- Alış Fiyat -- Stok -- İhtiyaç -- Banka -- Satılacak -- Satış fiyatı --- Kümüle Kar
xxxx Alış 1000 5 1000

Satılacak = (İhtiyaç - Banka)/Satış Fiyatı

stok rakamını alış ve satış işlemine göre bakiye yürüterek if'li Offset formülü ile hesaplatmak mümkün.

FİFO'ya net kar için ihtiyaç var. Bu da excel'de ancak KTF (UDF) ile mümkün oluyormuş. Önceki mesajımda yer alan dosyadaki "kullanıcı tanımlı fonksiyon" belki ilham verebilir.

Umarım yardımcı olabilicek bir arkadaşımız çıkar.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr
17.04.2019
fifo görünce onu aramıştım.

şimdi dosyanıza bakınca sizin aslında fifo yöntemini de bilen bir bütçe uygulamasına ihtiyacınız var.

tablonuz çok dağınık. bir yerden kopyaladığınız için mi böyle yoksa görüntü amaçlı siz mi yaptınız. İnce boş sütunları çıkarmanız hem tablo yapmanızı kolaylaştırır hem de uygulamaları.

Şöyle bir tablo organize edilebilir:

Tarih -- İşlem -- Adet -- Alış Fiyat -- Stok -- İhtiyaç -- Banka -- Satılacak -- Satış fiyatı --- Kümüle Kar
xxxx Alış 1000 5 1000

Satılacak = (İhtiyaç - Banka)/Satış Fiyatı

stok rakamını alış ve satış işlemine göre bakiye yürüterek if'li Offset formülü ile hesaplatmak mümkün.

FİFO'ya net kar için ihtiyaç var. Bu da excel'de ancak KTF (UDF) ile mümkün oluyormuş. Önceki mesajımda yer alan dosyadaki "kullanıcı tanımlı fonksiyon" belki ilham verebilir.

Umarım yardımcı olabilicek bir arkadaşımız çıkar.
İlginiz için yürekten teşekkür ediyorum.
Dosya aslında benim kendi düzenim değil. Yeni bir düzen ile komple değiştirmek en mantıklısı olacağı kesin ama öncelikle kısa yol olarak nasıl işlem yapacağıma karar vermek istemiştim.
Buradan cevap alamayınca daha basit hale getirmeyi düşündüm ama icraate geçememiştim. ben tekrar bir düzen yapmaya çalışayım . O sırada da belki farklı görüş bildirenler olur.
Tekrar teşekkür ederim ilginize.
Saygılar...

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr
17.04.2019
Basitleştirilmiş dosya

Günaydın,
1. mesajda eklenen dosyanın aradaki işlemleri yok ederek basite indirgenmiş halini ekledim. Bir yandan kendi kapasitemce sonuçlandırmaya çalıştımsa da malesef sonuç elde edemedim.
Saygılar...[/FONT]

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

mancubus

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Merhaba.

Sağdan soldan toparlayıp uyarlayarak ekteki gibi bir dosya yaptım.

zemin rengi beyaz olanlar veri girişi amaçlı renkli olanlar formül içerenlerdir.

Fon aldığınız zaman alınan adet ve alış fiyatı F ve G sütunlarına girilmeli.

Paraya ihtiyaç duyulduğunda ihtiyaç tutarı, banka hesap bakiyesi ve satış fiyatı J, K ve I sütunlarına girilmeli.

Buradan satılacak adet basit bir formülle hesaplanıyor.

fifo yöntemine göre kazancı ise bulup uyarladığım bir KTF ile ancak kümülatif olarak yapabildim. her bir satış işlemi için ayrı ayrı kar/zarar hesaplamayı ise ilgilenen olur ise konunun uzmanlarından rica edelim.

eldeki fon miktarından fazla adette fon satılmak istendiğinde bir uyarı mesajı da çıkıyor. (E15 hücresine 5000000 yazarak test ediniz.)

modülde yer alanlar: uyarı mesajı ve fifo isimli kullanıcı tanımlı fonksiyon

Kod:
Sub mesaj()
MsgBox "Satılacak miktar bakiye değerinden fazla olamaz!", 48, "U Y A R I"
End Sub

Kod:
Function Fifo(DataTable As Range)
Application.Volatile False
Dim ConQty1()
Dim DElQty1()
Dim Price1()
Dim TMP As Range

ReDim ConQty1(0)
ReDim DElQty1(0)
ReDim Price1(0)
For i = 1 To DataTable.Rows.Count
    Select Case UCase(DataTable(i, 1))
    Case UCase("Satış")
        ConQty1(UBound(ConQty1)) = Abs((DataTable(i, 2)))
        ReDim Preserve ConQty1(UBound(ConQty1) + 1)
    Case UCase("Alış")
        DElQty1(UBound(DElQty1)) = (DataTable(i, 2))
        Price1(UBound(Price1)) = (DataTable(i, 3))
        ReDim Preserve DElQty1(UBound(DElQty1) + 1)
        ReDim Preserve Price1(UBound(Price1) + 1)
    End Select
Next i

costx = 0
i = 1
For k = LBound(ConQty1) To UBound(ConQty1) - 1

For l = LBound(DElQty1) To UBound(DElQty1) - 1
        p = Price1(l)
        If DElQty1(l) > ConQty1(k) Then
        costx = costx + p * (ConQty1(k))
        DElQty1(l) = DElQty1(l) - ConQty1(k)
        ConQty1(k) = 0
        GoTo NXTCON:

ElseIf ConQty1(k) > DElQty1(l) Then
        costx = costx + p * DElQty1(l)
        ConQty1(k) = ConQty1(k) - DElQty1(l)
        DElQty1(l) = 0
        Price1(l) = 0

GoTo NXTDEL:
        Else
        costx = costx + p * ConQty1(k)
        ConQty1(k) = 0
        DElQty1(l) = 0
        Price1(k) = 0
        End If

NXTDEL:
    Next l
NXTCON:
i = i + 1
Next k
Fifo = costx
' örnek formül =Fifo($B$2:$D$4)
End Function

fon isimli sayfada yer alan ve uyarı çıkmasını sağlayan

Kod:
Private Sub Worksheet_Calculate()

Dim r As Range, c As Range
Set r = Range("E2:E65000")

For Each c In r
If c.Offset(0, 5).Value <> "" And c.Value < 0 Then Call mesaj
       Next c

End Sub

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr
17.04.2019
Merhaba ,
Emeğinize yüreğinize sağlık.
Tabii şahsım adına yazarsam,VBA bilgim yok denecek kadar az olduğu için dosyanızı birçok arkadaş gibi anında yorumlayamasam da elimden geldiğince ilerlemeye çalışacağım.
Bu arada ne kadar etkisi olur bilmiyorum ama D sütünundaki Fiyat rakamı, hiçbir zaman azalan tepki göstermiyor.Yani döviz şeklinde inişli çıkışlı bir grafiği yok .Devamlı artış gösteren bir kalem. Ufak da olsa kolaylık sağlar diye düşündüm.
Bir de I sütunundaki "Satış fiyatı" tutarları elle girilmiş sanırım ve D sütunundaki O günkü kur rakamına eşit olarak düşünüldü değil mi ?
Tekrar teşekkürler.
Saygılar...

mancubus

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Merhaba ,
Emeğinize yüreğinize sağlık.
Tabii şahsım adına yazarsam,VBA bilgim yok denecek kadar az olduğu için dosyanızı birçok arkadaş gibi anında yorumlayamasam da elimden geldiğince ilerlemeye çalışacağım.
Bu arada ne kadar etkisi olur bilmiyorum ama D sütünundaki Fiyat rakamı, hiçbir zaman azalan tepki göstermiyor.Yani döviz şeklinde inişli çıkışlı bir grafiği yok .Devamlı artış gösteren bir kalem. Ufak da olsa kolaylık sağlar diye düşündüm.
Bir de I sütunundaki "Satış fiyatı" tutarları elle girilmiş sanırım ve D sütunundaki O günkü kur rakamına eşit olarak düşünüldü değil mi ?
Tekrar teşekkürler.
Saygılar...
Rica ederim.

Ben de pek anlamıyorum. Nette bulduklarımdan uyarladım.

Alış (G) ve satış (I) fiyatı elle giriliyor. D sütunundaki değer ise B sütunundaki değerin Alış veya Satış olmasına göre G ve I sütunlarından geliyor.

Alış fiyatı yerine alış kuru, satış fiyatı yerine satış kuru diyebilirsiniz. Ortada bir ürün var ve bunun alınırken veya satılırken olmak üzere kullanılan 2 fiyatı var. Her bir işlemde toplam ödenen veya toplam tahsil edilen tutarı hesaplamak üzere miktar (Adet) ile çarptığımız bir değer bu.

Kar/zarar ancak bir satış işlemi var ise hesaplandı.

İhtiyaç olmadan da satış işlemi yapabilirsiniz. C sütununa "-" olarak adeti el ile girdiğinizde de hesaplama yapar. Ancak başka yerlerde kullanılacak ise el ile girilen değerleri silerek formülü tekrar kopyalamanız gerekecektir.

İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr
17.04.2019
Rica ederim.

Ben de pek anlamıyorum. Nette bulduklarımdan uyarladım.

Alış (G) ve satış (I) fiyatı elle giriliyor. D sütunundaki değer ise B sütunundaki değerin Alış veya Satış olmasına göre G ve I sütunlarından geliyor.

Alış fiyatı yerine alış kuru, satış fiyatı yerine satış kuru diyebilirsiniz. Ortada bir ürün var ve bunun alınırken veya satılırken olmak üzere kullanılan 2 fiyatı var. Her bir işlemde toplam ödenen veya toplam tahsil edilen tutarı hesaplamak üzere miktar (Adet) ile çarptığımız bir değer bu.

Kar/zarar ancak bir satış işlemi var ise hesaplandı.

İhtiyaç olmadan da satış işlemi yapabilirsiniz. C sütununa "-" olarak adeti el ile girdiğinizde de hesaplama yapar. Ancak başka yerlerde kullanılacak ise el ile girilen değerleri silerek formülü tekrar kopyalamanız gerekecektir.

İyi çalışmalar.
Günaydın ,
paylaşımınız için tekrar teşekkür ederim. Gönderdiğiniz dosyada yeni bir sekme açarak ben de bazı oynamalar yaptım.

-- H sütununu Yukarıyuvarla formülü olarak değiştirdim.
-- E ve M sütununlarını EĞER formülü ile düzenledim.
-- P sütununa Sağlama adı altında geçici olarak bir formül yazdım. Çünkü temel olarak asıl amacımız ihtiyaç kadar fon satılması.Akabinde de tablo içi işlemlerin doğruluğu geliyor tabiiki.
Bunun için de, L (satış tutarı ) ile K (Bankadaki rakam) toplatıp , J (ihtiyaç ) 'tan büyük ya da eşit olup olmadığını kontrol ettirdim.
------------------------------------------------------------------
Tabii tüm bunlar işin normal kısımları ve ilk mesajdan beri çözüm bulamadığım yer ise , tabloda da belirttiğim gibi Satış işleminde birden fazla fon grubunun işleme girmesi. En son hangi fon grubundan satılıp ne kadar fon kaldığını göstermesi.
Sizin de belirttiğiniz gibi bunun için UZMAN arkadaşlardan veya yardım edebilecek diğer arkadaşlardan yardım bekliyoruz...

Emeğiniz için tekrar teşekkür ederim sayın MANCUBUS...

Saygılar...

Ekli dosyalar

mancubus

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Merhaba.

Eğer bir çözüm öneren olmaz ise elinizdeki her bir fon için ayrı bir sayfada bu tablo formatı oluşturarak çözüm üretebilirsiniz.

Hangi fondan satacağınıza siz karar verirsiniz. Veya birden fazla fondan karşık olarak ihtiyacı karşılayacak toplama ulaşana kadar dilediğiniz miktarda satabilirsiniz. Bu takdirde ihtiyaç verisini boş geçerek formülsüz satış adedi girebileceğiniz gibi, ihtiyaç rakamını bölerek fon sayfalarına ayrı ayrı yazıp oradan gelen adetleri kullanabilirsiniz.

dosya içine kar zarar isimli bir sayfa ekleyerek 7 no.lu mesajda yer alan kod ile kar zarar hesaplayabilirsiniz.

a: fon ismi
b: alınan fon adedi
c: alış fiyatı (kuru) [not: bahsettiğiniz yatırım fonu ise fiyat demek daha doğru. aslında "kur" kelimesi de dövizin fiyatını ifade eder.]

e: fon ismi
f: satılan fon adedi
g: satış birim maliyet [fifo_test makrosu tarafından hesaplanacak] burada her bir satış işlemine konu miktarın ortalama maliyeti hesaplanmaktadır.

bu dosyada (i: satış fiyatı) şeklinde bir sütun ilave eder satış fiyatlarını yazarsınız. J sütununda da F2*(I2-G2) formülü ile kar/zar hesaplarsınız.

yapmanız gereken bu yeni sayfadaki a, b, c sütunlarına tarih sırasında alış bilgilerini, e, f sütunlarına da satış işlemlerini yazmak olur.

her satış işleminden sonra makroyu çalıştırısınız.

7 no.lu mesajdaki dosyayı incelerseniz dediğim şekle kolaylıkla dönüştürebilirsiniz. tabii tek sayfada halletmeyi sağlayan bir formül ve makro desteği gelir ise buna gerek kalmaz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr
17.04.2019
Merhaba,
Evet tek sayfada istenilen makroya ulaşabilmek zaten temel çözüme ulaşmak anlamına gelecek. Çünkü ilk mesajda eklediğim karışık dosyada ;
ihtiyaç-banka ve fon fiyatını yazdıktan sonra yaklaşık kaç adet fon gerektiğini bulup ona göre el ile satır ekleyerek işlem yapıyordum.Eklediğim satırları da önceki günler de yapılan sayfalardan kopyalayınca formüllerle ugraşmama gerek kalmıyordu...
Eğer destek verebilecek bir arkadaş çıkmaz ise sizin de dediğiniz gibi eski düzendeki tabloyu biraz sağdan soldan düzelterek yenilemiş olurum ...
Alış rakamı her zaman artan bir rakam olduğu için aynı şekilde satış rakamı da bir oncekinden büyük olacağı için aslında fonksiyonların yardımıyla çözüleceğini düşünüyorum fakat oradaki mantığı bir türlü oturtamadım ...
indis , kaçıncı , düşeyara gibi fonk kalemlerini kullanarak kombinasyonlar denemeye çalışsam da bi sonuç bulamadım )):
umarım yardımcı olacak arkadaşlar paylaşım sağlar...
İlginiz ve paylaşımınız için tekrar yürekten teşekkür ediyorum...
Saygılar...

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr
17.04.2019
Dosyayı okuyan çıkıyor sanırım ... 300 ü geçti görüntüleme sayısı ama sonuca yaklaşılamadı bile (:)

Saygılar...

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003
ortalama maliyet hesaplatmak

Ekli dosyada alım ve satımlar yer almaktadır. Buna göre satış sırasında enson stok durumuna göre satışı maliyetlendirip kar zarar hesaplamak istemiştim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar