mükerrer veri girişini engellemede sorun!!!

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2003, Türkçe
eklediğim dosyada "C" sutununa tc kimlik no girilmekte ve "C" sutununda veri doğrulama ile ikinci veri girişi engellendi.
"G" sutununda banka şube kodu, "H" sutununda müşteri numarası ve "I" sutununa da hesap uzantısı girilmekte. G, H, I sutunları bir bütün olarak düşünüldüğünde mükerrer veri girişi ilgili sayfanın Worksheetine yazılan kod vasıtasıyla uyarı veriyor. ama başka bir sayfasan veya aynı sayfadan bir veya birden fazla veri kopyalayıp ilgili sutunlara yapıştırdığımızda mükerrer girişlere engel olamıyorum. bazen birden fazla kişi için aynı hesap numarası yazılabilmekte. ama tc kimlik numarası kesinlikle birden fazla girilmemeli. mükerrer girişleri ilgili sutunlarda kes, kopyala, yapıştır, özel yapıştır, ctrl+c, ctrl+v... gibi özellikleri pasif yapabilir miyiz? sadece ilgili sutunlarda bu işlemin yapılması daha yerinde olur. çünkü sayfada kopyala yapıştır kullanılmakta. veya başka bir yolu var mı_?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Yardımcı Olacak Kimse Yok Mu_?

Sorumu yanıtlar mısınız_? Şimdiden teşekkürler...

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sanırım kopyala yapıştır ile maalesef mükerrerlik kontrolu yapılamıyor.Bunun içimn kontrollü bir işlem yapılabilmesi lazım.Mesela bir butonla Yapılırsa kontrol edilebilir ama direk excelin copy paste olayında oamaz diye biliyorum.Biraz daha bekleyin bakalım varsa cevap gelir.:cool:

Excel Vers. ve Dili
Teşekkürler hocam...

Hocam makro otomatik değil de bir buton vasıtasıyla pasif hale getirmek için ne yapılabilir_?

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Bu dediğiniz anlamadım:cool:

Excel Vers. ve Dili
Hocam önceleri forumda kod bankası yayınlanmıştı. Orada kopyala yapıştırı engelleyebileceği söylenen bir kod var ama kod
EnableControl 19, False
EnableControl 21, False .... gibi kes, kopyala, yapıştır, özel yapıştır var.
Yine devamında hücre taşı, ctrl+c, ctrl+v... gibi özellikleride pasif hale getiriyor.
EnableControl 19, False
EnableControl 21, False .... bu bölümde kod hata veriyor. tabi bu kodlar muhtemelen tüm sayfada yada kitapta bu özellikleri pasif yapıyor. ama ben ilgili sutunlarda pasif yapmasını istiyorum.
bir şey anımsatmıştır umarım...

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Bu konuda bir şey diyemiycem.Yanlış bir şey yaparız Sonra Excel'in kopyala yapıştır olayını tümden kaybederiz.
Belki başka bir arkadaş cevap verir size.Ben bu konuya cevap veremiyecem.
Ne olmaz ne olmaz.Tehlikeli işlere girmemek lazım.:cool:

Excel Vers. ve Dili
Teşekkürler hocam...

İlginiz için minnattarım...

Excel Vers. ve Dili
İlgili kod düzenlenebilir mi_?

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
EnableControl 21, False ' kes
EnableControl 19, False ' kopyala
EnableControl 22, False ' yapıştır
EnableControl 755, False ' özel yapıştır

Application.CellDragAndDrop = False 'hücreyi çoğaltma ve taşıma
CommandBars("ToolBar List").Enabled = False 'düzen menüsündeki ilgili menüleri gizle
Application.OnKey "^c"
Application.OnKey "^v"
Application.OnKey "+{DEL}"
Application.OnKey "+{INSERT}"

End Sub

Yukarıda ki kodda kırmızı yazılı yerlerde hata veriyor. Bu hata düzeltilerek İlgili sutunlara uyarlanamaz mı_? Kodun diğer bölümleri çalışıyor. bu kodu yukarda eklediğim dosyada sayfanın Worksheetindeki kodla uyumlu bir şekilde çalışabilir mi_?

Excel Vers. ve Dili
Sorunu kısmende olsa çözdüm

İstediğimi yapamasamda ilgili sayfada yapıştır, hücre taşıma gibi özellikleri pasif hale getirdim. Bunları yapmama vesile olan bu güzel foruma ve değerli arkadaşlara sonsuz teşekkürler... Mükerrer girilen verilerde ikaz veren kodu yazan ve bana çok yardımı dokunan Korhan Ayhan'a ayrıca teşekkürler.
Ekteki dosyayı inceleyebilirsiniz.
Bu kodları geliştirilirse ilgili sutunlara uygulanırsa daha güzel olur. Şimdiden tüm arkadaşların bayramını en içten dileklerimle kutlarım...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Ctrl+D Özelliği

İlgili sayfada yapıştı işlemini pasif yaptım ama Ctrl+D özelliği hala çalışmakta. Bunu nasıl pasif hale getirebilirim bilemiyorum. Bilen varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
İlgili sayfada yapıştı işlemini pasif yaptım ama Ctrl+D özelliği hala çalışmakta. Bunu nasıl pasif hale getirebilirim bilemiyorum. Bilen varsa yardımcı olursanız sevinirim.
Pasif olması için,

Kod:
Application.OnKey "^d", ""
Aktif olması için,

Kod:
Application.OnKey "^d"

tahsinanarat

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2019 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27-05-2028
Application.OnKey "^d", "" 'sil kısayol pasif

Application.OnKey "^d" 'sil kısayol aktif

Excel Vers. ve Dili
Teşekkürler

teşekkürler hocam.
iyi bayramlar....

tahsinanarat

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2019 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27-05-2028
Zeki hocam benden önce cevaplamış, kusura bakmayın hocam cevabı gönderdiğimde farkettim.